Pro dobrotu na žebrotu

24. července 2014 v 15:57 | Denisa Kwapulińská |  Deníček, tlachy, etc.
Jelikož je tenhle můj nový blog o tvorbě, a jelikož vím jak moc je těžké dostat se do podvědomí, někoho zaujmout a vydupat si smysuplné komentáře, chtěla jsem tu schraňovat v odkazech nadějné autory. Proto jsem se vždycky rozhlédla po blozích, a když jsem našla nějakou povídku, napsala jsem kritiku. Osobně totiž nemám ráda komentáře typu: Úžasné, super, skvělé, hrůza! Zaprvé vám jako autorovi ničím neprospějí a za druhé jen zbytečně zabírají místo. Takže jsem strávila hodnou chvíli pečlivým čtením páru povídek a jejich krátkému zhodnocení. Nevyhlo se to samozřejmě ani upozornění na chyby. Sama vím, že jako autor takové chyby přehlédnu snadněji než nezávislý čtenář, krom toho text bez chyb prostě vždycky působí lépe a naláká víc lidí.

Jaké bylo mé překvapení, když mě označili za někoho kdo se vyžívá v opravování ostatních. Abych pravdu řekla, urazilo mě to. Čtu jejich povídky, snažím se jim pomoci k zušlechtění textu a vývinu vlastních schopností, a oni na mě takhle.

Samozřejmě, nikdo není dokonalý a každý dělá chyby. Ale proto, když vím, že mi nějaká chyba či překlep ujede, tak to po sobě řádně zkontroluju než to vydám, a nebo pokud mám s češtinou problém, seženu si betareadra. A když už nějaký člověk vypíchne v mém textu nějakou chybu, měla bych mu za to poděkovat, opravit ji, a nebýt na něj hnusná.


Jenže blbost lidí je do nebevolající. A tak jsem měla to štěstí, že jsem narazila na nějaké autorky, které mají sen být spisovatelky, a při tom vydají příběh s několika závažnými chybami už v prvním řádku. Když jim oznámím, že mají v textu chyby, hájí se tím, že na kvalitě nezáleží, že mají v plánu to někdy opravit a že pokud se mi to nelíbí nemám to číst, plus další podobné plky. Haha. Nic proti tomu, že jsem jim nikdy netvrdila, že se mi to nelíbí. Kvalita je však vždycky přednější než kvantita a hájení se tím, že každý dělá překlepy a chyby v Y/I, když je váše povídka doslova rudé moře, je čistý trolling. Faktu, že něco takového dělají pro čtenáře jsem se musela zasmát. Nedovedu si představit, že by někdo něco takového přečetl s chutí. Nechci bazírovat na pravopisu, ale nesnáším když někdo przní můj rodný jazyk v tak závažné míře, a ještě je k tomu na mě tak hnusný, když se mu snažím pomoci.


Takže milí autoři,
opravujte prosím své chyby, nikdo na ně není zvědavý.
Děkujte těm, kdo se vám snaží konstruktivní kritikou pomoci se vyvíjet.
A pokud nesnesete, když vám někdo řekne pravdu do očí, netvořte.
Ušetříte tím čas nejen sobě, ale i nám čtenářům.


PS: Tento text berte s rezervou, byl napsán v záchvatu silných emocí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama