Dlouhý sprint s ozvěnou

1. srpna 2014 v 11:00 | Denisa Kwapulińská |  Knižní

Autor: Miroslav Žamboch
Nakladatelství: Triton (edice Trifid)
Počet stran: 234 stran
Datum vydání: 2009 v ČR
Můj stav: Zapůjčeno (z knihovny)

Tato nepříliš tlustá knížečka obsahuje dvě povídky z Koniášovského světa, události před a po válce čarodějů.

Dlouhý sprint, popisuje příběh Tekuarda, druhorozeného syna vládnoucího rodu čarodějů, ve městě Vegaš. Tekuard byl se svým životem, který si pracně stvořil k obrazu svému, spokojený. Nestál o politické pletichaření, o čarování, o vládnutí, stačilo mu mít svůj kus země kde pěstoval víno. Vše na čem mu záleželo se však velice rychle zhroutilo, a to jen kvůli tomu že jeho bratr, korunní princ Maxmilián, nešťastnou náhodou zemřel. Bohužel, narozdíl od svého bratra nebyl na těžkou zkoušku přežití, která předchází korunovaci, připraven. Potácí se v bezvýchodné situaci, buď zkoušku kterou nemá šanci přežít absolvuje a nebo uteče, ale v patách mu bude horda zabijáků.

I když tato povídka není nikterak dlouhá, její příběh je velice silný a považuji ji za druhou z nejlepších Žambochových prací (první je Drsný spasitel). Hlavní postava je sympatický mladík kterého okolnosti dostaly do pořádné bryndy. Snaží se s tím bojovat, přežít, ale neustále se tím vším trápí a pochybuje nad sebou. Krom něj se tu vyskytuje celkem velké množství dalších zajímavých postav. Obětavý komorník Coin, učitel šermu Zephyr či vypočítavý čarodějnický velmistr Horat. Postupně a pomalu se Tekuard dopátrává k postavě která nejen stojí za všemi útoky na jeho osobu, ale byla strůjcem velkého spiknutí.

Město Vegaš bylo popsáno jako zhýralé, prohnilé místo, kde každý den umírají desítky lidí, a hlavní živností jsou zde vraždy, krádeže, prodej ilegálního zboží a podobné maličkosti. Proto jsem si toto netradiční město oblíbila, i když jsou podobných míst v literatuře tisíce, tohle je podáno velmi osobitě a originálně. (Hodnocení: 10/10)

Ozvěna, je ukázkou života v době po válce čarodějů, kdy zakázaná kouzla ve světě způsobila nejen spoustu škod ale vytvořila i podivuhodné anomálie. Nacházíme se tedy v jedné malé, sotva přežívající, vesničce. Calve, Ebenez a mladík Glawin udržují pořádek a snaží se vypořádat s různými nebezpečími. To že vše může být mnohem horší než stíny vašich snů procházející se před vašim domem, či nepřirozeně rudě žhnoucí slunce, se ukáže celkem brzy. Mrtví totiž začnou vstávat z hrobů společně s oživlými nočními můrami.

Tato povídečka je velice krátká a zabývá se nejen morálním problémem Calva s Ebenezem, kteří trestají cizí vesničany smrtí, byť jsou jejich činy spojené se zoufalstvím, ale i nadutostí Glawina a strachem i zoufalstvím lidí ve vesnici. (Hodnocení: 8/10)

Celkové hodnocení: 9/10
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama