Knižní zpověď - Film vs Kniha (IV.)

26. srpna 2014 v 9:55 | Denisa Kwapulińská |  O mněRaději si přečteš knížku, nebo se podíváš na film?
No, ve většině případů opravdu raději sáhnu po knížce, ale někdy má člověk toho čtení až nad hlavu tak je dobré se odreagovat nějakým filmem.


Co by si podle tebe vybrala většina tvých kamarádů a známých?
To bude asi tak půl napůl. Známí rádi čtou, ale někteří i rádi koukaj na filmy, to samý s přáteli.


Čteš knihy spíše po nebo před filmem?
Snažím se číst knihy před filmem protože je to pro mě prostě lepší, ale někdy se samozřejmě stane že uvidím nějaký film a pak zjistím, že byl udělaný podle nějaké knihy. Ale pokud mě ten film zaujal je to dobrá reklama na knihu.


Co tě donutí se podívat na film natočený podle nějaké knížky?
Musí to být opravdu podle knihy, kterou vážně miluju a ráda bych viděla jak ji zpracovali. Jaké herce vybrali, co vynechali, co přidali, prostě mě to zajímá.


Přečteš si ráda nějakou knížku, když jsi jako první viděla film?
Určitě, jak už jsem psala výše, pokud mě film zaujal, ráda si tu knihu přečtu, protože pro mě toho kniha vždycky dokáže říct víc než film. A pokud jsem film už dlouho neviděla, ráda si to originálem zopakuju. Třeba při Zlatém kompasu se mi film velice zalíbil a když jsem zjistila, že je dělán podle první knihy z trilogie, dost jsem se nadchla. Nebo Stroj času, to je film, který jsem vždycky milovala a jsem ráda, že jsem si přečetla i knížku. Pak jsem viděla i úžasný Hvězdný prach a Stephordské paničky, které mě také navnadily.


Zjistíš po zhlédnutí filmu, že byly tvé představy úplně jiné, nebo se spíš shoduješ s filmem?
To je různé, každý předlohu vidí jinak a proto se může film dost lišit a nebo být naopak dost podobný. Třeba postavy v Harrym Potterovy se dost podobaly tomu jak jsem si je představovala, naopak ve filmu Koule bylo všechno úplně jinak.


A shoduje se většinou film s knihou, nebo jsou tam velké rozdíly?
Ono to většinou není ani možné, protože kniha toho zabere spoustu a kdyby měl někdo natočit film ve kterém by byla každá věta z knihy asi by to zabralo půl dne to shlédnout. Například první tři Harry Potter filmy se velice blížily tomu co bylo v knize, téměř do puntíku, naopak v dalších se začalo vynechávat a přidávat hodně různých věcí.


Vadí ti to?
Jak kdy, i když mě to spíš mrzí, že třeba vynechali mou oblíbenou scénku, záleží na tom jak moc toho vynechají a jak moc to pozmění. Ono je lepší se při sledování filmu dělaného podle knihy moc předlohou nezaobírat, ale někdy je to prostě tak hrozné, že si člověk nepomůže. Třeba takový Eragon, ten mi dost vadil.


Jaký film byl natočený podle knížky, ale přestože byl obsahově o něčem jiném, byl lepší než kniha nebo alespoň na stejné úrovni?
Hm, možná nejnovější Alenka v říši divů s Johnnym Deppem. Ta se mi opravdu líbila, děj nebyl tak úplně podle knížek, ale dalo by se říct, že to bylo uděláno opravdu moc pěkně.
A nebo Noční a Denní hlídka podle Lukyaněnkových knížek. Když jsem viděla oba filmy byla jsem naprosto nadšená, a když jsem si četla první dvě knihy dost mě zklamalo to, že je to úplně jiné. Obojí nicméně bylo na výtečnou.


Jaký film byl natočen podle knížky, ale přestože byl obsahově o něčem jiném, byl mnohem horší než kniha?
Tak to nemám představu jestli jsem nějaký takový film vůbec někdy viděla, rozhodně si nevzpomínám.


Jaké místo (krajinu, město…) filmaři skvěle vybrali?
Rozhodně všechny ty úžasné krajiny z Nového Zélandu do Pána prstenů. Už jenom některé záběry z filmů berou dech.


Které naopak zničili?
Scéna ve které se odehrávala závěrečná bitva v Bradavicích v Harrym Potterovi 7 v druhé části. Bylo to udělané naprosto jinak než jsem si představovala, nepřehledné a nelíbilo se mi to.


Kterou postavu filmaři skvěle vystihli?
Severuse Snapea! Jakmile jsem ho poprvé zahlédla tak jsem si řekla: Sakra to je on! To je kruci Severus!! Rickman ho prostě během všech sedmi filmů zahrál neskonale dokonale a já mu to žrala XD
Jonathan Teatime z Otce prasátek. Už když jsem četla knihy tak mě z něj mrazilo, ale ve filmu je ještě tisíckrát lepší, výslovnost, způsob jakým se pohybuje, prostě všechno je tak dokonalé, že vás ještě dlouhou bude strašit v nočních můrách XD
Anton Goroděcký z Noční a Denní hlídky, ta postava byla zahraná tak skvěle, že jsem si ho pak v knížkách nedokázala představit jinak.


Kterou postavu naopak dost zkazili?
Wendy Torranceová z Osvícení (od Stephena Kinga). Já nevím, možná je to dabingem, ale přišla mi strašně otravná, v knize ušla ale ve filmu jsem ji nemohla vystát.


Co tě na zfilmovaných knihách vadí?
Když se těším na nějakou scénu a ona tam není, to mě vážně rozladí. Pak samozřejmě když postava vypadá úplně jinak než je v knize popisována a když si víceméně vyberou z knihy je to co se jim líbí a třeba úplně rozhodí souvisloti a tak.


Co se ti naopak líbí?
Soudtrack, prostředí a herecké výkony herců pokud jsou dobré.


Čteš knihy napsané podle nějakého filmu?
Přečetla jsem Vetřelce, Den poté a Star Wars Epizoda I. - a Mumii. Vetřelec mě dost navnadil na film, který jsem nikdy neshlédla celý protože byl vždycky dost pozdě. A Den poté nebyl nic moc, ale to ani film, taktéž Star Wars. Mumie byla naopak docela dobrá.


Co tě donutí si je přečíst?
No třeba, když jsem se k filmu už dlouho nedostala, nebo ho třeba neviděla celý, tak mám chuť si to zopakovat z jiného úhlu pohledu.


Máš je ráda nebo si raději přečteš "normální" knížku?
No, nemůžu říct že nějak extra, ty co mám za sebou byly většinou průměrné, takže si radši vždycky vyberu nějakou normální knihu.


Jaká kniha napsaná podle filmu byla nejlepší?
Ono víceméně byly všechny stejné. I když Mumie byla asi nejlepší.


Jaká nejhorší?
Nevím, krom Mumie jsem všechny ostatní hodnotila kolem 7 nebo 6 z 10.


V čem se většinou tyto knihy lišily od filmu?
Většinou tím, že je tam doplněno co si postavy myslí a jsou tam nějaké scénky navíc.


Díváš se na zfilmované knihy z doporučené četby?
Jak kdy, viděla jsem jen Kytici a Monte Crista.


Pomáhá ti film zapamatovat si děj např. při referátu?
Jelikož do školy už nechodím je mi to celkem na nic, ale ano díky Kytici jsem si to pamatovala líp.


Pamatuješ si, která postava je která spíše v knize nebo ve filmu?
S tím problémy nemám, pokud to není nějaká složitá klasika se spoustou postav, ale po filmu se to třeba o něco lépe vytřídí.


A co jejich jména?
Jelikož filmy moc nesleduju, nakonec si to z té knihy zapamatuju i když s tím třeba půlroku zápasím (Anna Karenina).


Říkají vám při literatuře, která díla byla zfilmovaná a stojí je vidět?
Nejsem si jistá jestli nám takové rady někdo dával. Možná jo.


Ukazují vám při češtině krátké ukázky z probíraných děl, které byly zfilmované, na internetu (např. youtube.com), nebo rovnou i celý film?
Vím že jsme na střední sledovali Kytici a My ze stanice ZOO, ale jestli obě patřily do češtiny fakt nevím.


Myslíš, že by bylo dobré zhlédnout zfilmovaná díla, které sis vybrala k maturitě?
Asi jo, přece jenom když je toho hodně, ten film pomůže, alespoň mě protože mám dobrou ,,obrázkovou,, paměť. Ale jelikož mám už dávno po maturitě, je mi to celkem fuk XD
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama