Knižní zpověď - Knihkupectví a knihovna (II.)

20. srpna 2014 v 9:46 | Denisa Kwapulińská |  O mně


Koupíš si knihu nebo si ji raději půjčíš?
Nejraději bych si samozřejmě knihy jen kupovala, ale kde na to vzít finance, že? Takže teď hodně chodím do knihovny a když se mi nějaká knížka líbí mám tendenci si ji koupit, protože ji prostě chci vlastnit a chci aby byla jen a jen moje XD To když jsem byla na výšce, to jsem knihy zase převážně jen kupovala, protože jsem si dokázala našetřit dost peněz.


Jak často kupuješ knihy?
Teď už moc ne, musím si najít lepší práci, ale byly doby kdy jsem kupovala knihy pořád, určitě několikrát za týden.


Dostáváš knihy na Vánoce, narozeniny, svátky... jako dárek?
Občas ano, nějakou vědomostní knihou nepohrdnu nikdy, obzvlášť je-li to o zvířatech či vesmíru. Někdy příbuzné a kamarády obdaruju seznamy, takže dostanu i něco jiného než naučné knížky.


Kde je kupuješ?
Především v knihkupectví, moje nejoblíbenější je v Olomouci u náměstí, ale občas pokud se jedná o nějaký ten komiks, objednávám si z internetu.


Jakou nejvyšší částku bys byla ochotná za ni dát?
Jakoukouliv co mám u sebe. Na výšce jsem najednou utratila myslím i 1500 a to jsem se dost krotila, i když to bylo za víc knížek. Ono záleží na tom o čem to je, jak moc mám ráda autora a žánr.


Máš nějaký trik při nakupování dobré knihy?
Anotace a dobrá ruka. Vždycky si něco vyberu a přečtu si anotaci, pokud mě to zaujme kupuju. Mám to štěstí, že si většinou vybírám dobře.


Co je pro tebe nejdůležitější - autor, název knihy, obal, krátký obsah, který má většina knih nebo něco jiného?
Autorem se příliš neřídím, jedině v případě že ho znám a jeho knihy se mi líbí, i když ani to nezaručuje že si pak vyberu dobře. Většinou mě prvně upoutá obálka a pak si přečtu anotaci, na té opravdu hodně záleží. Vlastně si vybírám jen podle ní, protože název/obálka/autor můžou dost klamat.


Řídíš se při vybírání knih radami známých nebo dáš na vlastní instinkt a na to, co tě samotnou láká?
No, i když mi někdo nějakou radu dá, při nakupování se řídím zásadně jen svým instinktem, protože ho mám dobře vyvinutý a téměř se nemýlí.


Co děláš s knihami, které sis koupila, ale již tě nebaví třeba kvůli věku (např. dětské knížky, dívčí romány...)?
Dětské knihy mám schované do budoucna a taky z nostalgie, já se prostě knížek vzdávám jen opravdu těžce, a protože mám dobrou ruku těch špatných u sebe moc nemám. Vlastně z nedostatku místa se zbavuju jen těch knih, které jsem hodnotila jako 6/10 a míň, což jsou momentálně jen dvě. A rozhodně je nehodlám vyhodit do koše, ale buď je někomu prodám a nebo je dám do knihovny ať si je odnese kdo chce.


Půjčuješ si knihy od známých?
Jen od babičky, která má fůru klasiky a spoustu knih na egyptské téma, no a vlastně využívám i maminčinu knihovničku plnou historických knih.


Jak často chodíš do knihovny?
Různě ale minimálně dvakrát měsíčně, ono je to tím že chodím do dvou knihoven, každá v jiném městě, takže to musím prostřídat.


Jsi tam "známá firma"?
V Rožnovské určitě, tam jsem jednu dobu byla pečená vařená, protože byla jen kousek od moji střední, a teď si od ní zase odnáším spoustu vyřazených knížek.


Co si tak převážně půjčuješ?
Převážně? No prostě knihy. Všechno co mi příjde pod ruku. Ráda střídám žánry, takže si třeba půjčím fantasy, sci-fi, historické drama, akci a nějakou fikci najednou a jsem spokojená.


Jak zacházíš s knížkami, které si půjčíš?
Jako by byly mé vlastní.


Vracíš knihy včas nebo musíš za zpožděné vrácení platit?
Daří se mi vracet včas, i když se samozřejmě sem tam stane že se opozdím, ale to opravdu jen vyjímečně, jsem rychločtenář a tak s tím nemívám problémy.


Chodí tam tvoji známí a vrstevníci?
Tak to vůbec nevím, tedy zatím jsem nikoho známého nepotkala.


Kdybys mohla, šla bys tam na brigádu?
Jednoznačně, kdysi jsem v jedné vesnické knihovně dva roky pravidelně vypomáhala a strašně mě to bavilo.


Máš z knihovny nějaký zajímavý zážitek?
Na žádný si nevzpomínám, jedině (což se mi stává často) že jsem se těšila až si nějakou knihu půjčím a ona tam zrovna v tu dobu nebyla, což naštve.


Jsi ochotná někomu půjčit knížku?
Nooo, knížky jsou jako moje děti, dokonce i když je předávám své nejlepší kámošce která s knihami zachází jako s největšími cennostmi, tak se zdráhám. Strašně nerada je pujčuju, protože babička pár knih rozpůjčovala a už se ji nikdy nevrátily.


Už se ti stalo, že ti ji nevrátili nebo vrátili nějak poškozenou?
Vzhledem k tomu že nikomu cizímu nepůjčuju se mi to naštěstí nikdy nestalo.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama