Stavitelé světa (S)

16. srpna 2014 v 16:49 | Denisa Kwapulińská |  Jmenuji se


Název Knihy: Stavitelé světa
Původní název: Les Bâtisseurs du Monde
Autor: Paul-Jean Hérault
Překlad: Hana Bozděková
Nakladatelství: Najáda (edice Sci-fi)
Rok vydání: 1992 v ČR
Počet stran: 174
Žánr: sci-fi, dystopie• Stručný obsah.
Logistik Cal byl hibernován a tak přežil zničení lidstva. Jeho přítel ho ve vězeňském modulu vystřelil do vesmíru, kudy putoval až do té doby než narazil na obyvatelnou planetu. Tam se shlédal s primitivním ale velice mírumilovaným lidem, Vahussiany, a rozhodl se napomáhat jejich rozvoji. Poté co se po první části svého cíle probudil o pět set let později zjišťuje, že jsou Vahussiané kontrolováni výbojnými Porsagy, kteří si je podmanili Frahalovým náboženstvím. Rozhodne se tedy bojovat za jejich svobodu.


1) Jak jste se ke knize dostali? Proč jste si ji vybrali?
Jeden ze spolupracovníků, v místě kde jsem měla brigádu, se zbavoval nějakých knih a přinesl je na rozebrání do práce. A já jsem si jich pár vybrala, tato byla mezi nimi. Zaujala mě obálka, název.


2) Vypište první větu z knihy.
Hornická kolonie na Marsu, jediná, již Země vlastní, má dost vykořisťování a vyhlásí svou samostatnost.


3) Oblíbená a neoblíbená postava.
Cal je rozhodně sympatický hrdina, ztratil všechny své blízké, Vahussiané se mu zalíbili a tak jim hodlá pomáhat doufaje, že se nedopracují tam kam pozemšťané. Je to silný pacifista, ale kupodivu to jeho charakteru neškodí.
Naopak jsem neměla ráda všechny Frahalovy lidi. Tajné, extrémistické spolky, či představitelé náboženství, kteří utlačují jiné a zabíjí ve jménu boha, jsou mi silně proti srsti.


4) Chtěli byste v příběhu žít? Proč ano/proč ne?
To není lehké říct. Vahussiané mají rozhodně velice příjemnou, nenásilnou kulturu, takže by se mi asi líbilo mezi nimi žít. A bojovat proti Frahalovým lidem by rozhodně nebylo špatné, ostatně, někdo jako oni si to jen zaslouží.


5) Vypište oblíbený citát či úryvek.
Vynalézt ,,posmrtný život" bylo samo o sobě již dost obratné, ale hrozit jím žijícím, byl skutečně prohnaný kousek. Konec konců, nikdo se ještě z druhé strany hranice nevrátil, aby potvrdil tuto existenci! Nicméně ačkoliv připouštím roli náboženství pro zavedení morálních principů na Zemi, odsuzuji jeho praktiky, užívané řadou různých ctižádostivců, kněží či politiků, aby si získali či upevnili svou moc.


6) Plyne z knihy nějaké morální poučení? Popřípadě jaké?
Náboženství se může kdykoliv zvrtnout, proto nebuď slepý a otevři oči.


7) Co byste na příběhu či jednotlivých postavách změnili?
Vím, že je tohle moje nejoblíbenější odpověď, ale asi bych nic moc neměnila. Možná víc rozvedla tu část příběhu kdy byl Cal s Vahussiany konfrontován poprvé a nebo by mohl být nějaký lepší konec, který je hodně otevřený.


8) Jakými slovy byste knihu doporučili někomu dalšímu? (V jedné až pěti větách.)
Mírumilovný lid Vahussianů je pod nadvládou Frahalových lidí, silných náboženských fanatiků. Bude je Cal schopen osvobodit od extrémistického Rajaka?


9) Jak knihu hodnotíte? (Procentuálně nebo hvězdičkově.)
70/100
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama