Století páry

19. srpna 2014 v 11:33 | Denisa Kwapulińská |  Knižní

Autor: Petr Schink
Nakladatelství: Triton (edice Trifid)
Počet stran: 291 stran
Datum vydání: 2010 v ČR
Můj stav: Vlastním

Kniha se skládá z minipovídek, které dávají dohromady příběh pistolníka Fastyngera von Hautena. Prvních pár stránek nás zavede do tábora na který téměř neustále útočí trolové, a právě Fastynger s dalšími muži a mladíkem Jansenem tento tábor ochraňují. Není to lehké a právě proto se hlavní hrdina vrací ve svých vzpomínkách zpět v čase. Zpět do doby kdy netrčel v smradlavém táboře, nejedl šlichty a nebyl obklíčen trolí armádou. A tady začíná náš příběh.

Fastynger je v jedné hospodě najmut, nebo spíš doslova unesen, jedním mužem z klanu technologů, kterého doprovází spanilá dívka jménem Branwen. Během cesty, kdy převážejí nějaké důležité součástky, se Hautenovi zalíbí ale i kdyby s ním dívka chtěla být, nemůže jelikož si ji její pán Krümemman nechal vypěstovat a naprogramovat v trolí Líhni podle svých představ. Při přepadení vozu je Branwen zneškodněna a Fastynger se rozhodl Krümemmanovi pomstít. Když dorazí do Šestiměstí, cíle své cesty, zničí jeho životní dílo, parostroj. Netuší přitom, že tím odstartuje řetězec událostí, který vyústí až k jeho budoucím živoření v táboře.

Poté sledujeme několik jeho dalších dobrodružství. Zneškodnění werewolfa v Lilienburgu, hlídání Laerda syna bohatého muže pana de Krachta a milujícího všemožné domy rozkoše či boj s upíry a nakonec neúspěšná mise týkající se ochrany Münchhausena. Když ho jeho minulost nepříjemně dostihne, rozhodne se zničit Líheň. Nevědomky tak způsobí expanzi trolů a upravených pololidí, kteří se pokoušejí zlikvidovat lidstvo.

Postavy jsou opravdu dobře rozpracovány a rozhodně netrpí klišé, u mnohých z nich se ukáže, že měly či mají v příběhu větší roli než se na první pohled mohlo zdát. Samotný svět příběhu je značně originální. Industriální říše je plná metafyziků, kteří si přírodní zákony upravují podle sebe a na laika působí jako čarodějové, a technologů - industriálů, kteří vytvářejí stroje a nové technologie. Svět je to pošmourný a šedavý.

Rozhodně nejzajimavější je způsob jak je samotný příběh napsán a poskládán. Krátké okno přítomnosti je vystřídáno delší povídkou z minulosti a také jsou tu včleněny dvě krátké mezihry.

Hodnocení: 8/10
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Joina Joina | Web | 19. srpna 2014 v 16:13 | Reagovat

Knížka má nádherný uvodní obrázek :) Nemuselo by to být špatný na čtení ikdyž já vychladám jiné žánry, možná se poní pokouknu.

2 Denisa Kwapulińská Denisa Kwapulińská | E-mail | Web | 19. srpna 2014 v 16:54 | Reagovat

[1]: To jo, obálku má luxusní...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama