Zápolení

6. srpna 2014 v 8:08 | Denisa Kwapulińská |  Knižní

Původní název: Takekurabe
Autor: Higuchi Ichiyou
Nakladatelství: DharmaGaia
Počet stran: 197 stran
Datum vydání: 2008 v ČR (v Japonsku pak jednotlivé povídky či novely: Za úplňku v prosinci 1895, Zápolení mezi ledny 1895 - 1896, V kalném proudu v září a říjnu 1895, Rozcestí v lednu 1896)


V kalném proudu (Nigorie),
hlavní hrdinkou je zde Riki která se živí jako společnice mužů, a musí snášet různorodé útrapy ať už se jedná o jejího milence, pomluvy či bezútěšnost jejího zaměstnání. Zároveň s tím sledujeme i příběh Genkičiho od nějž chce utéct manželka se synem kvůli jeho aférám s Riki, opilectví a neschopnosti zabezpečít rodinu. I přes jednoduchost hlavního tématu (nešťastná láska) dokáže tato povídka zaujmout.
Hodnocení: 7/10

Za úplňku (Juusanya),
mladá žena Oseki narychlo odjíždí z domu ke svým rodičům aby si postěžovala na svůj manželský život. Ač pocházela z chudé rodiny zakoukal se do ní zámožný pan Harada a rozhodl si ji vzít, pro Oseki však šťastné manželství velmi záhy skončilo. Je svým mužem zesměšňována a potupována díky svému nízkému původu. Radí se s rodiči a musí čelit závažnému rozhodnutí. Pokud se rozvede už nikdy svého syna neuvidí a ač bude volná stejně zbytek života bude trpět výčitkami, a nebo zůstane s Haradou a bude snášet jeho chování ale bude trpět ve společnosti svého milovaného syna.
Hodnocení: 9/10

Zápolení (Takekurabe),
nejdelší ze čtveřice krátkých povídek vypráví o dvou partách dětí ze dvou odlišných ulic které mezi sebou přirozeně soupeří. Postavy jsou velice dobře vykresleny ať už se jedná o Nobujukiho, syna představeného chrámu, který je velice ambiciózní co se jeho budoucnosti týče a shodou okolností se zaplete do rozbroje mezi partami. Mladičké Midori která je zvyklá žít v přepychu a koupit si co se ji zlíbí díky prospěchu její starší sestry, velice úspěšné kurtizány. Šóta, chytrý a bystrý mladík ze zámožné rodiny, či zbrklého, chvástajícího se a hrubého Čókičiho který nenávidí jak Šótu tak i Midori a urputně proti nim zbrojí. Je to velmi povedený příběh o dětech, jejich rozmarech, pocitech a jejich chování na základě nejen okolní společnosti ale i domácí situace.
Hodnocení: 8/10

Rozcestí (Wakaremichi),
líčí vztah mezi dvěma mladými lidmi. Deštníkářským učedníkem Kičim který se stal citově závislým na švadleně Okjó. Denně ji navštěvuje a ona se o něj stará, velice rádi spolu hovoří, a dalo by se říct že si mezi sebou vytvořili pouto blízké sourozeneckému. Ovšem mladá žena si uvědomuje že takhle dlouho žít nedokáže a přemýšlí že by příjala nabídku stát se hýčkanou milenkou. Kiči se tímto cítí být zrazen a podveden.
Hodnocení: 8/10

Všechny čtyři příběhy jsou velice zajímavým realistickým náhledem na městský (pravděpodobně Tokijský) život a zvyklosti té doby, přičemž je vše doplňováno většinou dobovými fotografiemi. Důležité je zmínit i neuvěřitelně propracovanou psychologii postav. Co se týče stylu psaní je rovnež celkem neobvyklý, přímá řeč totiž není nikterak odlišena od zbytku textu přesto nemohu tvrdit že bych se v něm ztrácela. Všechny povídky mají buďto otevřený a nebo nevyjasněný konec což na jednu stranu trochu zamrzí ale na druhou to nutí nad tím vším popřemýšlet. Příjemným doplňkem jsou vysvětlivky na konci každé povídky které se týkají použitých japonských básniček, svátků, osob, míst, zvyků, přirovnání a spousty dalších japonských reálií které pomáhají k lepšímu pochopení děje; či úvod o samotné autorce a rozbor jejího díla na konci sbírky.

Celkové hodnocení: 8/10
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama