Září 2014

Pes Baskervillský (P)

30. září 2014 v 19:09 | Denisa Kwapulińská |  Jmenuji se


Název Knihy: Pes Baskervillský
Původní název: The hound of the Baskervilles
Autor: Arthur Conan Doyle
Překlad: František Gel
Nakladatelství: Garamond
Rok vydání: 2012 v ČR (1902 v Anglii)
Počet stran: 405
Žánr: detektivka, tajemno


• Stručný obsah.
Rod Baskervillů pronásleduje prokletí o obrovském psu, který jim má přinést zhoubu. Z Ameriky se vrací mladý Henry, dědic po zesnulém Charlesu Baskervillovi, který zemřel za záhadných okolností. Je mu poslán dopis, který ho varuje aby se nevydával do rodinného sídla, protože mu tam hrozí smrt. Doktor Mortimer se rozhodne zajít za Sherlockem Holmesem a doktorem Watsonem aby jim pomohl záhadu kolem smrti sira Charlese vyřešit. Jelikož je však Sherlock zavalen prací vysílá do rodinného sídla Baskervillů Watsona, který mu pomocí dopisů prozrazuje výsledky svého pátrání.


1) Jak jste se ke knize dostali? Proč jste si ji vybrali?
Knížku jsem si koupila v obchodě, zaprvé proto, že se jedná o dvojjazyčné vydání (a jak jinak si procvičovat angličtinu než něčím příjemným ke čtení?) a za druhé kvůli Sherlocku Holmesovi.


2) Vypište první větu z knihy.
Sherlock Holmes, jenž zpravidla - s vyjímkou nevzácných případů, kdy byl vzhůru celou noc až do rána - chodíval k snídani pozdě, seděl tentokrát již za stolem.


3) Oblíbená a neoblíbená postava.
Oblíbenou postavou v téhle knize byl jednoznačně Watson, který tu dostal velkou míru prostoru což mě dost potěšilo. Většinou totiž v knihách hraje jen druhé housle, chudák.
Neoblíbená postava. Hm, ani se nedá říct, že bych nějakou neoblíbenou měla. Ony mi ty postavy tady nijak zvlášť k srdci nepřirostly.


4) Chtěli byste v příběhu žít? Proč ano/proč ne?
Řešit případy společně s Holmesem a Watsonem? Žít na sklonku 19. století a začátku 20., což je mé vůbec nejoblíbenější historické období? Brala bych to všemi deseti!


5) Vypište oblíbený citát či úryvek.
Někde v nitru Velké grimpenské bažiny, v hlubinách obrovského moře bahna, které ho vsálo, leží navěky pohřben ten člověk kamenného, krutého srdce.


6) Plyne z knihy nějaké morální poučení? Popřípadě jaké?
Nejsem si nějak zvlášť jistá. Možná kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá.


7) Co byste na příběhu či jednotlivých postavách změnili?
Asi bych neměnila nic, i když možná by tomu nescházelo trošičku víc napětí.


8) Jakými slovy byste knihu doporučili někomu dalšímu? (V jedné až pěti větách.)
Démonický pes se stává zhoubou rodu Baskervillů. Dokáží Sherlock s Watsonem zachránit sira Henryho před strašlivou smrtí?


9) Jak knihu hodnotíte? (Procentuálně nebo hvězdičkově.)
80/100

9. Nejzajímavější kniha, kterou jsi kdy četla

30. září 2014 v 13:06 | Denisa Kwapulińská |  Knižní nej


Tohle je těžké, protože abych pravdu řekla, každá knížka, i když ji nakonec neoznámkuju nijak vysoce, je něčím zajímavá. Teď váhám mezi Intimní historií (od antiky po baroko) od Vlastimila Vondrušky a Panoptikem Bizarností od Fredericka Drimmera.
Intimní historie se týká těch nejzákladnějších věcí v životě lidí během několika období. Jak to bylo s hygienou, antikoncepcí, lázněmi, líčením a kosmetikou, nahotou, péčí o zuby, stolováním nebo třeba s toaletami. Něco takového se ve školách neučí a upřímně mě to vždycky zajímalo. Panoptikum naopak řeší životy známých lidí s fyzickými abnormálnostmi. Abnormálně velký či malý vzrůst, lidé s vícero končetinami nebo naopak bez nich atd. Rozhodně je to zajímavé, protože v minulých dobách tito lidé končili v cirkusech a tady se vypráví o tom jaké byly jejich životy. Jak žili a jak skončili. Nakonec se tedy rozhodnu pro Intimní historii, protože pro mě byla velkým přínosem, hodně jsem se toho naučila a dozvěděla.


Den třicátý

30. září 2014 v 12:56 | Denisa Kwapulińská |  30 Day Anime Challenge
Den třicátý: Anime, které by podle tebe nikdy nemělo skončit
Těžko říct...

One Piece, i když anime je teď už jen horší a horší, pořád musím ocěňovat seiyuu, hudbu a tak, vím že OP manga i anime jednoho dne budou muset skončit ale doufám, že bude pokračovat ještě hodně dlouhoClymore, manga je úžasná a je škoda že anime nepokračuje, skvělé souboje a dokonalý vnitřní příběh


Den dvacátý devátý

29. září 2014 v 12:56 | Denisa Kwapulińská |  30 Day Anime Challenge
Den dvacátý devátý: Oblíbená yandere postava
Ženskou yandere asi žádnou oblíbenou nemám, takže doufám, že nebude vadit mužská postava, pokud se to tak dá brát

Grell Sutcliff z Kuroshitsuji


Den dvacátý osmý

28. září 2014 v 12:55 | Denisa Kwapulińská |  30 Day Anime Challenge
Den dvacátý osmý: Anime postava, s kterou máš nejvíc společného

Lina Inverse ze Slayers, máme stejné fyzické disproporce (XD), obrovský apetit, občas jsem hádává a když se naštvu je to opravdu zlý....


Kapitola 11: Nový začátek

28. září 2014 v 12:16 | Autor: Mrs.LillyHerondale-Shreave, Překladatel: Denisa Kwapulińská |  Neviditelní (Neviditelní 1)

Co bude s Esselle dál?


Zima. Ať už byla kdekoliv. Její dech byl pomalý a normální, ale měla jakýsi zvláštní pocit tepla, a také ji všechno svědilo. Na chvíli ji před očima přeběhl celý její život. Pořád a znovu dokola. Od její první vzpomínky až do poslední. První co si pamatovala bylo jak byla jako dvouletá se svými rodiči v parku. Usmívali se a smáli v nádherné záři slunce. Pamatovala si jak byla šťastná. Její poslední vzpomínka byl hluk, křik a tříštění skla. To bylo vše. Víc si nepamatovala. Náhle se její srdce rozbušilo a pocítila teplo, které ji pulzovalo žilami. Její ruce byly pevně omotané kolem něčeho co na dotek působilo jako prostěradla. Ležela v něčem co v ní vyvolávalo dojem postele. Měla zavřené oči a její dech byla pomalý a klidný. Náhle se její stisk uvolnil, a prudce otevřela oči.

Den dvacátý sedmý

27. září 2014 v 12:55 | Denisa Kwapulińská |  30 Day Anime Challenge
Den dvacátý sedmý: Oblíbený Yaoi pár
Uf.... Mám v oblibě párování všech se všemi XD Jelikož Yaoi anime nemám nakoukaných moc, dávám sem své oblíbené páry z jiných anime.

Roronoa Zoro a Sanji, One PieceOrochimaru a Kabuto Yakushi, Naruto
Germany a Prussia, Hetalie


Den dvacátý šestý

26. září 2014 v 12:05 | Denisa Kwapulińská |  30 Day Anime Challenge
Den dvacátý šestý: Nejsmutnější anime moment
Jako vždy mám spoustu kandidátů, vyberu opět ty na které si vzpomenu

Smrt Gina Ichimara, BleachSmrt JIrayii, NarutoPohřeb Going Merry, One Piece (>_<)Konec anime Cowboy Bebop, Spikeova smrtKonec anime Death Note, Lightova smrtSmrt Nicholase D. Wolfwooda, Trigun


Den dvacátý pátý

25. září 2014 v 12:54 | Denisa Kwapulińská |  30 Day Anime Challenge
Den dvacátý pátý: Nejlepší záporná postava
Nedokážu se rozhodnout, takže jich sem zase naplácám hodně XD

Aizen Sousuke z Bleache (tichá voda břehy mele, aneb jak se z nenápadného a milého chlapíka stal pěknej hajzl)Takasugi Shinsuke z GintamyTyki Mikk z D.Gray-Mana (unikátní rozdvojená osobnost)Orihara Izaya z Durarara!! (šmejd pro kterého je město s jeho obyvateli jen jedno velké hřiště)Light Yagami z Death Note (psychopat s božskými komplexy)


Den dvacátý čtvrtý

24. září 2014 v 12:44 | Denisa Kwapulińská |  30 Day Anime Challenge
Den dvacátý čtvrtý: Anime, které jsi z nějakého důvodu přestala sledovat

Dragon Ball, ne že by mě to nezaujalo ale nějak jsem na to neměla časJuuni Kokuki (Dvanáct království), úžasné anime, ale čím víc jsem dělala mezery mezi jednotlivými díly, tím míň jsem pak chápala o co tam jde, a musela jsem to odložit na neurčito