Hloubení (stará recenze)

13. listopadu 2014 v 9:33 | Denisa Kwapulińská |  Knižní

Původní název:The Hollowing
Autor: Robert Holdstock
Nakladatelství: POLARIS
Překladatel: Petr Kotrle
Počet stran: 363 stran
Datum vydání: 1995 v ČR (roku 1993 v Anglii)
Žánr: fantasy, tajemno
Můj stav: Zapůjčeno

Pamatuje si na Alexe? Chlapce, který byl Tallisiným kamarádem? Při cestě na školní představení, kde má mladý Alex Bradley důležitou roli, jeho otec Richard málem srazí nějakou postavu, a pak se kolem jejich domu, ne příliš vzdáleného od Ryhopského lesa, potuluje muž dávno považován za mrtvého. Tallisiin otec, James Keeton. Jeho stav je velice vážný, blouzní, vypadá jakoby zešílel, a nechce se vzdát dřevěné masky, kterou kdysi jeho dcera vyrobila. Mladý Alex se s ním však neobyčejně spřátelí a často jej v nemocnici navštěvuje. Jednoho dne však pan Keeton zkolabuje a Alexe napadne nějaká neznámá stvůra, přičemž je později u lesa nalezeno jeho mrtvé tělo. Richard se s jeho smrtí nikdy nesmířil, a proto je zprvu velice pobouřen nabídkou neznámých vědců, kteří mu tvrdí, že je jeho syn stále živý, ale že ho pohltil Ryhopský les. Richard se nakonec nechá přemluvit s tím cílem, že bude v lese pátrat po svém synovi.

Postavy jsou rozvíjeny velmi dobře, krom toho tu máme hned dvě línie příběhu a to synovu a tu otcovu. Malý Alex je uzavřen v lese, utváří si vlastní mytága, která jsou většinou pokroucená a strašidelná, rád by se setkal s otcem, ale má strach odejít ze svého ukrýtu, protože venku na něj číhá zlo. Richard naopak zpočátku do lesa vstoupit nechce, protože údajným vědcům nevěří. Ale nakonec je schopen přežít šok, který mu Ryhopský les přinesl, a dokonce se poprat se všemi jeho útrapami.

Krom této ústřední dvojice jsou zde i vědci co les studují. Ať už je to věčně zábavný hromotluk Arnauld Lacan, nadšenec do Huxleyho práce Alexander Lytton, či vědkyně do které se Richard zamiluje. Samozřejmě se tu objeví i pár zajímavých mytág, například Iáson se svou posádkou nebo Sarin, dívka která umí mluvit několika jazyky.

Celý příběh je koncipován jako pátrání nešťastného otce po svém milovaném synovi, přičemž čelí různým nebezpečím, a kupodivu to velice dobře funguje. Nenudila jsem se, už kvůli objevování a pátrání novými zákoutími Ryhopu, škoda jen, že je konec tak otevřený.

Hodnocení: 9/10
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama