Lavondyss (stará recenze)

3. listopadu 2014 v 16:00 | Denisa Kwapulińská |  Knižní

Původní název:
Autor: Robert Holdstock
Nakladatelství: POLARIS
Překladatel: Petr Kotrle
Počet stran: 401 stran
Datum vydání: 1995 v ČR (roku 1988 v Anglii)
Žánr: fantasy, tajemno
Můj stav: Zapůjčeno

Sledujeme příběh mladého děvčete, Tallis Keetonové, bydlící nedaleko tajuplného Ryhopského lesa. Už odmalička ji její dědeček krmil nejrůznějšími příběhy, a po jeho smrti zdědila jeho zápisník. Jak rostla dostávala se v zápisech dál a dál, dozvěděla se o tom co jsou to mytága a jak les, ve kterém její bratr zmizel, funguje. Mezi její nejoblíbenější činost však patřilo vymýšlení názvů, názvů pro místa v okolí, ale ta nebyla jen tak obyčejná, byla to totiž jejich pravá jména. Také jako jediná začala vídávat prazvláštní skupinu žen, které ji začaly našeptávat různé věci. Dle jejich rad si zhotovila několik masek, jejichž významu zpočátku nerozumněla, ale postupně se z ní začala stávat schopná šamanka. Byla schopna s pomocí masek vidět neviděné, nahlíže do hloubi Ryhopského lesa a otevírat brány, které ji tam mohly zavést. Tallis totiž toužila najít svého ztraceného bratra, který se z Ryhopu nikdy nevrátil, a tak tam poté společně s mladý mužem ze svého vidění utíká.

Jedná se o další knihu zabývající se magickým lesem, kde ožívají představy a čas se kroutí různými směry. Tallis je zpočátku velice zajímává postava, části z jejího dětství se mi líbily nejvíce, později ale v lese zestárne a už to není to zvídavé, hravé a pátravé děvčátko jako na začátku. Jako vždy se ale v Ryhopu vyskytují další zajímavé postavy, jejichž příběhy a osudy člověk pozoruje rád. Scathach, mladý muž do kterého se Tallis zamilovala či Wyn, člověk který původně z lesa nepochází, ale usídlil se tam a stal se šamanem jednoho z kmenů. Každá postava je svým způsobem zajímavá a originální.

Celkově je tato kniha lepší než předchozí Les Mytág, možná kvůli hrdince, možná kvůli lepšímu a svižnějšímu ději a zajímavějším postavám.

Hodnocení: 8/10
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama