Nespavost (stará recenze)

20. listopadu 2014 v 9:25 | Denisa Kwapulińská |  Knižní

Původní název: Insomnia
Autor: Stephen King
Nakladatelství: Pavel Dobrovský - BETA
Překladatel: Gabriel Gössel
Počet stran: 614 stran
Datum vydání: 2011 v ČR (1994 v U.S.A.)
Žánr: nadpřirozeno, thriller
Můj stav: Zapůjčeno

Ralf Roberts, sedmdesátiletý obyvatel Derry, se po smrti své manželky začne potýkat s nespavostí, tomu však zpočátku nepřídává žádný význam. Nicméně brzy zjišťuje, že se kolem něj dějí divné věci. Jako by nestačily jeho problémy se spánkem, občas jeho bytí pronikne do jiné roviny a je schopen pozorovat svět zcela jinýma očima. Blázní a nebo mu nespavost poskytla zvláštní schopnosti? Krom toho se do jejich městečka hodlá vypravit známá osobnost podporující interrpuce, což ovšem zvedne velkou nevoli u odpůrců. A do toho všeho se zdá, že jeho milý soused Ed zešílel. To všechno se ale nakonec ukáže být jen kapkou v oceánu proti třem bytostem, jejichž činy jsou řízeny Náhodou a Účelem. Pak se ta shoda okolností zjevuje zcela v jiném světle.

Postavy jsou vykresleny dobře. Ať už Ralf, který se nedobrovolně stal hrdinou a zachráncem, či Ed který se spolčil s bytostí z jiné roviny a hodlá povraždit pár lidí. A nebo dokonce ony tři bytosti: Atropos, který je pokřivený, a Lachesis s Klothem. Všechny zaujmou, některé si oblíbíte, jiné budete litovat a další nenávidět.

Co se příběhu samostného týče, má poměrně pomalý start, ale dokáže udržet pozornost, protože se stále děje něco, více méně, zajímavého, a konec je docela dynamický a akční. Nespavost není vyloženě horor a jeho umírněnější styl mě u Kinga docela překvapil. Celý koncept s Náhodou a Účelem se mi líbi, byl zajímavý a osvěžující. Nebyly tu žádné zubaté příšery, žádné To vyskakující kdo ví odkud, prostě jen párek psychopatů ovlivněných Atroposem, což je sama o sobě úžasná postava. Tahle kniha je rozhodně vhodná pro lidi co mají rádi nadpřirozeno a nemusí horory (a taky zbožňují tlusté bichle XD).

Hodnocení: 8/10
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama