Poslední kamikaze (stará recenze)

10. listopadu 2014 v 8:54 | Denisa Kwapulińská |  Knižní

Původní název: Poslednij kamikadze
Autor: Anatolij Ivankin
Nakladatelství: Naše Vojsko (edice ESO)
Překladatel: Zdeňka Vasiljevová
Počet stran: 261 stran
Datum vydání: 1980 v ČR (roku 1978 v Rusku)
Žánr: válečné drama
Můj stav: Vlastním

Vše začíná postarším taxikářem Takahirem kterého zaujme reklama na film o druhé světové válce a tak se ho rozhodne shlédnout, jeho vzpomínání pak odstartuje příběh. Sledujeme životy několika mladíků: Jasudžiróa, Takahašiho a Ósadu, kteří prošli náročným výcvikem na piloty pro vojenské námořnictvo, ale i další postavy jak se Jasudžiró přemisťuje, zároveň s tím však není opomenuta ani druhá strana, tedy ta americká.

Jasudžiró zpočátku považuje svou službu za čest a plní ji se samurajskou pýchou. I přes to, že několik jeho přátel zemře, se nevzdává. Nesdílí názory s některými dalšími vojáky, kteří jsou si vědomi zbytečného válčení, či svých nejbližších a jde stále tvrdohlavě za svým. I po tom co celá jeho rodina zahyne v Nagasaki. Jelikož jsou jeho výpravy úspěšné, vyšplhá se nakonec až na hodnost velitele speciální úderné jednotky, tedy pilotů kamikaze. Ale i on začne pochybovat když je svědkem toho, kolik maldých mužů ztrácí své životy a kolik z nich tak činí nedobrovolně.

Příběh nás provází různými obdobími války až po svrhnutí obou bomb a jejich následků. Psychologie postav je na vysoké úrovni a proto kniha působí velmi realisticky, jako bychom doopravdy sledovali něčí vzpomínky a záznamy. Ať už se jedná o přímou konfrontaci hrdiny se smrtí a jeho následný šok, jelikož jako letec si smrt příliš neuvědomoval, nebo radost amerických vojáků ze svržení atomových bomb a následnou zoufalost nad tím co to vlastně provedli. Udivilo mě že i když autorem není japonec dokázal vše vystihnout a popsat velmi věrohodně a výstižně.

Pokud tedy někoho zajímá druhá světová válka, hlavně z japonského pohledu a točící se kolem bitev v Tichomoří, je tato útlá kniha dobrou volbou.

Hodnocení: 9/10
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama