Upíří deníky (část druhá)

19. listopadu 2014 v 11:58 | Denisa Kwapulińská |  Knižní

Původní název: Vampire Diaries
Autor: L.J. Smith
Překladatel: Lucie Schürerová
Nakladatelství: Fragment
Žánr: urban-fantasy, Young-Adult, romantika, nadpřirozeno, tajemno, upíři, démoni, magie

Nevím co si mám myslet. První čtyři knihy nebyly nijak bombastické, ale když už jsem si pomalu myslela, že by tahle série ode mě mohla dostat nějakou šanci, ji to co Smithová předvedla v pátém díle definitivně pohřbilo na dno Mariánského příkopu. Svět, který ji doposud jakž takž fungoval, naprosto zničila a celý mi ho znechutila. Vím, že je mezi knihami velký časový rozestup, ale přišlo mi to jako kdyby zmixovala dva zcela odlišné příběhy, které k sobě prostě vůbec nepasují. Jako by psala o úplně jiných postavách, které se jen honosí jmény osob, které jsem znala z předchozích dílů. Deníková forma, kterou používala aby čtenářům přiblížila myšlenky hlavní hrdinky, zcela vymizela a nebo byla zredukovaná na extrémní minimum. Pak nevidím důvod proč se série stále ještě jmenuje Upíří deníky a i její čtivý styl se zcela vytratil. Opravdu jsem při čtení trpěla a bojím se, že budu trpět dál.Návrat

Původní název: The Return - Nightfall
Počet stran: 224
Datum vydání: 2010 v ČR (2009 v New Yorku)


Elena se vrátila zpět, jenže! Jenže si absolutně na nic nevzpomíná. Neví kdo je, kdo jsou její přátelé, neumí sama jíst, neumí mluvit, číst ani psát, a tak se o ní Stefan musí starat a všemu ji znovu naučit. Což není tak úplně jednoduché. Mimoto se ve Fell's Church znovu objevují děsivé věci a zdá se, že je Caroline v kontaktu s nějakou zlovolnou entitou. A Damona nejspíš chytil rapl. Není jisté, jestli se Elena vzpamatuje, jestli ji Stefan dokáže uchránit a jestli tentokrát dokáží nad zlem zase zvítězit.

Předchozí vývin postav se mi líbil, jenže to co se s nimi stalo v Návratu považuji za katastrofu. Ne že by postavy klesly na standart jedničky nebo dvojky, ono je to mnohem horší. Smithová jim totiž bohužel sebrala i ten zbytek inteligence, kterou měly, takže se chovají mnohem nelogičtěji, hloupěji a nesmyslněji. Vadila mi jejich naprostá ignorace důležitých faktů, že je nezajímalo jak rychle jde situace ve městě do kopru, že ignorovali Carolininu posedlost a nechali ji ať si víceméně dělá co chce. Vždyť oproti tomu pátrání a úsílí, které předvedli ve čtyřce, je tohle prostě k pláči! A hlavně mi vadila ta jejich až božská soustředěnost na andělskou, nádhernou a čistou Elenu. Ano Elena je hrdinkou knihy, ale to nutně neznamená, že taky bude ta nejúžasnější bytost na celém světě. Občas jsem během čtení přemýšlela nad tím, jestli nezaloží nějaký kult aby ji mohli vzývat. Co dál k postavám? Pokud pominu to, že se z Caroline stala zase zlá holka (prosím, tohle bylo tak předvídatelné!) a objevili se noví, totálně nudní a nezáživní záporáci (nemohli by s někým bojovat víc než jednu knihu aniž by ho zabili a znovu oživili?), naprosto mě zklamal pokles Damonova charakteru. Tím chci říct, vždycky to byl ten cool týpek co je nad věcí, a který je chytřejší a mazanější než jeho naivnější mladší bráška, jenže teď se z něj stalo něco, co mi svými myšlenkovými pochody připomínalo otravného puberťáka. Nic proti tomu, že ho museli kitsune sourozenci ovládnout aby mu už vůbec nikdo nevěřil a mohl se tak stát ubohou obětí, kterou bude každý litovat. Už jsem se zmiňovala jak moc nemám ráda klišé?

Příběhově to taky byla slabota. Boj proti novým záporákům občasně okořeněn hutnou dávkou situací, které nejspíš vymyslel někdo silně zdrogován, jinak si to totiž neumím vysvětlit. Otravných plků o lásce tu bylo tolik, že kdyby se vynechaly, z knihy by toho opravdu moc nezůstalo a to nepočítám ty situace, které přimo křičely sexuálními narážkami a byly v takovém množství, že autorku podezírám ze sexuální frustrace. Celkově jsem měla pocit, že místo regulérní knihy čtu nějakou fanfikci a to hodně špatnou fanfikci.

Hodnocení: 3/10 (za ty krutopřísný vraždící jehličnany)Soumrak

Původní název: The Return - Nightfall
Počet stran: 358
Datum vydání: 2011 v ČR (2009 v New Yorku)


Stefan odešel a zanechal uzdravyvší Elenu v Damonově péči, nebo to tak alespoň hlásá v dopise na rozloučenou. Mezitím se vyostřuje boj proti liščím sourozencům, přičemž je celé město v ohrožení a není jisté na čí straně Damon ve skutečnosti stojí. Dokáže se Elena a její přátelé ubránit vražedným stromům a malachům?

Pokud jsem výše psala, že postavy zhlouply, v Soumraku se jejich inteligence bude pohybovat v mínusových hodnotách. Moc mi vadí jak s nimi Smithová zachází, protože mi je všechny strašně zprotivila. Vážně, z Bonnie a Meredith, které v první čtveřici knih stály Eleně odhodlaně po boku, se staly věčně ječící a křičící individua, které se polekají kde čeho. Béčkový horor hadra. A ano, nefungovalo to na mě, vůbec. Elena byla opět středobodemm světa, ostatní lidi i ubohé oběti se můžou jít bodnout a zahrabat. Všichni jsou tak zlí a hnusní, hlavně Caroline a Damon! Tohle prostě na mě bylo už moc a vážně, vážně jsem si přála aby všichni umřeli a já nemusela číst jaké nehorázné pitmosti, hodné tak akorát desetiletého dítěte, to provádějí. Opravdu všichni vyšli střední školu?


Styl se už od Návratu ani trochu nedá považovat za záživný, nudila jsem se strašně. Některé věci byly zbytečně protahovány, jiné neúměrně zkráceny. Celkově vzato by se tahle kniha dala označit za hroznou a to s velkým H. Dočetla jsem ji s velkým sebezapřením.

Hodnocení: 2/10 (vlastně ani nevím proč dávám dvojku a ne třeba - ∞, nejspíš proto, že chci vědět jak to nakonec dopadne, obávám se, že mě ta tvrdohlavost zabije)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Etsuko Nakamura Etsuko Nakamura | 19. listopadu 2014 v 12:12 | Reagovat

No, jak tak sleduji tvé hodnocení, tak to se té 0/10 dočkám XD

2 Denisa Kwapulińská Denisa Kwapulińská | E-mail | Web | 19. listopadu 2014 v 12:14 | Reagovat

[1]: Možné je všechno, obzvlášť co je Y-A žánru týče...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama