Upíří deníky (část první)

3. listopadu 2014 v 17:29 | Denisa Kwapulińská |  Knižní


Původní název: Vampire Diaries
Autor: L.J. Smith
Překladatel: Lucie Schürerová
Nakladatelství: Fragment
Žánr: urban-fantasy, romantika, nadpřirozeno, tajemno, upíři, vlkodlaci

Do téhle série jsem se vrhla bez předpojatosti, jelikož jsem neviděla seriálovou předlohu, a tudiž jsem neměla s čím srovnávat. Nicméně i tak jsem se trochu obávala, protože, byť patří upíří téma mezi mé oblíbené, nálepka Young Adult už několikrát nesplnila má očekávání. První knihu jsem tedy načala se zvědavostí a opatrností.

Po prvních čtyřech knihách musím říct, že Upíří deníky nejsou zrovna můj šálek čaje. Postavy jsou poněkud ploché a neprojdou nijak valným vývojem, o originálnosti také nemůžu příliš mluvit, protože základ: krásná dívka, která se zamiluje to tajemného cizince s tragickou minulostí, jejichž lásce překáží jeho zlý bratr, už tu byl nesčetněkrát a v mnoha lepších podání, ale... Je to tu jedno velké ale. Smithová dokáže se svým nemastným a neslaným příběhem a chudými postavami dělat zázraky, hlavně co se jejího vyprávěčského stylu týče. Byl to právě styl jejího psaní, který mě donutil pokračovat, protože se knížky čtou jedním dechem a vždycky se najde něco čím zaujmou. Ale teď už k jednotlivým dílům.Probuzení

Původní název:The Awakening
Počet stran: 247
Datum vydání: 2009 v ČR (1991 v New Yorku)


Návrat z Francie domů do Fell's Church měl být triviální, ale Elena Gilbertová přijela se zvláštním svíravým pocitem, že je něco špatně. Před domem ji vyleká obrovský, zlověstně vyhlížející, havran a do školy nastoupí nový tajuplný spolužák, který si ji absolutně nevšímá. Krom toho ji její nejlepší kamarádka Caroline vyhlásí válku. Elena se rozhodne zbytečně nestresovat a zaměří se na ulovení tajemného Stefana Salvatora, jehož nevšímavost vůči ní je do nebevolající. V jejím plánu ji samozřejmě podpoří Meredith a Bonnie, jediné kamarádky které ji zbyly. Brzy se ale ukáže, že je všechno vážnější než se na první pohled zdálo. Na hřbitově za mostem totiž číhá jakési nepopsatelné zlo, které stojí za několika útoky i úmrtími. Městečka se pomalu zmocňuje hrůza a panika, a ani Stefan není tím čím se na první pohled zdá.

S postavami jsem v této knize měla značný problém, především s Elenou, která je přesně tím typem hrdinek, které nemám ráda. Žije jenom proto aby byla středem pozornosti, aby si jí všichni všímali, aby kolem sebe měla houf pochlebovačů a aby lovila kluky, s kterými by se mohla předvádět. Elena je prostě úžasná a dokonalá, nicméně já jí to vůbec nevěřila. Nevím jestli se takhle chová většina náctiletých dívek, ale místy mi přišla mnohem naivnější a hloupější než by na svůj věk měla být. Meredith a Bonnie zde tvoří jen pomocné křoví, kdy stojí věrně za svou kamarádkou. Bonnie je sice obdařena věštěckým nadáním, vizemi či co to vlastně bylo, ale ani to nijak zvlášť její charakter neobohatilo, což je podle mě škoda, protože právě ona měla dost zajímavý potenciál. Nejzajímavější charakter v této knize byl jednoznačně Stefan, a to především svou pravidelnou porcí střípků z minulosti, což bylo to jediné kvůli čemu jsem knihu neodložila. I když se neustálé utápí v až přehnané sebelítosti a neustále se za něco obviňuje, což mi moc nesedí k 500 let starému upírovi, člověk by řekl, že za tu dobu trochu vyspěl, jeho příběhová linka mě bavila. A pak tu byl Damon, ztělesnění zla, Stefanův bratr, který se vyžívá v jeho utrpení a pase po Eleně. Jako záporák mě ale nezaujal. Může být natisikrát krásnější, jízlivější a zakrvavenější ale stejně ve mně nevyvolával nic co by se jen trochu přiblížilo strachu či obavám. A to pak prostě dost těžko prožíváte hrdinčin strach, když zaprvé hrdinku nemusíte a zadruhé vás záporák nijak zvlášť nevzrušuje. Všeobecně mi atmosféra tajemna, napětí a strachu v knize přišla až přehnaně nadnesená.

Koncept příběhu je celkově mdlý, působí jako něco ohraného a vybledlého, co jste slyšeli a viděli už tolikrát, že to ničím nepřekvapí. A přitom by stačilo tak málo aby v sobě měl nějaký prvek, který se neopakuje v knihách jiných.
Hodnocení: 4/10Souboj

Původní název:The Struggle
Počet stran: 231
Datum vydání: 2009 v ČR (1991 v New Yorku)


Elena tentokrát musí čelit nejen Damonovým úkladám a jeho přitažlivosti, ale i obviněním, které se vznášejí nad Stefanovou hlavou. Musí přesvědčit jak své spolužáky a přátele, tak i rodinu, a to nebude vůbec lehký úkol. Zároveň s tím musí udržet Stefanovo tajemství a získat zpět ukradený deník, díky kterému jí Caroline a Tyler plánují zesměšnit. A jako by to nebylo málo, Bonnie jí předpovídá smrt.

Charaktery postav zůstaly od minulé knížky víceméně nezměněné a drží se standartu prvního dílu, avšak někteří vedlejší protagonisté dostali poněkud více prostoru. Bonnina úloha média hraje větší roli, Matt se zapojuje do pátrání. Nejvíce je toho ale věnováno trojúhelníku Elena, Stefan, Damon. Elena sice vroucně miluje Stefana, ale shledává že i na Damonovi je cosi, co ji přitahuje. Stefan naopak stále váhá zesílit tím, že by si bral lidskou krev, a tak není schopen se svým bratrem držet krok, přičemž mi jeho neustálé fňukání nad sebou samým docela lezlo na nervy. V Probuzení jsem to ještě chápala, protože mu Elena po dlouhé době připomněla Katherine, ale tady bych očekávala, že se konečně sebere.

Celá tato kniha vlastně působí trošku nadbytečně, protože se zabývá ne tak zcela zajímavými epizodami, fakt že Elena dělá takové extempore jen kvůli obyčejnému deníku mi přišlo spíš vtipné než vážné. Na druhou stranu, vyvíjející se vztahy mezi úhlavní trojicí mě dokázaly zaujmout, a i když mě Damon v první knize neoslovil, jeho interakce s ostatními postavami je asi nejzajímavější složkou druhého dílu.

Hodnocení: 4/10Zášť

Původní název:The Fury
Počet stran: 239
Datum vydání: 2010 v ČR (1991 v New Yorku)


Elena zemřela, ale probudila se jako upír a nic už nebude takové jako dřív. Její příbuzní, přátelé a spolužáci ji pohřešují a ona mezitím musí vyřešit spor mezi Damonem a Stefanem, i to, že Matt není schopen její proměnu rozdýchat. A jako by to nebylo málo, v den jejího rozloučení na přítomné zaútočili zešílelí psi. Ukazuje se, že Damon možná nestojí za všemi problémy, které se v městečku odehrály, a tak se Elena rozhodne hledat skutečného viníka a svého vraha. Zjevuje svým kamarádkám pravdu a společně sledují podezřelé. Všechny důkazy je nakonec znovu zavedou k hřbitovu.

Tenhle díl je celkově lepší než oba předchozí ať už dějově či charakterově. Líbí se mi, že se Elena začala konečně trochu starat i o jiné než sama o sebe, a mnoho postav prošlo menším či větším přerodem. Není to už jen o Eleně, Stefanovi a Damonovi, ale i o Meredith, Bonnie a Mattovi, přičemž všichni společně bojují proti novému zlu. Je sice pravda, že je děj stále dost předvídatelný, a postavy pořád bývají místy naivní, ale už jsem si zvykla a je mi jasné, že tohle se prostě už nezmění. Kniha opravdu odsýpá rychleji, protože tentokrát není děj zas až tak upozaděn oproti romantice.

Nebýt začátku, kdy se Elena naoko přidává k Damonovi, což jsem už od prvních zmínek jak moc ji místy přitahuje očekávala, a konce s Katherine, bývala bych dala ještě o něco lepší hodnocení. Protože jak už jsem se zmiňovala, prostředek je oproti prvnímu a druhému dílu mnohem kvalitnější. Začínám si říkat, že tahle série možná není zas až tak marná.

Hodnocení: 5/10Temné shledání

Původní název: Dark Reunion
Počet stran: 271
Datum vydání: 2010 v ČR (1991 v New Yorku)


Elena zemřela. Stefana ani Damona ve Fell's Church už nic nedrží a tak oba odjíždí. Meredith, Bonnie a Matt se tak musí se vším poprat úplně sami. Zdálo se, že smrtí Katherine nastaly pro město světlé časy, jenže už od pradávna se říkávalo, že je Fell's Church prokleté, takže problémy na sebe opět nenechají dlouho čekat. Caroline, která působila Eleně v prvních dvou dílech takové problémy, se po její smrti změnila a proto chce uspořádat menší sraz na Meredithiny narozeniny. Okolnosti si však vyžádaly další oběť a i když se všichni shodli na tom, že Vicky spáchala sebevraždu, Meredith a Bonnie si jsou jisté, že v domě s nimi byl ještě někdo. Vědí, že samy by nebyly schopné to vyřešit a tak se podle prastarého rituálu spojí se Stefanem a poprosí ho o pomoc. Jejich nepřítel je ale tentokrát mnohem silnější a nebezpečnější a není jisté jestli ho dokáží porazit.


Zatím jednoznačně nejlepší díl. S tím že byla Elena odsunuta na vedlejší kolej, kdy působí jen jako pomocný hlas ze záhrobí, u mě tento díl dost stoupl. Nelíbilo se mi sice, že se Bonnie stala jakousi její náhradou a chovala se tak, jak to jejímu charakteru vůbec nesedlo, ale vcelku za to, mě tahle kniha bavila. Děj byl mnohem napínavější a temnější, ubylo romantických částí. Na druhou stranu Stefan zase zabodoval svým toužením po Eleně, a i když mi předtím nijak nevadil jestli to s ním takhle emocionálně půjde dál, nejsem si jistá jestli to překousnu. Naopak Damona jsem si začala oblibovat víc a víc. Zpočátku to sice nebyl kdovíjak rozvinutý charakter a působil dost šablonovitě, ale posunul se kupředu, sice jen minimálně, jenže tím dobrým směrem. Bylo tu i pár věcí které mě překvapily a které bych nečekala a závěrečný souboj se záporákem jsem si poměrně užila. Bohužel některé drobnosti, které by měly slučovat děj ze všech dílů, mi nepřišly tak úplně uvěřitelné a trochu narušovaly tu ucelenost a pospojitost. Například to, že byl Tyler vlkodlak. Dobře bylo to příjemné překvapení, jenže až moc z čista jasna. Žádný nepatrný náznak v předchozích dílech, nic, takže to působí jako vyčarované ze vzduchu, což je trochu škoda. Ale to by zas až tak nevadilo, na různá zaškobrtnutí jsem si už zvykla, jenže definitivním hřebíčkem do rakve byla Elena ex machina a její znovuožení.

Nejsem zastáncem neustálého usmrcování a oživování postav (přičemž Elena umřela a oživla už dvakrát) a tohleto jsem rozdýchávala jen velmi stěží. Jinak bych rozhodně hodnotila 6/10.

Hodnocení: 5,5/10 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 3. listopadu 2014 v 20:44 | Reagovat

Tak já mám za sebou 16. dílů a můžu říci, že mám velice rozporuplné pocity... celkově bych sérii dala tak 5/10... Ale můžu tě utěšit, že Elena potom ochraňuje hlavně ostatní a na sebe víceméně kašle :D

2 Denisa Kwapulińská Denisa Kwapulińská | E-mail | Web | 3. listopadu 2014 v 20:53 | Reagovat

[1]: Alespoň nějaká útěcha =) kdybych nebyla tak tvrdohlavá, tak bych to po první knize dál nečetla XD

3 Orida Orida | Web | 3. listopadu 2014 v 23:49 | Reagovat

Mňa to nechytilo. Nemôžem si pomôcť, síce som to ešte nečítala ani nevidela (bolo to aj v televzii, že? Nemýlim si to?) , ale proste nie.. .tento žáner ma moc neberie. Hlavne keď to má tisíc častí.

4 Etsuko Nakamura Etsuko Nakamura | 4. listopadu 2014 v 7:57 | Reagovat

No já zírám, tebe aby nezaujala záporná postava, tak to už musí být hodně zlá kniha :-D

5 Denisa Kwapulińská Denisa Kwapulińská | E-mail | Web | 4. listopadu 2014 v 19:26 | Reagovat

[3]: Já pokračuju jen ze setrvačnosti, tohle taky zrovna není můj styl XD Ano, v televizi běží seriál, ale ten jsem neviděla.

[4]: Ono je to možná tím, že v každé knize byl víceméně jiný záporák a to většinou dost nudný. I když, Damona mám ráda a on byl zprvu jako záporák prezentovanej, ale to víš Damon je přesně ten typ charakteru, který se tváří jako hnusák ale je hodnej (tedy přesně ty mužské charaktery, které mám většinou ráda) XD

6 Tai Todd Tai Todd | Web | 5. listopadu 2014 v 21:17 | Reagovat

Já četla jen první díl. Postavy mi nebyly vůbec sympatické, hlavně potom Elena, jak píšeš i ty, přesně ten typ hrdinky co nemám vůbec ráda. A navíc mi to celé přišlo hrozně jednoduše napsané, možná už jsem náročnější čtenář, ale mě to místy přišlo až primitivní a otravovalo mě to. Vůbec to není můj šálek čaje.

7 Denisa Kwapulińská Denisa Kwapulińská | E-mail | Web | 6. listopadu 2014 v 18:46 | Reagovat

[6]: Primitivní to bylo, ale četla jsem i horší knížky. A když se já nad něčím rozhodnu že to přečtu, tak mi v tom nezabrání ani invaze jednorožců. Hold jsem se snažila nacházet i nějaké klady abych nezešílela XD

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama