Edenie (stará recenze)

8. prosince 2014 v 16:38 | Denisa Kwapulińská |  Knižní
Původní název: Paradyzja
Autor: Janusz Andrzej Zajdel
Překladatel: Pavel Weigel
Nakladatelství: Albatros (edice Karavana)
Počet stran: 162
Datum vydání: 2000 v ČR (1984 v Polsku)
Žánr: sci-fi, dystopie


V této ne příliš tlusté knížečce se skrývá opravdu velmi dobré a neotřelé sci-fi. I když se začátek tak trochu tváří jako obyčejné klišé velice brzy se všechno změní.
Novináři Rinahovi se jako jednomu ze dvou pozemšťanů poštěstilo získat povolení k osobnímu navšívení Edenie. Edenie je malá planeta, jediná svého druhu ve známém vesmíru, stvořena pouze a jen lidmi, kteří si však až chorobně chrání své soukromí před pozemšťany a dokonce před nimi skrývají i samotnou polohu svého světa. A právě Rinah má zájem o to jak se na tomto, jemu neznámem, světě žije, jaké jsou edenské zvyky, či jak moc se liší od těch na Zemi. Je mu přiřazen osobní prostor, který je k jeho údivu příliš malý, žasne nad kontrolními zařízeními a občas nechápe chování zdejších lidí. Postupně však zjišťuje, že život zde není tak idilický jak mu všichni a všechno okolo tvrdí. Ovšem největší šok mu zasadí zjištění týkající se umístění samoté Edenie a jejího vztahu k planetě Tartar, jejíž nerostné bohatství slouží jako výměnný obchodní artikl mezi Zemí a Edenii.

Hlavní postava je zajímavý muž, který je vhozen do zcela neznámého místa s podivnými zvyky, nařízeními a divnou šifrovanou mluvou. Značnou část svého pobytu stráví se svým průvodcem Alvim, který se před ním nezdráhá opěvovat svůj svět a hanět matičku Zem. Krátce se potká s místním psychologem či reportérkou Zinou. A také tu je Nikor, muž který mu sdělí celkem nesmyslou zprávu, která se vzápětí ukáže být velice důležitou.

Příběh se posouvá dynamicky a čím více čtete tím více chcete o Edenii vědět a tím více kroutíte hlavou nad tím jak se tam žije. Stejně jako hlavní hrdina nebudete s to pochopit takovýto systém a možná za tím budete tušit i něco nekalého. Závěr vás možná může v první chvíli trochu zklamat, ale je dokonalou tečkou za celým příběhem.

Hodnocení: 10/10
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama