Koniáš: Muž na stezce (stará recenze)

15. prosince 2014 v 16:57 | Denisa Kwapulińská |  Knižní
Původní název:
Autor: Miroslav Žamboch
Překladatel:
Nakladatelství: Triton (edice Trifid)
Počet stran: 542
Datum vydání: 2008 v ČR
Žánr: akce, fantasy


Mladý šlechtic, známý jen pod pseudonymem Koniáš, utíká před poskoky a vrahy svého otce. Toulá se všemožnými kraji a zažívá spousty neplánovaně nebezpečných dobrodružství.

Až na dno, Koniáš se po neurčitém trmácení kdo-ví-kde zastaví v hospodě, odmítne nabídku práce a sežene si společnost na noc, druhého dne v té samé hospodě nalezne otcovy lidi a bitka na sebe nenechá dlouho čekat. Nakonec příjme nabídku a rozhodne se vyhlédnutou osobu za peníze zabít. (Hodnocení: 7/10)
Cherchez la Femme, ženy umí být lstivé a o tom se v této povídce více či méně předsvědčíme. Hlavní hrdina se nám nechápavě probouzí na neznámém místě s rukama uvězněnýma v dřevěné kládě, přičemž není jediným takto ozdobeným. Zjišťuje že ho poslední ženská společnost pěkně vypekla a prodala ho verbířům do císařské armády. Nezbývá mu než se s tím nějak poprat a pouvažovat o příhodné době k útěku. Už v úvodu si znepřátelí poručíka Horowitze, což mu později přinese pár menších problémků v podobě pokusů o odstranění jeho osoby. Společně s císařskou armádou je pak nucen prodírat se hustou džunglí plnou nástrah přičemž nalezne nečekaného přítele v lékaři Gaustovi. Poté co se mu podaří přežít útoky divochů, močály plné krokodýlů, nájezdy jedovatého hmyzu a roztodivné nemoci se vrátí aby se tou samou ženou nechal prodat k pirátům. (Hodnocení: 9/10)
Štěstí z pekla, po dobrodružství které strávil u pirátů se Koniáš ocitá v Downdownu, druhém největším městě impéria. V místní hospodě se dostane do sporu a jeho soupeř umírá, to by nebyl zas až takový problém i přes přísné zákony, ovšem, ukáže se, že muž byl nakažen Šarlatovým morem, což je velice nepříjemná a smrtelná infekční nemoc. Ve městě okamžitě nastává panika a rozklad, každý den přibývá horda mrtvých ale Koniáš se přece jen nehodlá jen tak jednoduše vzdát. Dozvídá se o drobné podezřelosti spojené s Argotským řádem a osobně se to pokouší rozplést. Sežene Koniáš lék na mor a zachráni tak nejen sebe ale i město? (Hodnocení: 8/10)
Lovci odměn, zde Koniáš příjme práci při které má zjistit kdo ničí obchodní karavany Nada Jeliga a dokázat jeho vinu. Syn podezřelého má rovněž zájem o zjištění jak se věci mají a tak se vydají do Taumského průsmyku, kde je čeká nejedno překvapení. (Hodnocení: 7/10)
Hra špinavců, velmi kratičká povídka kdy má Koniáš zachránit unesenou dceru hraběte sira Eberharda Schwartena. Tak jako obvykle to nebude procházka růžovým sadem, i když ke konci toho snažení náš hrdina zjistí, že se tučné odměny tentokrát nedočká. (Hodnocení: 6/10)
Fanoušek, po úvodní potyčce k tomu stvořené hospodě je Koniášovi nabídnuta celkem zajímavá prácička. Má se zůčastnit turnaje a zjistit něco o černých sázkách a kdo všechno v tom má prsty. Jednoduše se probíjí několika úvodními koly a zaroveň se seznamuje s dalšími soupeři i ne zrovna ilegálními praktikami sázkařů. Nakonec zůstane jen čtveřice nejsilnějších: Nood, který se přihlásil kvůli pomstě, chladnokrevný sir Henviss živící se jako zabiják, Bakly náš starý známý bývalý gladiátor a nakonec i samotný Koniáš. Všichni jsou pozváni do hradu budoucího hraběte Lobelina, nadšeného fanouška soubojů, který všechno zařídil tak, aby zůstali jen oni a utkali se pouze v jeho soukromí. Příjmou a nebo se pokusí prosekat ven? (Hodnocení: 9/10)
Na válečné stezce, na začátku jsme vrženi přímo doprostřed stopování v oblasti Sněhových hor, kdy Koniáš stíhá mladičkého příslušníka jakéhosi místního domorodého kmene. Neznámost terénu se mu však vymstí a téměř za to zaplatí životem. Z mnoha zraněními se odplazí do bezpečí nejbližší vesnice i když ho cestou málem zajede vůz. Pomůže mu až farmář Flem, jeho dcera a jejich předák Bokeli. Úspěšně se uzdraví a je svědkem rozepře mezi starým farmářem a Grahamem, který má zájem o jeho půdu. Nakonec se Koniáš opět vypraví na cestu s plánem jak farmáři pomoci. Opatrně a nespozorován se přiblíží ke kmeni Tanhotů a dvoum nejvýznamějším mužům ukradne jejich amulety, které pokládají za duši a jsou tedy pro ně nesmírně cenné. Okamžitě je proti němu vyslána výprava a Koniáš musí s vypětím všem svých sil unikat lidem pro které je nebezpečné okolí Sněžných hor domovem. (Hodnocení: 10/10)
Smaragdová hora, je vyhaslá sopka v jejímž okolí je bohaté naleziště smaragdů. Mladá žena jménem Margarita si Koniáše najme k tomu aby vyhledal jejího bratra o kterého si dělá starosti. Náš hrdina se tedy vydává hlouběji a výš s cílem splnit co slíbil. (Hodnocení: 7/10)
Pouštní škorpión, jak už název napovídá děj této delší povídky se odehrává v poušti, konkrétně té Gutawské. Koniáš má za úkol dopravit zákazníkovi jednoho zbrojíře velmi luxusní samostříl se složitým mechanismem. Menší problémy začínají až v jedné z oáz kde se zastaví pro vodu. Setká se tam s velmi zajímavou ženou Gein, která je ochotná mu pomoci a on se jí to rozhodne oplatit. Císařská armáda je totiž v této pusté a těžko obyvatelné krajině pověřena podivuhodným úkolem a zdá se že jim Koniáš stojí v cestě. Postupně odhaluje co stojí za otrávenými jezery a divnými kaktusy i vypalováním oáz, rozbíhá se tady válka a do toho Gein shání své děti. (Hodnocení: 9/10)
Špatná investice, v městečku na okraji pouště si Koniáš z rozmaru koupí malé děvče které by nejspíš někde skončilo jako otrok. Představí se mu jako Annemari, dcera hraběte Daska což by mu mohlo vynést nějaké peníze kdyby ji jejímu otci navrátil. Jenže její původní únosci Varírové rozhodně nemají v úmyslu to nechat jen tak. Nastává zběsilá honička kdy Koniáš i Annemari musí urazit mnohakilometrovou cestu, a zároveň si dávat pozor na muže kteří hodlají naplnit krevní mstu a jen tak jednoduše se nevzdávají. (Hodnocení: 10/10)
Drsná hra, ocitáme se ve velmi malé a chudě vypadající vesničce kde započne nebezpečná válka dvou gangsterů Danwooda a Mustardiho a jejich skupin. Za vším je vidina smaragdů s nimiž má touto krajinou projíždět císařský kurýr. Koniáš získá spojence v hospodském Klódovi a zároveň musí čelit i proradnějšímu nepříteli než jsou dva bohatstvím zaslepení gangsteři. (Hodnocení: 7/10)
Vysoký příliv, zde se Koniáš zajímá o Dýmový ostrov který má velmi špatnou pověst ale on by jej rád navštívil. Proto nepohrdne nabídkou, že se připojí k výpravě za záchranu slečny Dejevové kterou má mít v držení fanatická sekta Slunečních zabíječů. Výprava na ostrov se ale velice rychle zvrtne v boj o holý život, jelikož děsivé povídačky o ostrůvku nebyly pokaždé jen smyšlenkami vyplašených a pověrčivých občanů. Brzy se ukáže že na ostrově sídlí nějaká tajemná a velmi nebezpečná síla. (Hodnocení: 6/10)

Sbírka více či méně zajímavých povídek o Koniášovi. I přes to, že jsem se jako první seznámila s příběhem bývalého gladiátora Baklyho, který je chronologicky pozdější, jsem neměla problém si to časově zařadit a vůbec se v tom celkově vyznat. Bakly i Koniáš jsou si v mnohém podobní ale jsou také velice rozdílní. Koniáš je na rozdíl od Baklyho příjemnější a lidštější hrdina se kterým se dá mnohem lépe ztotožnit. I přes to že je rovněž slušným bijcem, schytává mnoho ran a nemá to k smrti v mnoha příbězích příliš daleko. Není chladný či bezcitný a v určitých případech je ochoten lidem pomoci z vlastní iniciativy. Na druhou stranu takovýchto hrdinů je v knihách poměrně velká spousta, Bakly je svým antihrdinským přístupem docela příjemnou vyjímkou. Co se týče soubojových sekvencí a toho jak jsou podány jsem se v nich ztrácela méně než v příbězích s Baklym, ale je možné že jsem si na to jen konečně zvykla.

Celkové hodnocení: 8/10
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama