Malý bratr

1. prosince 2014 v 17:21 | Denisa Kwapulińská |  Knižní

Původní název: Little Brother
Autor: Cory Doctorow
Překladatel: Aleš Heinz
Nakladatelství: Triton (edice Trifid)
Počet stran: 360
Datum vydání: 2011 v ČR (2008 v U.S.A.)
Žánr: Young-Adult, sci-fi, dystopie


Sedmnáctiletý Marcus Yallow tak trochu rebelizuje vůdči přísnému školnímu špiclování. Nahackoval školní počítač aby nemohli sledovat na čem zrovna pracuje, sype si do bot štěrk aby oklamal rozpoznávače chůze a všelijaké jiné drobnůstky. Jednoho dne se ale se svými kamarády při hře Harajuku Fun Madness ocitne ve špatnou dobu na špatném místě. Nedaleko totiž teroristé vyhodí do vzduchu Sanfranciský most Bay Bridge a celou jeho skupinku zatkne Ministerstvo vnitřní bezpečnosti. Marcus i jeho přátelé jsou vystaveni drsnému výslechu a nátlaku, ale protože nakonec spolupracují a není jim prokázána žádná vina jsou propuštěni. Až na nejlepšího Marcusova kamaráda, který byl zraněn při zmatku po výbuchu. Slehla se po něm zem a Marcus přísahá, že se Ministerstvu vnitřní bezpečnosti pomstí. Jenže svět do kterého je po šesti dnech propuštěn se změnil. Každý obyvatel města je potenciální terorista a neexistuje žádná svoboda slova ani soukromí.

Postavy jsou zvládnuté opravdu dobře. Příběh je psán v první osobě, takže všechno zažíváme Marcusovýma očima, a Marcus je velice sympatický hrdina s kterým se není těžké ztotožnit. Není to žádný fracek, kterého byste za jeho hloupá rozhodnutí nejraději umlátili, nechlastá ani nekouří, nevzpouzí se rodině. Naopak je to velice chytrý a odvážný mladý muž, který sice dělá chyby, ale umí se z nich poučit a jde si za svým ideálem, za svým pocitem toho co je správné. A tohle se mi na něm líbí. Není to typický hrdina Young-Adult knih, není to žádný namachrovanec nebo emák, co si věčně stěžuje a brečí. Je to prostě úplně normální kluk. Pak je tu Ange, dívka, která je mu oporou, ale přitom mu rovnocenně pomáhá s jeho bojem proti omezování svobody. Ta rovnocenost je důležitá, protože dívčí protějšky hrdinů bývají většinou hloupé nány, ale to se Ange prostě netýká. Vyskytuje se tu mnoho dalších postav, některým se nedostane tolik prostoru kolik bych asi chtěla, třeba Van byla hodně zajímavá, ale ono to zase tolik nevadí, protože Marcusův příběh je dostatečna zajímavý na to aby tu absenci dokázal vynahradit.

Autorův styl je velice čtivý a příjemný, příběh tak rychle utíká a čte se to doslova samo. Téma je hodně zaměřené na hackerství a počítače, vše je ale vysvětleno nenásilně a pochopitelně i pro lidi, kterým to zas až tak blízké není a Doctorow doslova srší bezvadnými nápady. Z knihy se dozvíte spoustu zajímavých tipů a možná neodoláte si některé z nich zkusit. Celý koncept boje proti utlačovatelské vládě není sice žádnou novinkou, ale je napsaný dobře. Ano je to sice všechno černobílé, ale funguje to, tak proč ne? Přece jenom je to knížka pro mladší. A i vztah mezi Marcusem a Ange mi nevadil, ano jsou to dva mladí zamilovaní lidé, ale žádné přeslazené žvásty, vzdychání a zdlouhavé koukání z očí do očí tu nenajdete. Na to tu prostě není čas. Kniha sice sama o sobě není tak dobře vygradovaná jak by mohla být, ale jakási míra napětí se tu vyskytuje a udrží vás ve hře, protože prostě chcete vědět co bude dál.
A co je důležitější, kniha si na nic nehraje. Je tu spousta drsnějších pasáží (mučení vodou) a po dočtení určitě nad jejím posláním budete přemýšlet.

Hodnocení: 8/10

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama