Největší rozkošnice (stará recenze)

4. prosince 2014 v 18:21 | Denisa Kwapulińská |  Knižní
Původní název: Koushoku ichidai onna
Autor: Ihara Saikaku
Nakladatelství: Odeon (edice Světová knihovna)
Překladatel: Miroslav Novák
Počet stran: 205
Datum vydání: 1967 v ČR (roku 1686 v Japonsku)
Žánr: ze života, erotické
Můj stav: vlastním


Tato útlá knížečka sestává ze dvou částí, přičemž mezi jednotlivé kapitoly je vloženo několik básní o daném tématu.
První část, Největší rozkošnice, je zajímavým výprávěním jedné vyhaslé kurtizány o jejím životě, o tom jaké lidi potkávala. Popisuje jak se z výšin dostala až na samé dno, jak milovala, nenáviděla, zrazovala, kradla, strádala nebo litovala svých činů. Její vyprávění je barvité a je vlastně jakýmsi shrnutím života různých typů nevěstek a kurtizán a samozřejmě i lidského chování.
Druhá část, Pět rozkošnic, je pět krátkých příběhů které se většinou týkají nešťastné lásky. Ať už trpí žena jejíž milý umřel nebo smutný příběh dvou milenců kterým nebylo přáno, nicméně z příběhu většinou vyplývá že dvojice byla potrestána právem. Ať už to byla vdaná žena která svedla muže, či mladinká dívka která utekla z domova.

Všeobecně jsou to příběhy o ženách, které lační po mužích, svádí je a pak se dostávají do útrap. Život tak jak je tady představován není zidealizován, nejsou tu žádní šlechetní samurajové ale nízcí lidé schopni pro své touhy úplně všeho. Jde o náhled na skutečný život bez hrdinských postav.

Vyprávění sice není místy úplně plynulé a občas jsem měla problém pochopit návaznost, jelikož hrdinka v první části skáče z místa na místo, ale i přes to se jedná o velmi zajímavou knihu. Líbí se mi ten fakt, že je to opravdu ,,ze života,, a ne jen další příběh chrabrého samuraje bojujícího za čest svého pána.

Pokud nejste doslova puritáni a nevadí vám obnažení lidského charakteru až na dřeň, mohlo by se vám to líbit.

Hodnocení: 8/10
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama