Achája

5. ledna 2015 v 18:18 | Denisa Kwapulińská |  Knižní


Původní název: Achaja
Autor: Andrzej Ziemiański
Překladatel: Pavel Weigel
Nakladatelství: Laser-books
Žánr: fantasy, magie, nadpřirozeno

Polská fantasy je pojem, moje zkušenosti ale nejsou tak velké a když už, tak spíš v polské sci-fi. Acháji jsem se chopila, protože je to už nějaká chvíle co jsem sháněla pořádnou nefalšovanou fantasy, se spoustou příšer, bytostí nebo alespoň akce. Něco takového mi žánr Young-Adult většinou prostě nabídnout nedokáže. Anotace mě silně zaujala a já do toho prostě skočila po hlavě.

Co mě na sérii zaujalo je autorův styl, který je barvitý, příjemný, upoutá a je docela dost popisný, což občas může vést k tomu, že se člověk ve větách trochu zamotá, ale nehrozí to zase až tak často. Také tři oddělené příběhové linie byly dobrým nápadem. Knížek s vícero liniemi které jsem přečetla bych mohla spočítat na prstech jedné ruky. Ne každý to dokáže zvládnout dobře a dobře to všechno propojit (doporučuju trilogii Chaos od Patricka Nesse a Bartimaeovu trilogii od Jonathana Strouda), ale tady to docela funguje. Zpočátku se sice může zdát, že jednotlivé linky nemají vlastně vůbec nic společného, ale postupně se vzájemně proplétají, spojují a případně zase rozplétají.


Achája

Původní název: Achaja
Počet stran: 383
Datum vydání: 2004 v ČR (2002 v Polsku)


Jak už jsem se zmiňovala, v prvním díle se nachází hned tři příběhové línie. O princezně Acháji, která musí zpočátku snášet útrapy své nové macechy. Nejen, že je nová kněžna dokonce o rok mladší než samotná princezna, ale porodila dalšího následníka. Proto přiměje knížete Archentara aby svou dceru poslal na vojenskou službu. Je to zcela běžný zvyk, nicméně je také běžné za sebe posílat náhradu. Achája se však musí podřídit otcovu rozhodnutí a tak putuje do tábora. Život tam je pro ni zpočátku těžký, ale jelikož je velice chytrá brzy se s tamním režimem přeci jen sžije. Když je ale její oddíl poslán do bitvy, uvědomí si, že na ni její macecha Asia nachystala past. Achája je zajata, stává se otrokem a putuje do pracovního tábora. Příběh Zaana a Siria tvoří další linku. Zaan je starý písař z maličké svatyně. Užírá se vědomostmi, které načetl z knih i tím, že nemá možnost je upotřebit. Vše se ale mění když narazí na pochybného rytíře Siria. Rozhodne se k němu přidat a být svědkem činů, o kterých si jen četl. Společně putují krajem, různými podvůdky si vydělávají na živobytí a sblížují se. Když se Zaan dovídá o podobnosti mezi Siriem a ztraceným královským princem, vymyslí podvod nevídaných rozměrů. Meredith je aktér třetí línie. Postarší čaroděj, kterému Bůh udělil úkol navštívit Řád a tamního nejvyššího čaroděje. Meredith si není zcela jist svým posláním ani tím zdali-li uspěje nebo přežije. Krátce na to ho kontaktuje i výtvor démonů, Virus, a čaroděj si musí během putování vybrat na či stranu se přikloní.

Postavy jsou opravdu silnou stránkou. Většina z nich projde poměrně velkým vývojem, jsou sympatické a není těžké se s nimi ztotožnit, i když nemusíme jejich konání vždy schvalovat. Jednoznačně nemůžu říct, že bych nějakou postavu nesnášela. Všechny mají svůj účel a své pro i proti, což působí značně realisticky. Achája byla zpočátku rozmazelná princezna, ale s každým kopancem, který ji život udělil, se stala silnější. Zaan i Sirius se jeví jako bezcharakterní zmetci, ale ukáže se, že to není tak úplně pravda. Oblíbila jsem si prostě spoustu postav. Kraťas a Hekke z pracovního tábora byli například velicí sympaťáci i přes to, že po Acháji chtěli protislužbu za to, že ji zachránili život a pomáhali ji, ale zadarmo ani kuře nehrabe, že...

Příběh se zpočátku zdál takový nesourodý, ale časem, jak se to zamotávalo víc a víc, se ukázalo, že přece jenom nějaký je. Zprvu mě totiž nejvíc zaujala jen Achájina linka, ale později se rozjely i ty ostatní a to opravdu velice dobrým směrem. Děj jednotlivců ubíhal rychle a víceméně neměl hluchá místa, akorát Meredithovy části se někomu mohou zdát občas až příliš fylozofické. Co se mi ještě líbí je, že svět téhle knihy není jen černobílý. Není tu jen Zlo nebo Dobro, ale spíš hodně něco mezi tím, což opět přispívá realičnosti světa i postav. Celkově ten komplex postav, děje i autorova stylu funguje velice dobře, člověk je permanentně napínán a nemůže se dočkat další a další kapitoly.

Hodnocení: 9/10


Achája II

Původní název: Achaja tom 2
Počet stran: 365
Datum vydání: 2005 v ČR (2003 v Polsku)


Acháje se podařilo utéct ze zajetí a najít si nový poklidný život v malém, hornatém královstvíčku Arkach. Nicméně když už se zdá, že konečně prožije nerušený život, opět se všechno zamotá. Kvůli nedorozumění zabila vojáka arkachské armády a musí narukovat. Avšak díky svým předchozím zkušenostem si nejen získává přátele ale daří se ji i vyhrávat bitvy a stoupat v hodnostech. Nakonec ji je Biafrou, velitelem speciální jednotky, svěřen důležitý úkol. Společně se svou jednotkou a rozmazlenou čarodějkou Arnne se mají pokusit vyjednávat s bytostmi obývající Les, aby skrz jejich území mohla vést důležitá obchodní cesta s národem Chorých lidí. Zaan a Sirius pokračují tam kde skončili. Oba se zaplétají do ještě větších bojů s Řádem a zároveň mění běh věcí a světa. Meredith pomalu ale jistě směřuje ke konci svého osudu.

Postavy jako vždy udělaly další krůčky kupředu. Především co se Siria týče, který byl na začátku podvodnickým buranem, ale život na dvoře ho začal pomalu měnit, a nejenom to. Začal si uvědomovat cenu svého podvodu. Tím u mě opravdu velice stoupl a já si ho oblíbila zhruba stejně jako Acháju. Pak je tu samozřejmě další várka nových a sympatických postav. Především Achájina četa plná různorodých dívek a žen, mezi nimiž je silné pouto. Zmíním z nich třeba mladičkou Bei, která ukázala že i když je nováček, má svou cenu. Nebo Arnne, která rovněž prošla proměnou. A samozřejmě se tu rozvíjí pár románků s Achájou. Ať už mezi ní a Biafrou, Siriusem nebo její přítelkyní. Upřímně sama nevím, kterou verzi upřednostnit.

Děj se opět pomalu posouvá kupředu a my zhruba začínáme tušit k čemu směřuje. Zaan odstartoval vlnu nových invencí, na jejich svět možná až příliš uspěchaných, avšak účinných. Líbil se mi ten kontrast i to jakým způsobem byl autor schopen zařídit aby to fungovalo. Nicméně mě v druhém díle zarazilo, že je děj víc soustřeďovaný na Acháju. Ne že by mě její linka nezajímala, ale oproti jedničce v tom byl dost silný nepoměr, což mě trochu mrzelo. Na druhou stranu je pravda, že všechny události s ní byly nadmíru zajímavé. Ať už pekelný souboj s Virionem nebo život v Lese. Bohužel mi ale přišlo, že se autor občas trochu zamotal a ne vždy mi všechno co předložil přišlo natolik zajímavé jak tomu bylo v první knize. Dvojka má pár hluchých míst a musím říct, že jsem se v jeho větné skladbě strácela zase o něco víc. Pořád je to ale navýsost dobrá kniha a nelituju, že jsem se do této trilogie pustila.

Hodnocení: 8/10Achája III

Původní název: Achaja tom 3
Počet stran:
Datum vydání: 2008 v ČR (2004 v Polsku)


Mezi Arkachem a Troy vzniká silné spojenectví a osudy všech postav se kříží v bitvě s císařským Luanem. Dějová linka je tentokrát víc zaměřená na roztroušeně probíhající boje a především Acháju a její skvadru. Nicméně Meredith se dostává do Luanu, kde se na císařském dvoře pokouší splnit své poslání, asistuje přitom mladé souložnici Annamei.

Známé postavy se tentokrát příliš nikam neposunují, zato se ale objevuje pár dalších a zajímavých. Ať už je to Annamei, která se pasovala na velitelku luanského vojska nebo ctižádostivý bankéř Baruch. Co mě na tomto dílu mrzelo asi nejvíc je, že tentokrát sledujeme spíš postupy vojsk, jednotlivé bitvy a boje, což je víc odosobněné a není lehké se s příběhem tolik sžít. Autor sice zajímavé prolíná přítomnost s následky do budoucnosti, ale ani to příliš nepomohlo. Děj je tak občas méně přehledný a místy i nudnější, protože se nesoustředí na jednotlivce ale masy.


Celé zakončení pak neproběhlo zrovna tak jak bych si představovala. Nejsem sice zastáncem vylučně šťastných konců, takže bych měla být spokojená, ale víceméně všechny zajímavé postavy zemřely, což mne příliš neuspokojilo. Sice se dovíme co se stalo s těmi, kteří přežili, ale spíš jen ve zkratce a stejně to nedokáže zachránit celé vyústění příběhu, které mi po dvou skvělých dílech příjde značně odbyté. Jako by se to autor snažil nějak rychle ukončit.

Hodnocení: 7/10
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama