Erebos

9. února 2015 v 19:29 | Denisa Kwapulińská |  Knižní

Původní název:
Autor: Ursula Poznanski
Překladatel: Karolína Kousalová
Nakladatelství: Fragment
Počet stran: 320
Datum vydání: 2011 v ČR (2010 v Rakousku)
Žánr: Young-Adult, thriller, tajemno, počítačové hry


Erebos je počítačová hra, ale ne jen tak ledajaká. Její pravidla jsou neúměrně přísná. Nesmíte o ní s nikým mluvit a nesmí vás ji nikdo vidět hrát, jinak hrozí nepříjemný rest. A proč by vás vlastně něco takového mělo znepokojovat? Je neuvěřitelně návyková. Působí reálně, herní NPC interaktivně reagují na vaše otázky, ví o vás první poslední a pokud nesplníte co máte, tak vás odřízne...Nick Dunmore si všímá, že se jeho spolužíci začínají chovat divně. Něco si mezi sebou vyměňují a mnoho z nich často chybí ve škole, proto je rozhodnout příjít tomu na kloub. Není to ale lehké, protože mu nikdo nechce nic říct. Nakonec se mu ale podaří získat DVD které koluje po škole a pustit si ho. Vzápětí je nekompromisně pohlcen herním světem aniž by si uvědomoval, že se od něj nedokáže odtrhnout. Jen nehoda jeho nejlepšího kamarádu mu dokáže otevřít oči, Erebos se svými nepřáteli totiž nemá žádné slitování.

Na tuhle knihu jsem četla opravdu hodně chvály, proto když jsem se do ní pustila mě v prvních stránkách čekalo jisté zklamání. Erebos je totiž velice pozvolný a rozjíždí se jen malými krůčky, odložit by ho ale byla chyba. Postupně v něm totiž narůstá nápětí a člověku se v žaludku usazuje pocit, že se stane něco hrozného a to mě u knihy udrželo. Rovněž se mi zalíbila autorčina nápaditost. Ať už celý herní koncept nebo překvapivé prolnutí světa Erebosu s tím reálným, kdy vlastně Nickovo hraní vidíme očima jeho postavy Sariuse, což je pro mě něco úplně nového a to se počítá.


Teď jsem si toho všiml. Nebyl jsem upřímný, když jsem říkal, že je mi jedno, jak dlouho žijí lidé kolem mě. Jedno mi to není.Ale nezajímá mě prodloužení, naopak. Sedím zde a ostřím své náčiní, jímž zkrátím to, co se zkrátit musí.


Co jsem nechápala bylo proč jsou do té hry všichni tak zažraní. Rozumím prvku závislosti, ale nemyslím si, že by se tolik různých lidí stalo tak náhle závislými a plnilo tak šílené úkoly jen aby mohlo hrát nějakou hru, a to i přes to jak úžasná je. Proč si prostě nenašli něco jiného? V tomhle mi to trochu skřípalo, jelikož mi to nepřišlo příliš uvěřitelné. A samozřejmě i v tom, že si toho nikdo z rodičů za tu dobu nevšiml, přece jenom se chování těch děcek změnilo nebo alespoň bylo podezřelejší.

I když je psychologie postav zvládnutá na jedničku, nedokázala mi žádná nějak zvlášť přirůst k srdci (možná až na Jamieho, ale to bude asi tím že jsme si krapet podobní). Sice dokážete cítit spolu postavami a prožívat jejich emoce, ale zároveň nejsou moc hluboké a rozpracované.

Dějově se to dost vleče. Řekněme, že do té doby než Nick vypadne to víceméně žádný zajímavý děj nemá (jen: musím získat vyšší úroveň, musím se dostat tam a tam, musím bojovat s tím a tím). Pak se ale začne poodkrývat zákulisí kolem celé hry i její účel, a to už je mnohem lepší. Potom se totiž konečně uplatňuje thriller prvek této knihy a začne to rychle ubíhat.

Takže celkově to není vůbec špatná knížka i když má pomalý start a pár poněkud vykonstruovaných situací, je to však dobrý young-adult thriller a to už je co říct.

Většina zemí se, co se týče obálek, přiklonila k anglické verzi, která se mi opravdu hrozně líbí a jsem ráda, že se pro to rozhodlo i nakladatelství Fragment při druhém vydání. Obálka z prvního vydání sice není vyloženě ošklivá, ale tahleta se mi prostě líbí víc. Teď ale upozorním na pár zajímavých zahraničních coverů. Indonéská vypadá fakt dobře, líbí se mi, že se drží červené barvy a působí na mě trošku děsivěji než ty ostatní. Jsem si jistá, že by mě nalákala k přečtení. I řecká je moc povedená, drží se v duchu originálního coveru i když na to jde svým vlastním způsobem. Naopak ta srbská, byť se rozhodla pro mou oblíbenou barvu, mi příjde příliš unylá. Sice se skvěle hodí k námětu i k žánru, ale prostě mi nesedla.


Hodnocení: 8/10
Hodnocení obálky: 4/5


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama