Nespoutaná

26. února 2015 v 20:22 | Denisa Kwapulińská |  Knižní


Původní název: Boundless
Autor: Cynthia Handová
Překladatel: Ivana Svobodová
Nakladatelství: CooBoo
Typ: Pevná vazba
Počet stran: 344
Datum vydání: 2013 v ČR (2013 v U.S.A.)
Žánr: urban-fantasy, Young-Adult, romantika, nadpřirozeno, tajemno, andělé, démoni

Clara začíná svůj vysokoškolský život, ale jestli si myslela, že bude konečně mít možnost být normální, hodně se mýlila. V nových vizích ji ochromuje strach a bolest, a je jasné, že na ni i její přátelé číhá obrovské nebezpečí. Krom toho ji na každém kroku pronásleduje černý havran, Samjeeza. Je on tím nebezpečím? A dokáže se někdy usmířit s Jefferym, který se vydal svou vlastní cestou? A jakou roli v tom všem má Angela?

Třetí a poslední díl trilogie Nadpozemská mě vlastně trochu překvapil. Celkově vzato má tahle série vzestupnou kvalitu, i když pořád nemůžu tvrdit, že by to byla nějaká moje srdcovka. Přesto, že Nespoutaná na začátku poněkud tápe a zase docela dost trvá než se příběh rozjede, celkově vzato je přece jenom svižnější, zábavnější, akčnější a napínavější. Upřímně mě tak trochu zajímalo jak se to vyvrbí a jestli se vůbec dočkám odpovědí na své otázky. Těch se mi ale nakonec bohužel nedostalo, takže jsem byla na druhou stranu i docela dost zklamaná, protože právě tenhle díl měl velký potenciál být opravdu skvělým zakončením a možná bych kvůli tomu měla tuhle sérii i ráda.

Claru jsem nikdy nějak zvlášť nemusela (díky mojí alergii na naprosto dokonalé, chytré, silné postavy), ale tady konečně už tolik nemluvila o tom jak je oproti lidem silnější, rychlejší a tak dále, prostě se jako postava trochu vyvinula. Vyjádření jejich pocitů mi přišlo komplexnější a reálnější, hlavně kvůli tomu, že byla víc zaměřená i na ostatní než jenom na sebe. Ale abych ji pořád jen nechválila, stále dělá tak hloupé chyby, že mi to občas lezlo na nervy (používání svých schopností na veřejnosti, ignorování některých do očí bijících problémů atd.). Co mě ale opravdu nadchlo je jak moc prostoru dostala Angela. Předtím to byla jen taková informativní složka k hlavní hrdince kdy sršela spoustou různých poznatků, no v Nespoutané její postava dostává nečekaně velkou roli, vlastně se to všechno víceméně točí jen kolem ní, a to mi prostě sedlo víc než zase majoritně řešit osudový vztah ClaraxChristianxTucker. Naopak mě mrzelo další opomíjení Jefferyho, ten kluk mi byl od začátku hodně sympatický, vždycky jsem se o něj zajímala víc než o Claru, ale on je prostě chudák neustále jen někde v pozadí. A pak je tu Samjeeza, tohle Černé křídlo mám v hledáčku už od Nadpozemské a líbí se mi, že i jeho role postupně narůstá. Je to postava kterou jsem strašně litovala, s kterou jsem soucítila a které jsem přála něco lepšího. Každou část s ním jsem si vychutnávala a čekala jsem až se o něm dovím další střípek z minulosti. Je obrovská škoda, že jeho příběhová linka nebyla využita naplno.

Jak už jsme se zmiňovala, příběh nebyl využit do poslední kapičky toho co mohl nabídnout. Clara i spol sice porazili nějakého toho nepřítele, ale vzápětí je to až příliš rychle utnuto nechutně přeslazeným happyendem a odpovědi na otázky taky nikde. Proč mají vize? K čemu to všechno vede? Bude někdy nějaký závěrečný boj Dobro vs. Zlo? A co bůh? Co Samjeeza, Michael a Clařina máma?? Stále tak nějak nechápu jak ten svět andělů, vizí a Černých křídel funguje. Asi jsem čekala až moc epické zakončení a toho se mi bohužel nedostalo.

Tradiční česká obálka opět nepatří mezi ty nejhezčí, víc se mi líbila podzimně laděná anglická verze a nebo ještě ta německá (třetí obrázek dole). Na druhou oproti dánské verzi (uprostřed) jsme na tom ještě pořád docela dobře. Ta už mi příjde až moc obyčejná a nudná.


Hodnocení: 6,5/10
Hodnocení obálky: 2/5
Zasvěcená

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama