Upíří deníky (část čtvrtá)

7. února 2015 v 19:16 | Denisa Kwapulińská |  Knižní

Původní název: Vampire Diaries
Autor: L.J. Smith
Překladatel: Lucie Schürerová
Nakladatelství: Fragment
Žánr: urban-fantasy, Young-Adult, romantika, nadpřirozeno, tajemno, upíři, démoni, magie, andělé, vlkodlaci

Trochu jsem se dívala na různé covery a musím říct, že u téhle série opravdu nic moc. Jak už jsem určitě psala jinde, nemám ráda na obálkách osoby a hlavně ty obličeje co jsou teď tak strašně v módě. A pak také tu přepatlanou barevnost, chápu, že náctileté slečny na to asi letí, ale já na to hold nejsem. Přece jenom si toho můžete všimnout v mém Letem obálkovým světem, kde vévodí jednoduchost. Pokud bych to měla nějak shrnout, tak jsou obálky co jsem vybrala jednoznačně hezčí než ty naše (upřímně, to jsou téměř všechny), přičemž jednička a trojka se mi líbí nejméně. Myslím, že o jedničce už nemusím nic říkat, protože svůj názor na obličeje jsem rozebírala výše, co se týče trojky tak nejsem velkým zastáncem filmových/seriálových obálek. Pokud se mi líbí tak jen vyjímečně. Dvojka a trojka jsou naopak v mém stylu a takovéto obálky by mě rozhodně upoutaly. Nejvíc se mi pak líbí ta čtvrtá, která je italská.

Před půlnocí

Původní název: The Return - Midnight
Počet stran: 256
Datum vydání: 2012 v ČR (2010 v New Yorku)


Z Damona se kvůli jeho nemístné zvědavosti stal člověk, což samozřejmě velice špatně nese a je rozhodnut se za každou cenu znovu stát upírem. Proto prchá zpět do Temné dimenze s nechtěným přídavkem v podobě Bonnie. Zatímco se tedy tato podivuhodná dvojice snaží nějak vypořádat se svými problémy, ve Fell's Church se Elena společně se svými přáteli musí postavit stále se zhoršující situaci i osobním problémům.

Jako vždy tu můžeme najít mizernou práci s postavami, zbytečné dramatizování a zdržování děje nepodstatnými věcmi, také neúměrnou hloupost postav a tak dále, jelikož takové teď jsou všechny knížky, nemyslím si, že to musím neustále opakovat, vzhledem k tomu, že to píší skoro do každé recenze.

Co mi na tomhle díle asi nejvíce vadilo, byla Elena a její dvojjaká láska ke Stefanovi a Damonovi. Pokud si dobře pamatuji tak někde v úvodní čtveřici knížek se zapřisáhla, že nebude nerozhodná jako Catherine, a její láska bude patřit jen a jen Stefanovi, což vlastně už neplatí a rozhodně se mi nelíbí kam to směřuje. Nicméně Elena nikdy nebyla mou oblíbenkyní, spíš naopak. A pak je tu ta zcela ,,nečekaná,, věc ohledně Meredith. Pokud to s ní takhle autorka zamýšlela odzačátku, tak opravdu nezvládla, já bych si ale tipla to, že si to vymyslela až později aby to nějak okořenila. Ono to totiž vůbec nedává smysl, ani se nedá najít nějaká dějová spojitost. Zaprvé, pokud Meredith prošla nějkým tréningem, až doposud neprojevila žádné nadání ani žádnou ochotu pomoci, obzvlášť v pátém a šestém díle, kde se chovala nanejvýš hystericky. A zadruhé, příjde mi opravdu nepochopitelné, že si za ty roky na sobě nevšimla nějaké odlišnosti oproti ostatním. Pokud by Smithová vložila do děje jen tak nějakou nenápadnou informaci či zmínku, kterou by třeba čtenáři zpočátku nepokládali za důležitou, ale v okamžiku onoho odhalení by to dávalo šokující smysl, udělala by mnohem lépe. Nepotřebuju nutně nějaké dalekosáhlé a spletité dějové kličky, zvraty a uzly, kdy všechno souvisí se vším, ale prostě trochu té kontinuity by děj přece jen mít měl. Toho jsme se ale nedočkali a opět tu máme něco zcela vyvařeného z vody.

Závěr? Smithová bohužel už jenom těží ze svého úspěchu, nesnaží se a nerozvíjí potenciál, které Upíří deníky na začátku měly (ano takhle dlouho trvalo než jsem nad touhle sérií zlomila hůl).

Hodnocení: 3/10Zoufalství

Původní název: The Return - Midnight
Počet stran: 310
Datum vydání: 2012 v ČR (2010 v New Yorku)


Stefan a Elena se konečně vydávají zachránit Bonnie, přičemž se zároveň pokusí při strastiplné cestě skrz Temnou dimenzí najít hvězdnou perlu kitsune, která řídí dvojčata Misao a Shinichiho. Mezitím Matt, Meredith a paní Flowersová zůstávají ve Fell's Church aby jej chránili před rozšiřujícími se temnými silami. Zároveň zjišťují, že jim zlo bylo blíž než si mysleli.


V tomhle díle se mi definitivně potvrdilo jaká je Elena mrcha. Nejen, že musí být vždy po jejím, ale taky lidi kolem sebe citově vydírá když nesplní to co zrovna chce, takže stejně nakonec vždycky dosáhne svého. A do toho všeho se nás snaží předsvědčit, že milovat jak Damona tak i Stefana je zcela normální a správné, přičemž ji pravděpodobně vůbec nenapadne jak se musí cítit oni dva, nebo přinejmenším Stefan, který by to asi neschvaloval. Přišlo mi to strašně patetické až k smíchu jak se to svou všeobjímající láskou snažila obhájit. Jinak ostatní postavy jsou pořád stejné, nebo spíš, autorka si s nimi dělá co chce i když to třeba do jejich charakteru moc nepasuje, ale na to jsem si poněkud zvykla, i když mi starý dobrý Damon vážně chybí. Nejlepší postavou bych pak prohlásila Meredith, která se příliš nevyjadřuje, takže ji z úst ani moc nevycházejí blbosti a nemá ani příliš velkou šanci být nesnesitelná.

A pak tady pořád existují věci nad kterými kroutím hlavou, i když bych si za těch x dílů měla asi zvyknout, ale prostě když ono je to někdy tak hloupé a nesmyslné! Takže zase budu řešit otázku Eleniných schopností. Nevím k čemu má nějaké schopnosti když je, zaprvé, neumí používat a zadruhé, stejně o ně na konci příjde. Má tohle nějaký smysl? Ne, a proto se obávám toho, že ty svoje křídla zase nějkým úžasným a skvělým způsobem, hodným jedině Eleny, která je geneticky předurčena být Strážkyní, získá. Vážně, příště jí opravdu prohlásí za bohyni. Neříkala jsem to náhodou někde? Také jsem několikrát přemýšlela nad zdejším milostným čtyřúhelníkem. Trojúhelník bych v některých případech dokázala pochopit (budiž toho Bella příkladem), ale fakt že Elena miluje Stefana ale zároveň i Damona, který, aby to nebylo málo, miluje jak Elenu tak i Bonnie, je na mě trochu moc. Zaprvé, je to naprosto na hlavu postavené a směšné, a zadruhé je to nanejvýš otravné. Chybělo jen aby Smithová spárovala Elenu s Bonnie. Jak říkám, romantika není zrovna šálek mého čaje, ale správně napsanou romantiku si dokážu i já vychutnat, jenže z tohohle mišmaš paskvilu se budu vzpamatovávat dlouho. Třešničkou na dortu pak byla předramatizovaná a pěkně hloupá Damonova smrt, abychom se pak na konci dozvěděli, že vlastně neumřel. Ach jo. Prosím, když už někoho zabíjíte, zabijte ho pořádně!!! Jak má být potom takové umrtí patřičně dramatické, když každou chvíli někdo ožívá?


Jinak kniha jako vždy ubíhala dobře, místy se dá narazit na nějaké zajímavější a zábavnější pasáže, to nepopírám, ale míra negativ mi dokáže zážitek občas pěkně ztrpčit. Vážně jsem tomuhle dílu chtěla dát trochu lepší hodnocení, ale jako vždy se objevily věci, které jsem nedokázala odpustit.


BONUS: VĚCI KTERÉ JSOU TAK HLOUPÉ ŽE TO SNAD ANI NENÍ MOŽNÉ
  1. Proč pořád ve Fell's Church zůstávají lidé když je tak nebezpečné? Proč neodjedou pryč? Proč už dávno neodjeli pryč? A pak taky, jak to, že město vypadá tak zdemolovaně? Barák se silou vůle jen tak sám nezboří.
  2. Proč Stefan s Elenou neodešli za Bonnie hned a proč nešli do Temné dimenze tou stejnou bránou jako předtím Damon, když jeli zachraňovat Stefana? Pokud si vzpomínám, nikdo se nezmiňoval, že brány mají omezenou trvanlivost. Ušetřili by si zbytečného proflákaného času.
  3. Elena spadla v oblečení do ledové zamrzlé vody, předpokládejme, že venku byla rovněž velká zima, přesto v tom mokrém kožichu byla schopna dlouhodobější akce při zachraňování zvířete. Teprve pak si vzpomene, že by měla mrznout. Není sice udáno jak dlouho to trvalo, ale mě se to zdálo docela dlouho a pochybuju, že by v takovém stavu dokázala perfektně ovládat své končetiny. Nedejbože zapomenout na to, že je jí zima. Rovněž mi způsob jejího zahřívání nedával příliš velký smysl. Nejsem si jistá za jak dlouho by byli schopni ji svými těly v tom chladu zahřát, když byla na pokraji totálního podchlazení. Nebylo by jednoduší zapálit oheň?
  4. Elenino přání: Vymažte všem ve Fell's Church paměť a vraťte všechno do původního stavu + oživte osoby které můžete. Dokonalé, vážně dokonalé! Takže se celých deset knížek vlastně nestalo! Smithová, já tě prostě miluju! Nikdo nedokáže nadějný příběh zazdít tak jako ty!

Hodnocení: 3/10 (Nebýt toho hloupého zakončení ála všechno jako dřív, hodnotila bych to rozhodně lépe)
Hodnocení obálek: 1/5


Část třetí

Část pátá

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Kterou postavu Upířích deníků máte nejraději?

Elena Gilbertová 40% (2)
Stefan Salvator 0% (0)
Damon Salvator 60% (3)
Bonnie McCulloughová 0% (0)
Meredith Sulezová 0% (0)
Matt Honeycutt 0% (0)
Jiná 0% (0)

Komentáře

1 Aires Aires | Web | 7. února 2015 v 19:30 | Reagovat

Skvělý článek :) Souhlasím, že obálky upířích deníků nejsou moc pěkné.Nelíbí se mi, kvůli těm obličejům. A ani Upíří deníky jako knihy, mě moc neoslnily, dá se v nich najít dost nelogických věcí :D Ale dospívající slečny to možná zaujme :)Ale seriál, to je něco jiného, ten mě baví :)

2 Denisa Kwapulińská Denisa Kwapulińská | E-mail | Web | 7. února 2015 v 19:34 | Reagovat

[1]: Jo bohužel těch nelogičností je dost, i když skrz celou sérii mají knihy různou kvalitu a co si pamatuju nejvýš jsem hodnotila 5,5/10 (což je na UD dost) a nejméně naopak 2/10 XD
Ale i tak, už mi zbývají jen tři díly a protože to čtení rychle utíká nějak to doškobrtám, vlastně mě docela zajímá jak to dopadne...

3 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 7. února 2015 v 20:18 | Reagovat

Upíří deníky je to nejhorší, co jsem kdy četla :D Mám pocit, jako by to psal písálek, který na příběhu moc nepracuje a píše jenom tak do šuplíku a ani si to po sobě nepřečte. Nic tam nedává smysl a každý kdo umře zase ožije. Jednou jsi upír, potom čaroděj, potom lovec upírů, potom strážkyně, potom liškodlak, vlkodlak... Děs běs.

4 Aires Aires | Web | 7. února 2015 v 22:07 | Reagovat

[2]: Já je také čtu, hlavně ze zvědavosti jak to dopadne. Sice mě neoslnily, ale nejsou úplně špatné. Jako nenáročné čtení u kterého se občas zasměju, jsou fajn :)

5 Denisa Kwapulińská Denisa Kwapulińská | E-mail | Web | 8. února 2015 v 12:23 | Reagovat

[3]: Já mám pocit, že jsem četla i horší knížku, ale už si nepamatuju o čem byla XD

[4]: Na odreagování opravdu dobré, a čte se to rychle, to je velké plus...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama