Upíří deníky (část pátá)

11. února 2015 v 20:38 | Denisa Kwapulińská |  Knižní

Původní název: Vampire Diaries
Autor: L.J. Smith
Překladatel: Lucie Schürerová
Nakladatelství: Fragment
Žánr: urban-fantasy, Young-Adult, romantika, nadpřirozeno, tajemno, upíři, démoni, magie, andělé, vlkodlaci

Když jsem se doslechla, že všechny následující knížky nepsala Smithová vzrostla ve mně naděje, že by se tahle série přeci jen mohla zlepšit. Po přečtení Šance i Fantoma to mohu směle potvrdit, ať už to psal kdokoliv držel se pravidel prvních čtyř dílů a za to ode mě sklízí veliký potlesk.
Opět, české obálky příliš nezáří, i když pokud bych měla tyhle dvě porovnat s předchozími jsou o něco lepší a nepůsobí tak moc uměle. Ze zahraničních se mi asi nejvíc líbí bulharská (z obrázků níže čtvrtá v pořadí), prostě mi narozdíl od ostatních víc padla do oka.

Druhá šance

Původní název: The Hunters - Phantom
Počet stran: 216
Datum vydání: 2012 v ČR (2011 v New Yorku)


Fell's Church je zase takové jako dřív a Elena společně se svými kamarády má zpátky svůj obyčejný normální život. Ale i přes to, že zase může chodit do školy, být s rodinou a veřejně chodit na rande se Stefanem, ji pronásleduje Damonova smrt. A také strach z toho, že se zase všechno zhorší a ona nikdy neprožije svůj šťastný vysněný život. Její domněka se potvrzuje když se cestou k nádraží, kde mají vyzvednout Alarica, Bonnie píchne do prstu a krev na její paži se zformuje do jména, krátce na to je jeho jmenovkyně téměř uškrcena šálou, která se zachytí do dveří odjíždějícího vlaku. Jako by to nebylo málo tato kletba je postupně pronásleduje, mezi všemi se vyhrocuje jakési nepochopitelné napětí a Stefan prochází děsivou změnou.

Z předešlého vývinu událostí jsem příliš nadšená nebyla, nesnáším jak návraty mrtvých postav, tak ani zázračné navrácení událostí do původních stavů, ale s tím se prostě nic už dělat nedá. Upřímně jsem tedy doufala, že tato šance začít odznova tuhle sérii navrátí k jejímu vrcholu na začátku.

S upřímnou radostí musím oznámit, že mi ani jedna postava vyloženě nelezla na nervy, a to prosím zahrnuje i Elenu, kterou jsem po dlouhou dobu bytostně nesnášela. Je znát nějaký vývin jejich osobností (někde možná jen nepatrný, ale lepší než nic), hlavně Meredith se konečně začala angažovat jako lovkyně nadpřirozených příšer a to opravdu oceňuju. Rovněž se nechovají tak hloupě a nereálně, jejich jednání většinou dává smysl a pokud ne, tak za tím člověk tuší něco nadpřirozeného. A rozhodně jsem si užívala interakce mezi Elenou a Calebem Smallwoodem, který mi byl dost sympatický. Je sice pravda, že to jejich vzájemné žárlení je trošičku přehnané, ale někde to smysl dává a ukazuje to zase jiný náhled na postavy. Na jejich vnitřní trápení, úzkosti a myšlenky.

Po slohové stránce se kniha čte opravdu dobře, už jenom zvětšení slovní zásoby dokazuje to, že se toho chopil někdo trošičku nadanější a já si to skvěle vychutnávala. Nenarazila jsem na žádné extrémní hrůzy knih minulých nad kterými bych doslova obracela oči v sloup, i když o dokonalosti samozřejmě mluvit nemůžu. Své chybičky to má, ale nejsou tak očividné ani tak strašné. A vrátil se Elenin deníček, kvůli kterému se tahle série jmenuje Upíří deníky, což ostatně mluví za vše.

Hodnocení: 5/10Fantom

Původní název: The Hunters - Phantom
Počet stran: 191
Datum vydání: 2012 v ČR (2011 v New Yorku)


Damon se vrátil zpět a pomáhá Eleně zjistit kdo způsobil kletbu, která je všechny pronásleduje, nicméně Stefan nachází v kůlně na pozemku Smallwoodových Calebův kutloch plný výstřižků z novin točících se kolem událostí, které měly být vymazány Strážkyněmi, a knih o magii. Celý tým se pak snaží přijít na to jakou kletbu na ně mladík uvalil, když je však Bonnie napadena a uvrhnuta do kómatu, uvědomují si, že za tím stojí něco jiného. Další pátrání je přivádí na stopu fantomů, bytostí, rodících se ze silných emocí, kterými se živí. Elena a její přátelé si musí pospíšit, protože jim hrozí vážné nebezpečí.

Příběh pokračuje tam kde minule skončil. Jelikož se v anglickém vydání jedná o jednu knihu (v českém vydání je hodně knížek téhle série rozděleno na dvě), nedá se říct, že by se od minula něco výrazně změnilo. Ať už se to týká postav nebo děje, prostě všechno normálně pokračuje dál. Jen bych asi mohla zmínit, že závěrečný finální souboj je opravdu pěkně udělán, i když by nemusel být až tak dlouhý, ale rozhodně se mi líbilo zapojení celé party. Ať už se Meredith vrhla do přímého útoku proti fantomce bok po boku Damonovi, nebo paní Flowersová, která použila opět něco ze svých Sil. Celý ten koncept žárlivosti a boje proti ní byl rozhodně originální, i když mi samozřejmě přišlo, že se všichni nechali ovlivnit až příliš jednoduše, ale budiž.

Nicméně na Damonovu proměnu si asi budu muset zvykat, na mě to bylo opravdu příliš rychlé a i když už se nechová jako nějaký přidrzlý puberťák, chtělo by to víc zapracovat na jeho antihrdinství.

Celkově vzato to byl opět poměrně dobrý díl, sice mě nebavil tolik jako Druhá šance, přišlo mi že to bylo méně napínavé, ale oproti té katastrofě co pokračovala od pátého dílu výš to pořád bylo nanejvýš povedené. A tak se po dlouhé době s velkým očekáváním těším na pokračování.

Hodnocení: 5/10
Hodnocení obálek: 1,5/5


Část čtvrtá

Část šestá

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Kterou postavu Upířích deníků máte nejraději?

Elena Gilbertová 40% (2)
Stefan Salvator 0% (0)
Damon Salvator 60% (3)
Bonnie McCulloughová 0% (0)
Meredith Sulezová 0% (0)
Matt Honeycutt 0% (0)
Jiná 0% (0)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama