Upíří deníky (část šestá)

16. února 2015 v 21:02 | Denisa Kwapulińská |  Knižní

Původní název: Vampire Diaries
Autor: L.J. Smith
Překladatel: Lucie Schürerová
Nakladatelství: Fragment
Žánr: urban-fantasy, Young-Adult, romantika, nadpřirozeno, tajemno, upíři, démoni, magie, andělé, vlkodlaci

Obávám se, že jsem to svým předešlým nadšením zakřikla. V obou dílech bohužel zase trošku klesla kvalita, což je prostě škoda.Ohrožení

Původní název: The Hunters - Moonsong
Počet stran: 380
Datum vydání: 2013 v ČR (2012 v New Yorku)


Nový školní rok pro Elenu a její přátelé znamená počátek vysokoškolského života. Elena si rozhodla dát od bratrů Salvátorových oddech aby se mohla rozmyslet, Bonnie nejspíš konečně našla toho pravého, Matt se zůčastňuje setkání tajemného spolku Vitále a Meredith narazila na spřízněnou duši. Avšak příjemná idylka záhy končí, když se v kampusu začínají ztrácet lidé. I přes to, že se snaží tento problém objasnit a vyřešit, nemají to kvůli svým vlastním problémům lehké.

Po dvou minulých dílech jsem na tuto sérii začala mít opět o něco výšší nároky, což Ohrožení né tak úplně a ne za každé situace splnilo, i když pořád hodnotím relativně vysoce. Především mi vadilo to opět omílané téma s kým Elena nakonec skončí. Nevím co zajímavého má být na tom, že se prvně zamiluje do Stefana aby následně zjistila, že se jí líbí i Damon, ale ujistila se, že Stefan je ten pravý, jenže... Jenže pak se toho hodně změnilo a nějakou dobu byla s Damonem, aby nakonec procitla a opět se přimknula ke Stefanovi. Pak nastalo znovu nějaké to jiskření mezi ní a Damonem, ale stejně se vrátila ke Stefanovi, jenže vlastně miluje oba, takže kdo z koho? Milostné trojúhelníky nikdy nebyly má vášeň, ale i ty se dají zvládnout poměrně dobře, jenže to co je nám servírováno v Upířích denících je vážně strašný extrém, který byl možná zpočátku zajímavý, ale teď je spíš únavný a děsně otravný. Tak otravný, že i když mi Elena zase přestala vadit, opět mě tohle na ní štvalo. Nechápu jak se mohla divit tomu, že s ní Stefan odmítal mluvit, když slíbila, že s oběma bratry zruší vztah a on ji pak přistihne jak se někde za rohem líbá s Damonem, horší je však to, že jí to stejně zase odpustí. Chjo, musí být vztahy v těhle knížkách vždycky tak děsně tupé a nereálné? Mrzí mě, že se právě série soustředí jen na Eleniny avantýry a vynechává například vztah mezi Meredith a Alaricem, který by si zasloužil víc pozornosti. No alespoň si to Ohrožení žehlilo tím rozkošným párečkem Bonnie a Zander, který mě bavilo sledovat. A když už jsme u Zandera, tahle nová postava je vážně fajn a doufám, že vydrží až do konce celé série, protože upřímně, Damon a Stefan mě už dávno přestali kvůli Eleně bavit.Další věc která mě zarážela byl celý ten vysokoškolský koncept. Za prvé, všichni jsou zase spolu pohromadě, neříkám, že není fajn chodit na výšku se svým nejlepším kamarádem a je pravda, že celá tahle parta má jakýs takýs důvod, ale i tak to takhle prostě nefunguje a je to děsně naivní představa. Dokonce i já a má nej kámoška jsme každá šly na jinou. Krom toho Meredith jen tak zahodila Harvard? Harvard??? Je hezké, že chce být se svými kamarády, ale nechat plavat takovou příležitost je zhovadilost, stejně jako to čeho se musel vzdát Matt. Jenže samozřejmě kdyby každý byl jinde tak o čem by byl příběh, že? A zadruhé, jestli opravdu studování na výšce v U.S.A. vypadá tak jak je to předkládáno v téhle knize, tak to potěš koště, protože filmová idylka hadra. Samozřejmě nebudu se příliš rozepisovat o tom, že i přes mizení osob, nikdo nic nevyšetřoval ani školu neuzavřel, takže ubozí studenti mohli umírat dál.

Ale i přes to, že mě ty vztahové věci s Elenou nebavily a nad některými věcmi mi rozum stál, je to dobře napsané a čím víc se to blíží konci tím víc je to napínavé. Opět závěrečný souboj byl dobrý i když se některé věci příliš nedořešily a pominu to zázračné oživení. A na co bych málem zapomněla, poprvé jsem se u téhle série smála. Některé situace či hlášky mě vážně dostaly a to jsem u Upířích deníků ještě nezažila.

Celkově je tento díl o něco horší než Fantom a Druhá šance, místy víc nudnější, ale zase si to kompenzuje docela dobrým a napínavým koncem.

V mém malém okénku do zahraničních coverů tentokrát krom dvou anglických verzí přináším i dánskou a srbskou. Jako vždy mě nejvíc upoutala ta nejjednodušší a bez něčích obličejů, škoda, že právě tyhle verze obálek nemáme, protože série je to opravdu moc pěkná. Co se týče dánské a srbské musím říct, že je to snad poprvé co bych naši verzi prohlásila za hezčí než cokoliv jiného. Ta dánská totiž vypadá spíš jak od nějakého tuctového harleqeenského románu a když jsem poprvé shlédla tu srbskou, skoro jsem se rozesmála, protože prostě ten chlápek na coveru vypadá tak plnohodnotně homosexuálně, že to snad ani není možné. Ne že bych měla něco proti homosexuálům, ale prostě to vůbec k Upířím deníkům nepasuje. Hold i mezi covery se občas najdou zajímavé excesy.


Hodnocení: 4,5/10Vzkříšení

Původní název: The Hunters - Destiny Rising
Počet stran: 383
Datum vydání: 2013 v ČR (2012 v New Yorku)


Klaus je zpět a má spadeno na Elenu a její přátele, kteří se proti němu musí společně postavit aby ho porazili, což nebude jednoduché. Damon o ně totiž očividně ztratil zájem a zase klesá zpět k temnotě, přičemž se Elena musí potýkat se svými povinnostmi Strážkyně. Bonnie si uvědomuje, že Zanderovi nikdy nebude plnohodnotnou partnerkou a Matt se musí s vynaložením všech svých sil starat o Chloe. Mezitím umírají lidé a jejich blízcí, pobyt na kampusu se stává jejich noční můrou.

Od Ohrožení se toho moc nezměnilo, žádné výrazné zlepšení, možná jen nepatrné zhoršení, ale vzhledem k celku to ani zas tak velkou roli nehraje. Na druhou stranu je Vzkříšení plné napětí a dokáže čtenáře upoutat. Bavilo mě sledovat jejich boj, a co se mi opravdu líbí je, že to není jen boj s Klausem, ale i boj vnitřní, boj s osudem a předurčením. Protože káždá postava si musela v tomhle díle něčím projít a dělá je to víc reálné a uvěřitelné. Opět musím připomenout vztah Bonnie a Zandera, který mi neuvěřitelně sedl a to jsem ještě do nějaké x knihy Bonnie párovala spíš s Damonem, jenže tohle je prostě úplně jiná úroveň a já si ve Vzkříšení uvědomila, že to těm dvoum strašně přeju a že jim to prostě nic zkazit nesmí. Což je docela vtipné, protože si takových věcí v knihách moc nevšímám a když už jo nějak zvlášť mě nezajímají. A samozřejmě Matt a Chloe, tihle dva mi k sobě taky pasovali a to jak to nakonec dopadlo mě dost naštvalo, protože mám pocit, že ubohý Matt snad ani nesmí být šťastný nebo co. A to je na téhle knize to úžasné, po dlouhé době jsem se dokázala s postavami ztotožnit, soucítit s nimi, fandit jim a tak podobně.

Co mi naopak vadilo bylo Klausovo chování, které nedávalo smysl. Dobře, chápu že si s nimi pohrával, ale co je moc to je moc. Přišlo mi to spíš jako kdyby tím autor/ka dával postavám čas na to aby na něj něco mohli vymyslet. Ale to je bohužel vada na kráse většiny záporáků, jen neustále melou hubou o tom co bude a skutek utek. A srandou je, že v minulé knize jsem si stěžovala na nedostatečné Damonovo antihrdinství, no tady se to přehouplo do druhého extrému a zase byl najednou strašně temně zlý. No dobrá, protáčela jsem očima, naštěstí se to zase vrátilo do starých kolejí a já nad tímhle excesem přivřela obě oči.

Pak je tu samozřejmě zase Elena, vzhledem k tomu, že si to očividně mezi bratry Salvatorovými ujasnila, mě její chování opět neštvalo, jenže se tu objevil problém jejich Sil. Jednou o ně přišla, ale teď se v ní zase probudily, krom toho velice speciální a ojedinělé, protože jí to prostě bylo určeno a přece jenom je hlavní hrdinka, tak musí být nejvíc cool. To neustále nabývání, mizení, přeskupování a transformování jejích schopností mě už opravdu nebaví a nedá se v tom vyznat. A aby to bylo krásně účelné její krev je jedinou účinnou zbraní proti Prvorozenému Klausovi, který tak může sejít ze světa zcela trapným a odbytým způsobem. Což nádherně zazdilo závěr celé knihy.

Čeho jsem se zpočátku lekla bylo znovunavrácení Kathryn (víte co si o oživování myslím), ale příjemně mě překvapilo jakou úlohu nakonec měla a musím jejímu vývinu skrz sérii zatleskat. Byť je to dost kostrbaté, ta propojenost s Eleninou minulostí je krásným završením a vlastně to všechno nakonec dává smysl. Rozhodně to byla ta nejnečekanější věc téhle série.

Závěrem, je to poměrně dobré čtení pokud to vztáhnu na celou sérii a kniha rozhodně patří k těm lepším. Docela jsem si ji užila i když jsem byla z konce poněkud zklamaná.

Nějaké ty obálky na probrání. Znovu smutně koukám po mé oblíbené obálkové sérii, tentokrát s krvavě rudou růží a, v kontrastu s tím, zcela bílým motýlkem. I ta italská je moc pěkná a líbí se mi jak nenápadně poukazuje na děj, takové věci já prostě oceňuji. No a nad tou polskou jsem opravdu chvíli uvažovala. Jak říkám nejsem obličejový typ a jestli má tenhle týpek představovat Klause, no nic moc. Alespoň mohli vybrat nějakého fešáka, když už tak. Prostě mě absolutně nezaujala.


Hodnocení: 4,5/10
Hodnocení obálek: 1/5

Část pátá

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Kterou postavu Upířích deníků máte nejraději?

Elena Gilbertová 40% (2)
Stefan Salvator 0% (0)
Damon Salvator 60% (3)
Bonnie McCulloughová 0% (0)
Meredith Sulezová 0% (0)
Matt Honeycutt 0% (0)
Jiná 0% (0)

Komentáře

1 Petra Petra | Web | 16. února 2015 v 21:15 | Reagovat

Nečetla jsem ani jednu z těchto čapástí, za to jsem četla ale ty předchozí, které mě bohužel neoslovily natolik, abych se pustila do těchto, ale kdo ví, třeba se k tomu někdy vrátím :)

2 Denisa Kwapulińská Denisa Kwapulińská | E-mail | Web | 17. února 2015 v 8:45 | Reagovat

[1]: Díky, na rovinu od pětky až do Fantoma je to příšerné a já opravdu hodně trpěla XD Jako série není žádná sláva, ale když už na ní píšu recenze snažím se to hodnotit skrz celé to kvantum dílů, různá zlepšení, zhoršení a tak, ale že bych to musela mít doma a někdy si to opět přečíst? Ne díky, už nikdy víc XD

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama