Zasvěcená

2. února 2015 v 18:52 | Denisa Kwapulińská |  Knižní


Původní název: Hallowed
Autor: Cynthia Handová
Překladatel: Ivana Svobodová
Nakladatelství: CooBoo
Počet stran: 312
Datum vydání: 2013 v ČR (2012 v U.S.A.)
Žánr: urban-fantasy, Young-Adult, romantika, nadpřirozeno, tajemno, andělé, démoni

V minulém díle Clara zjistila, že její poslání zdaleka nekončí. Kvůli novým pochmurným vizím z hřbitova se obává o život svých nejbližších a je za každou cenu rozhodnuta zjistit o co se jedná. Mezitím si užívá šťastného vztahu s Tuckerem, ale zdá se, že osud s ní má úplně jiné plány. Pomalu se jí odkrývají tajemství, která před ní matka tajila a zároveň zjišťuje, že se v městečku nachází víc lidí s andělkou krví než si myslela. A ani Samjeeza neřekl své poslední slovo.


Tak zaprvé, i když mi pořád spousta věcí na téhle sérii nesedí a vadí, musím uznat, že se vyprávěčský styl odminula o něco zlepšil. Celkově je tedy kniha zajímavější, zábavnější, vtipnější i napínavější než díl předešlý. Některé scény jsem si opravdu vychutnávala a obracela stránku za stránkou abych věděla jak to dopadne, další mi dokázaly vykouzlit úsměv na tváři. Na druhou stranu pořád s některými věcmi bojuju což mi zážitek dost znepříjemňuje. Pořád mi vadí, že problematika andělů a černých křídel (i nebe a pekla) není příliš rozvedená. Sice se dozvídáme nějaké malé drobnosti, ale to mi osobně nestačí na to, abych se mohla do světa v knize plně pohroužit. Mám totiž kolem toho všeho snad milión otázek a bojím se, že se na všechny nedostane. Krom toho je děj pořád takový nijaký. Clara má vizi a snaží se zjistit o co jde. Tečka. Plus trocha toho andělského všedního života. Nic hlubokého ani propracovaného, prostě je to pořád jen romantika, která místo lidí používá anděly. Cože je škoda, nevyžaduju totiž nějaké vyloženě fylozofické poslání ani myšlenky, stačilo by mi alespoň klišoidní bojujeme za dobro na světě, nebo tak něco, ale ani to jsem za celé dvě knihy nezaznamenala. Tady je to jenom: Bůh nám seslal vize. Plníme je. Nezajímáme se proč, prostě to tak je. Což je asi můj největší problém. Nemám ráda když postavy osud (bůh, vyšší moc, cokoliv) nutí do něčeho co musí udělat, či s kým musí být, i když se jim to třeba nelíbí. Jsou pro sebe předurčeni a tak to tak bude, no a co, že miluješ někoho jiného, já pro tebe vybral tohohle a prostě máš smůlu holka. Upřímně se mi tohle doslova příčí a i proto mám s touhle sérií takovým problém.

Ohledně postav si pořád připadám jako by mi někdo jejich pocity zprostředkovával tak přes třetí ruku, nedokážu s nimi soucítit ani se do nich vžít. A rozhodně to není tím, že bych byla necitelný bastard. Při Goriotovi či Dámě s kaméliemi jsem skoro bulela jako želva, ale umrtí Clařiny matky mě doslova nechávalo chladnou a spíš jsem byla ráda, že už je konečně pryč, protože jsem ji vážně moc nemusela. A když má tohle přitom být nejdramatičtější část knihy, přičemž vy necítítě ani trošku bolesti hlavní hrdinky, je to pak dost o ničem. Ale nejenom tohle, kniha má tolik zajímavých postav a při tom se jim vůbec nedostává prostoru. Jsem ten typ člověka, který se rád doví nějaké drobnosti o vedlejších postavách, který rád sleduje jak dělají pokroky i ostatní a ne jenom hrdinka či hrdina, bohužel co se netýká úhlavního trojúhelníku v Zasvěcené jako by ani nebylo. Je sice pravda že Jeffrey nějakou úlohu konečně dostal a knihou se už jen tak stínovitě nemíhá, ale stejně je převálcován tím jak se všehno soustředí jen a jen na Claru, takže zase nic moc. Což mi příjde dost divné, protože jsem si myslela, že poslání jsou důležitá ať už je má kdokoliv a neměly by se opomíjet, krom toho kvůli Clařině vizi se dokonce přestěhovali ale na chudáka Jeffreyho nějak úplně zapomněli. No nedivím se tomu jak se pak choval, to teda vážně ne. Vedle toho Angela a Wendy (vážně si nejsem jistá jestli se tak fakt jmenuje XD) jsou pořád jen obyčejné křoví a jejich úloha se nezměnila. Wendy je Tuckerova ségra, jeho ochránkyně, opomíjená kamarádka, má problémy s tím, že s ním Clara jako její nej kámoška chodí (jaký je v tomhle problém?) a patří mezi ty, kterých si ve škole nikdo nevšímá. Charakterový progres... má vůbec nějaký charakter?? Angela je naopak ta co zase všechno ví a všechno zná, takže může čtenáře seznamovat s tím s čím je nutné je seznámit. Aby toho nebylo málo, musí být z každé potenciálně dobré věci vynechána, aby následně žárlila a hlavní hrdinka si to vyčítala. Jednoduché jak facka, ale nudné a předvídatelné až běda.

A teď věc z které mám vždycky osypky. Milostný trojúhelník. Přísahám, že jestli v další knize na mém seznamu nějaký bude tak se asi uchýlím k násilí XD Neberte mě špatně, vím, že ne všechny romantické techtle metchtle jsou vyloženě špatné a že i romantika může být dobrá, ale to na co bohužel pravidelně narážím jsou vyloženě špatné milostné trojúhelníky. Nemám ráda když se hrdince někdo zpočátku strašně líbí ale pak se zamiluje do někoho jiného (což je ještě v pohodě) jenže tak nějak si během toho uvědomuje, že ten někdo předtím (a nebo potom, to je prostě fuk) je vlastně pořád úžasný, i když jiným způsobem, a vlastně ji pořád přitahuje, takže váhá a bla bla bla. A jako by to nestačilo než si v tom udělá jasno musí to čtenář přetrpět přes celou knihu (což by se ještě dalo) nebo trilogii (o trošku horší) či v nejhorším případě sérii (ano tohle je narážka na Upíří deníky). Možná je to opravdu tím, že mám rozečtené Deníky a prostě je těch trojúhelníků na mě až příliš. Jinak to souvisí i s tím Clařiným posláním, které ji neustále směruje k Christianovi, nebo to alespoň všichni tvrdí, a to je to čemu nerozumím. Proč? Proč jsou si vyvolení? Kdo o tom rozhodl? A proč? Proč si nemůže vybrat? Jaký je v tom rozdíl? Jo, říkala jsem, že mám spoustu otázek. Já vím, strašně se v tom šprtám, ale hlava mi to nepobírá. To je jako kdyby mi někdo na otázku proč je nebe modré odpověděl, že prostě proto, že nebe je modré.

Aby těch negativ nebylo příliš. Musím znovu připomenout, že i přes hromadu hloupostí a nudných pasáží, má Zasvěcená i pár skvostů. Všechny interakce se Samjeezou mě strašně bavily, protože v Nadpozemské se mi to zdálo trošku odbyté, no tady se přiostřívá. Už jenom to jakým způsobem byly ty scény popsány si autorka zasluhuje pochvalu. A je škoda že svým talentem plýtvá na snůšce romantických blbostí.

Závěrem. Druhý díl je rozhodně o něco lepší než předchozí ať už zlepšením vyprávěčského stylu či skvělými scénami s Černým křídlem. Ne o moc, ale rozhodně ten rozdíl jde poznat.

Takže obálky v téhle sérii, ne že by byly vyloženě ošklivé to ne, ale znáte mé výhrady vůči osobám a obličejům. Na druhou stranu modrá je dobrá a v tomhle Zasvěcená válí, rozhodně patří k těm lepším. A teď si určitě říkáte proč jsem sem vrazila i tu stejnou obálku jakou má naše vydání, ale nenechte se zmýlit! Tahle anglická verze má o něco hezčí a sytější barvu, jen si to zkuste dát pěkně vedle sebe a hned uvidíte ten rozdíl. Pokud jsem ale tvrdila, že modrý cover patří k těm lepším, bílá verze ho hravě převálcovala. Vážně, ať už je to náladou, která z toho dýchá, pozadím i barvou, musím uznat, že vážně vypadá dobře. Naštěstí se k nám nedostala třetí anglická verze, která vypadá hodně amatérsky a tuctově, a co se týče portugalské verze, taky vás napadá BL? Protože vždycky když uvidím cover s polonahým vypracovaným chlapem, tak první co mi příjde na mysl je boys love, možná je to tím, že jsem v tomhle ohledu krapet zdeformovaná, ale vážně někdo po takovéhle knize sáhne??


Hodnocení: 6/10
Hodnocení obálky: 2/5
Nadpozemská

Radiant (2,5)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Aires Aires | Web | 2. února 2015 v 19:34 | Reagovat

Skvělá recenze :) Zasvěcenou jsem zatím nečetla, ale první díl se mi docela líbil, i když úplně dokonalý nebyl :) Tak jsem zvědavá jak se mi bude líbit Zasvěcená :)

2 Denisa Kwapulińská Denisa Kwapulińská | E-mail | Web | 2. února 2015 v 19:46 | Reagovat

[1]: Díky moc, ono já zrovna na tenhle typ knížek moc nejsem, ale i tak je čtu protože občas najdu nějaký skvost.
Co jsem četla různé názory, tak hodně lidem se Zasvěcená naopak zdála o něco horší než Nadpozemská, ale to už je věc názoru...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama