Březen 2015

Deset nejlepších sci-fi knížek

31. března 2015 v 20:21 | Denisa Kwapulińská |  Top Ten Tuesday

Sci-fi patří k žánrům které vyhledávám a většinou nacházím velmi dobré knížky, takže vysoce hodnocených jich mám hodně. Vybrat rozhodně nebude jednoduché.
Jen pro upozornění, řadím náhodně jinak bych to asi dohromady nedala...
1) 451 stupňů Fahrenheita (Rad Bradbury): Dystopický svět ve kterém jsou lidi ovládání skrz média a jakékoliv vlastnění knih je přísně nezákonné. Hlavní hrdina pak patří do skvadry hasičů, mužů kteří pálí knihy. Jakožto knihomol je pro mě myšlenka pálení ba i zakázání knih hodně nepříjemná a dost mi z téhle Bradburyho knížky běhal mráz po zádech. Už jenom fakt že z lidí bylo stádo hloupých krav, kteři pozbývali jakýkoliv citů. Matka se raději věnovala diskuzi na fóru než aby oplakávala syna padlého ve válce. Prostě povinně přečíst!

2) Noc Trifidů (Simon Clark): Další dystopie, pokračování slavného románu Den trifidů. Trifidi jsou vlastně takové zvláštní chodící rostliny, které se prostě zničehonic objevily. Hlavní hrdina se věnoval jejich výzkumu ale jednoho dne ho jeden trifid zasáhl šlahounem což mu naštěstí způsobilo jen dočasnou slepotu. Bohužel když byl v nemocnici objevil se na obloze zvláštní úkaz, který následně způsobil slepotu všem lidem kteří ho sledovali, není třeba dodávat že brzy nastane naprostá anarchie, krom toho se trifidi velice rychle množí a vtěšina slepé populace se proti nim nedokáže bránit. Den trifidů od Wyndhama je dobrá kniha ale mě se prostě víc líbilo tohle pokračování.

3) 2001 Vesmírná Odyssea (Arthur C. Clarke): Když je na Měsíci objeven záhadný objekt je víc než jasné, že bude nutné ho prozkoumat. Posádka vesmírné lodi ale brzy zjistí, že nějaká podezřelá deska je to poslední co je bude nakonec zajímat. Musím říct, že HAL je pravděpodobně nejlepší postava téhle knihy a i pěkně dlouho po dočtení se mi ježily vlasy na zátylku XD

4) Koule (Michael Crichton): V hlubinách oceánu je nalezena kosmická loď a proto je na její zkoumání do podmořské stanice vyslána posádka. Uvnitř lodi pak naleznou obrovskou kouli, což by nebyl problém, ale od té doby co v ní zmizí jeden člen posádky se začnou dít velice prapodivné věci, a k tomu se s nimi něco pokouší komunikovat. Koule je jednoznačně mistrně zvládnutá psychologická sci-fi a osobně mi její styl sedl víc než třeba Solaris od Lema. Také jsem se pokoušela dívat na film ale nedokázala jsem ho dokoukat, takže nedoporučuju...

5) Stroj času (H.G. Wells): Myslím, že tahle kniha je všem známá, především kvůli úžasnému filmovému zpracování. I já jsem film viděla dřív než četla knihu, ale co se porovnání týče, vyšlo mi to tak nějak na stejno. Obojí je moc dobré a stojí to za pozornost.

6) Edenie (Janusz A. Zajdel): Další dystopie, hold je to můj oblíbený žánr. Edenie je kosmická stanice kde se žije jako v ráji, nebo to alespoň tamní lidé tvrdí. Dostat se tam ale není jednoduché, protože místní populace si její umístění přísně střeží. Na jednu takovou výpravu se vydává i novinář Rinah aby o stanici mohl napsat. Pomalu však zjišťuje, že život tam není tak idylický jak jej obyvatelé malují. Strašně se mi líbil styl, i když je to takové pozvolnější, neustále to čtenáře drží v napětí a jen nechápavě kroutí hlavou nad tamnějšími zvyky a životem.

7) Červený trpaslík (Rob Grant a Dough Naylor): Kdo by neznal Červeného trpaslíka? Jeden z neúžasnjěších seriálů všech dob? S posádkou tak ujetou že se prostě díl od dílu divíte, že ještě pořád přežívají. Knih jsem se chopila s obavami, ale i když tak trochu převypravují seriál jsou tam některé věci poměněné či přidané, takže to určitě stojí za to. Ono už jenom ta úvodní scénka s ubohým fíkusem mluví za vše XD

8) Marťanská kronika (Ray Bradbury): Další skvělý Bradburyho počin, který vypráví o poněkud problémové kolonizaci Marsu. Je to formou kratších úseků, jakože povídek a asi bych to nehodnotila tak vysoce kdyby mě poslední věty na konci knihy tolik nezasáhly.

9) Gateway (Frederick Pohl): Další bravůrní psychologická sci-fi. Postupně kousek po kousku je nám odkrýván příběh skrz vyprávění hlavního hrdiny, který chodí na sezení, kde mluví o svých zážitcích. Jedná se o to, že lidstvo ve sluneční soustavě objeví mimozemksou stanici Gateway se spoustou lodí. Každá tato loď je naprogramováno k tomu aby odletěla na jiné místo určení někde v širém vesmíru. Ne všechny lodě fungují, ne všechna místa jsou za ty roky bezpečná a ne všichni odvážlivci se vrátí.

10) Tuffova dobrodružství (George R.R. Martin): Martin je znám spíš kvůli své fantasy sérii Hra o trůny, ale ať už jsou napsány jakkoliv, ten chlápek prostě umí psát a má skvělý smysl pro humor. Tahle knížka se věnuje různým, nečekaně, dobrodružstvím klidného obchodníka a milovníka koček, Tufa. Spousta humoru, tak trochu parodie, hrdinu si prostě nelze neoblíbit.

Čarovný les (Into the Woods)

31. března 2015 v 16:14 | Denisa Kwapulińská |  Trailerování
Nový projekt, jehož cílem je pustit si trailer na film, který u nás ještě neměl premiéru a zhodnotit jej, co se vám na něm líbí, nelíbí. Jestli vás od filmu odrazuje a nebo vás pro film nadchl. Později, pokud film zhlédnete můžete článek editovat a napsat jestli byl váš odhad správný a jak moc se trailer od filmu lišil...Pohádky miluju, však jich taky každé Vánoce shlédnu pořádnou porci a mé oblíbené se mi nikdy neomrzí (Vánoce bez Popelky či Nový rok bez Mrazíka, to prostě není ono). Čarovný les je pohádkový muzikál který spojuje hned několik oblíbených pohádek bratří Grimmů: Popelka, Červená karkulka, Locika a Jack a fazolový stonek.
Už hned na začátku traileru mě uchvátila hudba, všeobecně i písničky, které se v něm krátce objeví jsou nádherné a jsem si jistá, že hned půjdu stahovat soundtrack. Atmosféra působí epicky a kostýmy jsou neuvěřitelně nádherné (na kostýmy mám tak trochu úchylku a ve filmech jim vážně věnuju dost pozornosti XD). Samozřejmě obsazení: jsem docela velká fanynka Deepa a Streepové, takže je mi jasné, že si tenhle film nemůžu nechat ujít. Je pravda, že mě moderní předělávky pohádek moc nelákají, ale tohle vypadá na to, že by to mohlo být docela originálně pojato.
Takže trailer mě definitivně naladil na film a jsem si jistá, že si ho určitě pustím.

Knihovna 5

31. března 2015 v 14:59 | Denisa Kwapulińská |  Pravidelné návštěvy knihovny
Zdravím,
včera jsem zase po nějaké době byla v knihovně. Tentokrát jsem si ale místo knížek půjčila především komiksy. Přece jenom se v té Rožnovské objevily nějaké části Marveláckého kompletu, ale i tak jsem kolem komiksáckého regálu už docela dlouho mlsně chodila, tak proč ne. Je pravda, že dlouhou dobu (tak od střední) jsem četla spíš mangy nebo i jiné asijské komiksy a k těm Evropským či Americkým jsem krom Čtyřlístku, Kačera Donalda a W.I.T.C.H. moc nepřičuchla. Naštěstí jsem se to rozhodla napravit a doufám, že jich v ČR bude vycházet jen víc a víc, protože i tak tu máme dost velké nedostatky (kde je Thor a Loki: Blood Brothers? Loki Agent of Asgard a nebo vůbec Agents of Shield? Black Widow?).


Jak vidíte uzmula jsem si Batmana: Dlouhý Halloween. Osobně mi byl Batman vždycky příjemnější než třeba takový Superman (a hlavně Báťa má Jokera), krom starých filmů a kresleňáků jsem ale nic nečetla a ani neviděla filmy nové. Takže uvidím jaké to bude, vlastně se docela těším.
Jako krásný protiklad tu pak mám Incredible Hulka: Hulkova planeta od Marvelu. Ani nevím proč jsem si vybrala zrovna Hulka, protože nemůžu tvrdit že bych tuhle postavu nějak zvlášť měla ráda. Alespoň co se filmů týče tak se v oblíbenosti může směle postavit vedle Rogerse, který patří mezi mé nejméně oblíbené Avengery. Ale je pravda, že když jsem nakoukla dovnitř, tak mě kresba naprosto uchvátila.
No a nakonec přece jen jedna kniha a to Dítě Skály od Neomillnerové. Sice jsem od ní ještě nic nečetla ale už dlouho pokukuju po její Tině Salo či Čarodějce, a tohle by snad mohla být kniha, která mě patřičně uvede do jejího stylu.

Royal Crown Revue - Hey Pachuco (Maska OST)

30. března 2015 v 19:29 | Denisa Kwapulińská |  Hudba/O.S.T. = vše co mě inspiruje
Bože, jak já ten film miluju, tolik let a stále se u toho chlámu XD


Zvěrolékařka na stopě

30. března 2015 v 18:06 | Denisa Kwapulińská |  Knižní

Původní název:
Autor: Michal Fieber a Karolina Svobodová
Překladatel:
Série:
Počet stránek: 285
Datum vydání: 2015 v ČR
Nakladatelství: Moba (edice Původní česká detektivka)
Typ: Pevná vazba
Žánr:krimi


Exkomisař Houdek se krom občasné pomoci kolegům a prací jako soukromý detektiv rozhodl napsat i vlastní detektivku. Vzhledem k tomu, že se ale pokouší o netradiční příběh, potřebuje asistenci své známé, zvěrolékařky Světlé. Ani jednoho by však nenapadlo, že jejich spolupráce pokročí mnohem dál a že budou společně usilovat o vyšetření několika menších i větších kriminálních případů.

Přiznávám, že i když mám detektivky ráda, těch českých jsem moc nepřečetla, proto jsem se trochu obávala, nicméně žádné hrozné zklamání se naštěstí nekonalo a já si Zvěrolékařku víceméně užila.

Hned zkraje musím říct, že mě zaujalo jak je kniha zpracována. Samotný příběh je rozdělen na tři větší části s několika podčástmi z níchž se každá věnuje jinému případu, a tak nějak propojují ten hlavní. Zároveň je za každým případem část, která na danou věc přináší Zvěrolékařčin úhel pohledu. Tenhle mix třetí a první osoby není moc častý, obzvlášť v detektivkách, ale já ho mám v knihách ráda a je to osvěžující. Jazyk který autoři používají je takový příjemně, občas peprně, český a i přes výskyt sprostých slov nepůsobí vyloženě vulgárně, což hodně oceňuju. Vulgarity nemám ráda, ale samozřejmě se najdou autoři, kteři je umí zvládnout a se právě týká i této knihy. Nevadily mi, krásně dokreslovaly mluvu postav a působily prostě patřičně. Taky musím pochválit styl humoru, který mi naprosto sedl a to se potom prostě každá kniha čte mnohem lépe než když vám vtipy nepřipadají vtipné. Tempo příběhu je pozvolné a pomalé, nikam se nijak zvlášť nespěchá a to mi občas trochu vadilo.

Co se postav týče, kniha se věnuje hlavně oboum hlavním aktérům a na vedlejší pak už nezbylo místo, což ale nutně nemusí být špatně. Pan Houdek je totiž sympaťák, bavilo mě číst o jeho životě, jeho zálibách, o tom jak řeší různé případy, prostě on tuhle knihu vyloženě táhne, takže nevadí že ostatní nedostali prostor. Naopak doktorka Světlá mi příliš nesedla a občas mi přišla trochu falešná. Jejich vzájemný vztah mi pak docela dost vrtal hlavou, teda hlavně to, že se nad tím nikdo nepozastavil. Samozřejmě to, že postarší pán chodí za mladou ženskou nemusí hned něco znamenat, ale okolí to víceméně ignorovalo a já si opravdu nejsem jistá jestli by něco takového bylo v maloměstě možné. Celkově ale postavy působí hodně reálně, alespoň co se jejich citů týče, na druhou stranu jsem se s nimi nedokázala ztotožnit, takže jsem neprožívala jejich úskalí a to je pro mě v knize tak trochu problém.

Samotné případy jsou vcelku banální, některé předvídatelné, některé zas až tak ne a nejsou vyloženě úzce propojené, spíš se jimi jako niť táhne ten jeden základní a důležitý případ, což mi na jednu stranu příjde docela originální, na druhou to ale občas působí příliš protahovaně. Samotný případ černé vdovy totiž v těch menších zapadne. Je pravda, že to pak působí dost skutečně (policie taky určitě neřeší najednou jen jeden případ), ale na mě těch malých odboček bylo ke konci už trochu moc. Asi to bude tím, že nejsem fanoušek krátkých příběhů a baví mě akční detektivky zaměřené hlavně na aktivní pátrání či všelijaké dedukce a různorodé omyly. Toho se právě v Zvěrolékařce nedočkáme. Ono se tu sice pátrá, ale hodně uvolněně. Je to takový Houdkův život okořeněný zločinem. Hlavně mě pak mrzelo že vyústění případu s černou vdovou bylo tak urychlené a odbyté, bylo to řečeno jen tak mimochodem a při tom to vlastně byl ten hlavní případ v knize.

Závěrem. Zvěrolékařka není špatná kniha, prostě se jen netrefila do mého vkusu. Věřím, že postarší čtenáři budou naopak spokojeni, protože tu nejsou žádné výbuchy, komplikované přestřelky a jiné excesy hollywoodského stylu. Je to takové příjemné, uvolněné kriminální vyprávění z českých luhů a hájů.

Hodnocení: 65/100
Hodnocení obálky: 1/5

Za poskytnutí recezního výtisku děkuji nakladatelství Moba.

Moje nové e-booky 4

28. března 2015 v 18:24 | Denisa Kwapulińská |  My new E-books

Další várka elektronických knih, které mě zaujaly a které si jednoznačně přečtu. Musím se do toho čtení vážně pustit, protože se mi to nepříjemně hromadí =)1) Aerisia: Land Beyond the Sunset (Sarah Ashwood): Fantasy. Hana jednoho dne spatří zvláštního cizince s magickou holí a ten den také objeví kouzelnou zemi Aerisii. Lidé v této zemi věří že je Artankou, legendární hrdinkou, která by měla Aerisii vyvést z područí Temných sil. Obyvatelé se jí snaží pomoci objevit své poslání, ale Hana věří, že jen obyčejnou holkou ze Země. To si však nemyslí její nepřátelé.

2) Blood of Requiem (Daniel Arenson): Epická young-adult fantasy. Před dávnými a dávnými časy království Requiem se svými muži, kteří si dokázali nechat narůst křídla a chrlit oheň v podobě draků, kralovalo celé obloze. Pak se ale objevil Dies Irae, muž který se svou armádou gryfů likvidoval jejich obyvatele a ničil jejich domy. Království zaniklo. Avšak hlubokov lesích ještě pořád žijí uprchlíci, dokáží poslední synové Requiemu uniknout vyhlazování gryfů a opět vzlétnout k obloze?

3) Born of Water (Autumn M. Birt): Fantasy. Riina největší noční můra se potvrdila. Roky se děsila toho, že má dar a že bude povolána k tomu aby sloužila kostelu čtyř řádů. Ale mnich, který ji měl pozvat, zjistil, že její schopnosti jsou zakázanou magií. Aby ji zachránil musí Niri opustit všechno co si vybudoval, musí ji ochránit před kletbou a těmi kteří chtějí všechny s magií vyhladit.

4) C791 (Eve Langlais): Romantická science-fiction. Stroje by neměly mít city, ale kyborg Joe si nedokáže pomoci.

5) Etheral, Tremble (Addison Moore): První dva díly young-adult fantasy série Celestra. Skyla společně s matkou se přestěhovali do nového domu, o kterém se však tvrdí že v něm straší. Hrdinka však narazí na Logana, mladíka který má stejnou schopnost čtení myšlenek jako ona. Skyla ví, že by ji mohl poskytnout odpovědi na otázky, ale Logan není příliš ochoten. Skyla tuší, že by mohla být nějak spřízněná s nejsilnější andělskými bytostmi, které kdy po zemi chodily, ale čím víc toho ví, tím větší nebezpečí na ni číhá. Zdá se, že ji celá andělská frakce chce mrtvou.

6) Sworn to Rise, Sworn to Transfer, Sworn to Conflict (Terah Edun): První tři díly romantické fantasy série Courtlight. Sedmnáctiletá Ciardis vyrostla v bohaství a brzy se má dát na učení do gildy Společníků. Musí se učit rychle, protože pravděpodobně jen ona dokáže zachránit Prince před Impériem.

7) Crossroads (Mary Ting): Young-adult fantasy. Claudiin život byl obyčejný ovšem jen do té doby než její nejlepší kamarádka, která má shodou okolností úplně stejné jméno, zemře v tragické autonehodě. Její sny náhle začínají být neuvěřitelně živé a cestuje v nich do světa, který se nazývá Crossroads. Tam potkává Michaela, nefilima, který ji musí ochránit před démony a padlými. Zdá se, že je na ní něco speciálního.

8) Drowning Mermaids (Nadia Scrieva): Young-adult fantasy. Dcrea zavražděného krále musí prchat, proto se z Alijašky přestěhovala až do Ameriky. Pak ale Azuria potkává muže, který ji připomíná domov.

9) Alone, Untouched, Soulless (Robert J. Crane): Tři díly urban fantasy série Girl in the box. Sienna je sedmnáctiletá dívka, která byla celých svých 12 let vězněna ve vlastním domě. Jednoho dne její matka zmizí a ona se v domě probouzí s dvěma neznámými cizinci. Zjišťuje že ovládá zvláštní schopnosti a že po ní pase organizace říkající si Direktorát.

10) Noble Beginings, A Deadly Distance (L.T. Ryan): Dva díly akční thrillerové trilogie.

Bylo nebylo 8

28. března 2015 v 14:07 | Denisa Kwapulińská |  Bylo nebylo

Takové zajímavé meme, kdy zvěřejňujete první větu knihy, kterou právě čtete. Narazila jsem na něj na blogu Kathsworldofbooks a rozhodla jsem se, že ho budu zveřejňovat každou sobotu.


Dopoledne ještě mrzlo, jen praštělo, po polednách se však mráz strhal a z olověných oblak se začal hustě sypat sníh.


No nevím jak vy, ale to přímo evokuje, že se stane něco špatného...

Naše sečtělé kočky

27. března 2015 v 16:00 | Denisa Kwapulińská |  Zvířátka
Naše kočky jsou neuvěřitelně sečtělé, čtením tráví tolik času až je to doslova ukolébá k spánku...

Časopisy a noviny, to je prostě nutnost. Nesmí se to ale přehánět!


Každá správná kočka musí umět vařit...


...rozumět módě...


...a samozřejmě ovládat alespoň jeden cizí jazyk!!Jak model posloužily: kočička Betty (černobílá) a kocourek Míša (bíločerný)

Pandemonium

26. března 2015 v 19:37 | Denisa Kwapulińská |  Knižní

Původní název:
Autor: Lauren Oliver
Překladatel: Romana Bičíková
Série: Delirium, 2/3
Počet stránek: 303
Datum vydání: 2013 v ČR, 2012 v U.S.A.
Nakladatelství: CooBoo
Typ: Pevná vazba
Žánr: Young-adult, sci-fi, dystopie, romantika


V minulé knize jsme Lenu opustili ve chvíli, kdy se ji podařilo překročit plot a uprchnout do Divočiny, nebylo to však bez obětí. V Pandemonii se dozvíme co následovalo poté, jak se naučila v Divočině žít, jaké lidi potkala a jak těžký je tamější život. Lena to nemá jednoduché, protože ji trápí obrovská ztráta, ale je odhodlaná něco změnit, je odhodlaná bojovat.

Od Deliria se toho hodně změnilo, hlavně to, že je kniha najednou vypravována dvěma časovými linkami. Tehdy a teď. Tahle změna na mě působila příjemně a neměla jsem problém se orientovat a ani mi to nevadilo. Rovněž se opět čte docela dobře, přestože těch zaškobrtnutí bylo trochu víc a občas se mi to zdálo mdlejší, pořád jsem byla víceméně zvědavá na to co se bude dít. Je sice pravda, že mě větší část knihy nebavila tolik co první díl, ale na konci autorka opět dokázala děj skvěle vygradovat až jsem se od toho nedokázala odtrhnout. Zdá se, že zakončení jsou její silnou stránkou. Velký prim u mě hraje i pokračující nepředvídatelnost, s čímž se u young-adult většinou nesetkávám, a také, že je to o něco akčnější a dramatičtější.

Postavy jsou opět zvládnuty velice dobře, jsou komplexní a máte doslova pocit, že žijí a dýchají. Lena zase o něco vyspěla a její charakter pokročil, dalo by se říct, že se doslova mění před očima, protože reaguje na každou situaci která se odehraje a to působí velice reálně. Také se objevuje velká spousta těch nových. Od vůdčí Raven, která mi ale už do začátku nějak moc nesedla, až po ubohou maličkou Blue, které mi bylo strašně líto. Nebo Julián, jehož příběh, minulost i postupná změna mě hodně zaujaly, i když ten začínající vztah s Lenou se mi moc nezamlouval a přišel mi nadbytečný. Jak už jsem se předtím zmiňovala, postavy jsou tak reálné, že s nimi soucítíte, každý útok na skupinu ve vás vyvolá obavy a každá smrt vás hluboce zasáhne. Pandemonium prostě umí být velice emotivní a jakožto empatikovi mi sem tam ukápla i slzička.

Samotný svět ve kterém se trilogie odehrává se také mění, což se mi strašně líbí. Není statický, protože lidé v něm reagují na různé situace a podle toho se i chovají. Odboje se zostřují, stejně tak boj proti Nežadoucím. Všechno dostává větší hloubku, poznáváme jak obě strany fungují, a i když mi základní myšlenka pořád připadá zvláštní už mi to tak nevadí, protože jsem se do toho konečně vžila.

Celkově mě druhý díl bavíl možná jen o trošilinku míň než první, protože si to vyspravil především svým úžasným závěrem.

Obálky opět hezčí než ta naše. Opět musím pochválit německou verzi (třetí), ale tenokrát se mi strašně zalíbila švédská (poslední) a to především svou kombinací barev.


Hodnocení: 7,5/10
Hodnocení obálky: 2/5

Unboxing 2

26. března 2015 v 17:08 | Denisa Kwapulińská |  Unboxing
Zdravím,
tak tu máme další unboxing, ono se mi ty objednávky tak krásně sešly, že mezi dodávkami byl prakticky jen několikadenní rozestup. Tak jako balíček s první knižní výhrou je i tento balíček první, a to s mým prvním recenzákem. Doufám, že takových knih bude jen příbývat, protože to nadšení když vám příjde zcela nová knížka, která ještě není k dostání v knihkupectví, je nepopsatelné.
Nicméně s příspěvkem přicházím trochu s křížkem po funuse, jelikož kniha došla v pondělí, sice jsem to hned nafotila, ale pak jsem se vrhla na čtení a znáte to, nebyla chuť ty fotky pak tahat do počítače, takže to dávám na blog až teď.
A k samotné knize. Jedná se o detektivku Zvěrolékařka na stopě od nakladatelství Moba, moc titulů na výběr nebylo tak jsem si vzala tuhle, protože mě přece jen zaujala anotace. Už ji mám přečtenou a i když mi přímo nesedla, špatná kniha to není, ale své dojmy si nechám na recenzi...


Ach, to bylo radosti...


Jo, vrhla jsem se na to hodně energicky, div jsem to neroztrhala na kousky XD


Rozhodně zajímavý způsob balení, bývá tohle u recenzáků normální?


Tadá! Zelená je moje oblíbená...