Deset nejlepších sci-fi knížek

31. března 2015 v 20:21 | Denisa Kwapulińská |  Top Ten Tuesday

Sci-fi patří k žánrům které vyhledávám a většinou nacházím velmi dobré knížky, takže vysoce hodnocených jich mám hodně. Vybrat rozhodně nebude jednoduché.
Jen pro upozornění, řadím náhodně jinak bych to asi dohromady nedala...
1) 451 stupňů Fahrenheita (Rad Bradbury): Dystopický svět ve kterém jsou lidi ovládání skrz média a jakékoliv vlastnění knih je přísně nezákonné. Hlavní hrdina pak patří do skvadry hasičů, mužů kteří pálí knihy. Jakožto knihomol je pro mě myšlenka pálení ba i zakázání knih hodně nepříjemná a dost mi z téhle Bradburyho knížky běhal mráz po zádech. Už jenom fakt že z lidí bylo stádo hloupých krav, kteři pozbývali jakýkoliv citů. Matka se raději věnovala diskuzi na fóru než aby oplakávala syna padlého ve válce. Prostě povinně přečíst!

2) Noc Trifidů (Simon Clark): Další dystopie, pokračování slavného románu Den trifidů. Trifidi jsou vlastně takové zvláštní chodící rostliny, které se prostě zničehonic objevily. Hlavní hrdina se věnoval jejich výzkumu ale jednoho dne ho jeden trifid zasáhl šlahounem což mu naštěstí způsobilo jen dočasnou slepotu. Bohužel když byl v nemocnici objevil se na obloze zvláštní úkaz, který následně způsobil slepotu všem lidem kteří ho sledovali, není třeba dodávat že brzy nastane naprostá anarchie, krom toho se trifidi velice rychle množí a vtěšina slepé populace se proti nim nedokáže bránit. Den trifidů od Wyndhama je dobrá kniha ale mě se prostě víc líbilo tohle pokračování.

3) 2001 Vesmírná Odyssea (Arthur C. Clarke): Když je na Měsíci objeven záhadný objekt je víc než jasné, že bude nutné ho prozkoumat. Posádka vesmírné lodi ale brzy zjistí, že nějaká podezřelá deska je to poslední co je bude nakonec zajímat. Musím říct, že HAL je pravděpodobně nejlepší postava téhle knihy a i pěkně dlouho po dočtení se mi ježily vlasy na zátylku XD

4) Koule (Michael Crichton): V hlubinách oceánu je nalezena kosmická loď a proto je na její zkoumání do podmořské stanice vyslána posádka. Uvnitř lodi pak naleznou obrovskou kouli, což by nebyl problém, ale od té doby co v ní zmizí jeden člen posádky se začnou dít velice prapodivné věci, a k tomu se s nimi něco pokouší komunikovat. Koule je jednoznačně mistrně zvládnutá psychologická sci-fi a osobně mi její styl sedl víc než třeba Solaris od Lema. Také jsem se pokoušela dívat na film ale nedokázala jsem ho dokoukat, takže nedoporučuju...

5) Stroj času (H.G. Wells): Myslím, že tahle kniha je všem známá, především kvůli úžasnému filmovému zpracování. I já jsem film viděla dřív než četla knihu, ale co se porovnání týče, vyšlo mi to tak nějak na stejno. Obojí je moc dobré a stojí to za pozornost.

6) Edenie (Janusz A. Zajdel): Další dystopie, hold je to můj oblíbený žánr. Edenie je kosmická stanice kde se žije jako v ráji, nebo to alespoň tamní lidé tvrdí. Dostat se tam ale není jednoduché, protože místní populace si její umístění přísně střeží. Na jednu takovou výpravu se vydává i novinář Rinah aby o stanici mohl napsat. Pomalu však zjišťuje, že život tam není tak idylický jak jej obyvatelé malují. Strašně se mi líbil styl, i když je to takové pozvolnější, neustále to čtenáře drží v napětí a jen nechápavě kroutí hlavou nad tamnějšími zvyky a životem.

7) Červený trpaslík (Rob Grant a Dough Naylor): Kdo by neznal Červeného trpaslíka? Jeden z neúžasnjěších seriálů všech dob? S posádkou tak ujetou že se prostě díl od dílu divíte, že ještě pořád přežívají. Knih jsem se chopila s obavami, ale i když tak trochu převypravují seriál jsou tam některé věci poměněné či přidané, takže to určitě stojí za to. Ono už jenom ta úvodní scénka s ubohým fíkusem mluví za vše XD

8) Marťanská kronika (Ray Bradbury): Další skvělý Bradburyho počin, který vypráví o poněkud problémové kolonizaci Marsu. Je to formou kratších úseků, jakože povídek a asi bych to nehodnotila tak vysoce kdyby mě poslední věty na konci knihy tolik nezasáhly.

9) Gateway (Frederick Pohl): Další bravůrní psychologická sci-fi. Postupně kousek po kousku je nám odkrýván příběh skrz vyprávění hlavního hrdiny, který chodí na sezení, kde mluví o svých zážitcích. Jedná se o to, že lidstvo ve sluneční soustavě objeví mimozemksou stanici Gateway se spoustou lodí. Každá tato loď je naprogramováno k tomu aby odletěla na jiné místo určení někde v širém vesmíru. Ne všechny lodě fungují, ne všechna místa jsou za ty roky bezpečná a ne všichni odvážlivci se vrátí.

10) Tuffova dobrodružství (George R.R. Martin): Martin je znám spíš kvůli své fantasy sérii Hra o trůny, ale ať už jsou napsány jakkoliv, ten chlápek prostě umí psát a má skvělý smysl pro humor. Tahle knížka se věnuje různým, nečekaně, dobrodružstvím klidného obchodníka a milovníka koček, Tufa. Spousta humoru, tak trochu parodie, hrdinu si prostě nelze neoblíbit.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Q.ee Q.ee | Web | 1. dubna 2015 v 7:39 | Reagovat

Zkus se podívat na Brandona Sandersona, R. Riordana nebo R. A. Salvatora. Myslím, že by ti mohli všichni tři celke dobře sednout. :)

2 Denisa Kwapulińská Denisa Kwapulińská | E-mail | Web | 1. dubna 2015 v 17:33 | Reagovat

[1]: OK beru na vědomí a mockrát díky, kvalitní scifárnu jsem už dlouho nečetla...

3 Káťa Káťa | 1. dubna 2015 v 17:57 | Reagovat

Já zas sci-fi moc nemusím. Upřednostňuji fantasy nebo detektivky (třeba Agathu Christie, myslím že právem jí říkají královna detektivních zápletek, zvlášť mám ráda její Slečnu Marplovou, ale knihy z Poirotem jsou také skvělé). Jednou z víjimek je Jules Verne i když jsem zatím viděla jen filmové/televizní adaptace některých jeho knih (z toho některé aj jako parodie (napr. Tajemství hradu v karpatech ze skvělím triem Hrušinský-Dočolomanský-Kopecký) a Cestu kolem světa za 80 dnú aj jako anime asi z roku 1976, což je myslím poslední film z trilogie Kocour v botách Pero, na kterou si pamatuju z dětství a mám já i máma docela ráda (a když vyšli jako stánkové DVD, pořídili jsme si je), jako malou mě hodně bavili ty "skotačiny" jak kocoura Pera pořád pronásledovali ti tři kocouří bratři a mnohdy se objevili v dost nevhodnou chvíli). Proto se také chystám aj na Verneho knihy. Zvláštní, když si pomyslím, že v čase vzniku Verného knih, to bylo všechno fikcí, ale dnes už je hodně toho realita (ponorky, lety do vesmíru, atď.). Prý je zakladatelem sci-fi žánru. Jestli máš ráda sci-fi, určitě ho skus!

4 Denisa Kwapulińská Denisa Kwapulińská | E-mail | Web | 1. dubna 2015 v 18:14 | Reagovat

[3]: Verneho samozřejmě znám, zatím mám přečtenou jen cestu do středu Země, ale u babičky i u mě doma na přečtení ještě hodně jeho knih čeká.
Já osobně mám ráda snad všechny žánry, akorát moc nemusím čistou romantiku, jinak nemám problém vůbec s ničím.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama