Mayské proroctví: Hadí spirála

2. března 2015 v 18:25 | Denisa Kwapulińská |  Knižní

Původní název: Prophecy of Days - Book Two: The Serpent's Coil
Autor: Christy Raedeke
Překladatel: Drahomíra Michnová
Nakladatelství: FRAGMENT
Typ: Měkká vazba
Počet stran: 274
Datum vydání: 2013 v ČR (2011 v U.S.A.)
Žánr: Young-Adult, tajemno, thriller, nadpřirozeno, sci-fi


V prvním díle Cathy splnila svůj první úkol, ale mělo to za důsledek to, že si ji Fraternitas začala víc všímat a jako by to nebylo málo, dlouholetý přítel její rodiny, strýček Li, je nejspíš zrádcem. Proto se společně i se svou kamarádkou vydává do Číny, kde by v jeskyním systému měla nalézt další odpovědi. Čeká ji toho ale i víc, tentokrát musí čelit smrtelnému nebezpečí.

Děj knížky pokračuje tam, kde první díl skončil. Ani styl vypravování se moc nezměnil a pořád se tu dá najít hromada kiksů, ze kterých vás bude nejspíš bolet hlava. Co mě nejvíc překvapilo bylo to, že Cathy jako by najednou vyrostla. Způsob jejího vyjadřování i chování byl zničehonic dospělejší, což bylo na jednu stranu dobré, ale na druhou tomu nic nepředcházelo a její vývin se nedal ničím vysvětlit. Ale i přes to, že se konečně chovala víc na svůj věk a projevila jakous takous inteligenci (no dobře, vlézt v noci do džugle je pěkná pitomost), měla neodbytné nutkání u všech možných postav a hlavně u sebe komentovat vzhled. Jak je kdo krásný a proč, což působilo trochu nabubřele. Nic proti tomu, že je pořád ta vyvolená a jako bonus disponuje skrytými vědomostmi, které v průběhu děje oživí. Její charakter mi prostě nesedl, ale naštěstí tu byla její kamarádka, která za ní odvedla všechnu tu hrdinkovskou práci, celkově byla odvážnější a příjemnější a líbilo se mi jak moc je do děje zapojena. Vážně, proč nebyla hlavní postavou ona?

Vědeckou stránku, která mi v Zápasu nedělala problém, jsem však ve Spirále naprosto nepobírala. Jakmile postavy začaly žvatlat o jakýchsi důvodech, teoriích a jak to spolu všechno souvisí, strašně jsem se v tom ztrácela a ve výsledku jsem absolutně neměla ponětí o čem mluví. Ale jak už jsem se zmiňovala v předchozí recenzi, je to tím, že autorka spojila několik nápadů dohromady a člověk prostě ten komplikovaný uzel nedokáže rozmotat. Předramatizovanost a halda konspiračních teorií tomu taky moc neprospěla. Kočička a pejsek se z dortu přeorganizovali na guláš, a to pořádný.

Samotný děj je také neúměrně natahován cestováním. Cathy i její kamarádka musí cestovat z jednoho koutu světa na druhý a aby to nebylo málo, ještě se nějakou dobu zdrží v exkluzivní škole, protože plesy každý přece miluje. A když už jsem u té školy, skoro jsem si při ní odrovnala své logické cítění (které rozhodně není hodné matematického génia). Chápu, že je to exkluzivní škola pro boháče, ale všechno má své meze. Jsem si jistá, že ani ta soukromá si nemůže dovolit, aby se na ni někdo přihlašoval pod falešným jménem. A co jako znamenalo to pravidlo, že po určitou dobu (myslím, že to byl půlrok) nesmějí telefonovat, skypovat, e-mailovat rodičům? WTF?? Ani jsem nepochopila ten podivuhodný styl vyučování.

Co se Fraternitas týče, vážně se divím, že dokázala vládnout tak dlouho, když by ji byl schopen porazit každý normálně uvažující člověk. To je nikdy nenapadalo, když jsou defakto Stínová vláda, nařídit nějaké firmě aby zkontrolovala dané e-maily (Cathy si přes ně hodně zařizovala), nahackovala něčí počítač nebo se třeba koukli na pohyb na účtu. To neměli dost peněz na to aby si zařídilo nějaké pořádné zabezpečení, třeba jen pár kamer? A co ochranka, ta jim nic neříká? To i ten nejnepotřebnější člen téhle organizace může nařídit vyklizení hlavního sídla a hlava organizace si při sobě nenechá ani jednoho ozbrojeného člověka? Vážně, nad tím mi bude rozum ještě dlouho stát.


Celkově byl tenhle díl sice o něco lepší než kniha první, ale i tak to není žádná sláva, protože mi to svým způsobem ukončení přišlo nenaplněné. Možná porazili velitele Fraternitas, ale to neznamená, že těch kdoví kolik členů si prostě řeklo, ok, fajn, teď budeme hodní. A co pozvednutí lidského vědomí? Jak se to stane? Kdy se to stane? Stane se to vůbec? Mám prostě takový neodbytný pocit, že by druhý díl měl být o něco delší, jako kdyby kniha skončila několik kapitol před koncem.

Jak už jsem psala minule, obálky jsou na svůj žánr velice povedené, i když tentorkát se mi o něco víc líbí česká verze.


Hodnocení: 3/10
Hodnocení obálky: 4/5
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Aires Aires | Web | 3. března 2015 v 19:26 | Reagovat

Skvělá recenze :) Knížku jsem zatím nečetla, ale zrovna včera jsem ji viděla v Levných knihách, hezky tam na mě čeká..

2 Denisa Kwapulińská Denisa Kwapulińská | E-mail | Web | 4. března 2015 v 16:46 | Reagovat

[1]: Díky, snažila jsem se i když to zrovna můj knižní typ nebyl...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama