Staré pověsti české

4. března 2015 v 16:59 | Denisa Kwapulińská |  Books in my thoughts/Knihy v mých myšlenkách

Původní název:
Autor: Alois Jirásek
Překladatel:
Nakladatelství: Mladá fronta
Typ: Pevná vazba
Počet stran: 323
Datum vydání: 1951 v ČR
Žánr: klasika, mýty a legendy, nadpřirozeno


1. Proč jsem si vybral/a právě tuto knihu?
Jako milovník mýtů, legend a historie jsem po ní dříve či později prostě musela sáhnout. Krom toho tyhle epizodky z českých dějin mě bavily už od dob Prvouky na základce.

2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
Staré dějiny

3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Hrdost

4. S jakou postavou bych se ztotožnil/a, případně kým bych chtěl/a nebo naopak nechtěla být.
Ztotožnit se? Uf! V téhle knize je tolik úžasných postav které bych spíš považovala za svůj vzor statečnosti a češství než abych se s nimi totožnila. Nedokážu si vybrat jednu konkrétní.

5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno positivum.
Jazyková složka. Miluju tuhle starou češtinu, která krásně dýchá dávnými dobami a pak samozřejmě to vlastenectví. Lidé by si měli z některých těch hrdinů vzít příklad.

6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba i v chování postav.
Slovník, nebo spíš jeho absence. Je sice pravda, že vydání které jsem četla mělo nějaké poznámky pod čarou ale ty mi většinou moc nepomohly. Nemůžu tvrdit, že by těch slov které mi nic neříkají bylo nějak hodně, na druhou stranu to ale zamrzí, když si člověk pod daným slovíčkem nedokáže nic představit. Takové čechle nebo krzna zní hezky a z kontextu si odvodím, že se pravděpodobně jedná o oděvy nebo jejich části, když se šily, ale bohužel si pod nimi už nevybavím tu konkrétní věc.

Hodnocení: 10/10
Hodnocení obálky: 3/5
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama