The Labyrinth

16. března 2015 v 19:15 | Denisa Kwapulińská |  Knižní

Původní název:
Autor: Dorian Zari
Překladatel:
Série:
Počet stránek: 419
Datum vydání: 2014
Nakladatelství: Smashwords
Typ: e-book
Žánr: urban-fantasy, thriller, tajemno, horror, nadpřirozeno, (BL)


Mít nadpřirozené schopnosti ještě nutně neznamená, že z vás musí být super hrdina. Carly, Zack, Sarah a Dan o tom ví své a je pro ně težké se se svými schopnostmi vyrovnat, přičemž to každý dělá po svém. Někdo se ožírá pod obraz aby utlumil své hypersenzitivní chuťové pohárky, jiný šňupe koks, mimoto se ve své odlišnosti cítí osamělí i když je kolem nich pořád spousta lidí. Jsou prostě odlišní. Všechno se ale pro tuhle netradiční čtveřici změní ve chvíli, kdy se na scéně objevuje tajuplný mladík se slunečními brýlemi. Říká si Guardian a neváhá zabíjet. Proč mají pocit, že se navzájem znají i když se nikdy neviděli? Co mají společného a proč po nich Guardian pase?

Hned zpočátku musím říct, že je to jízda. Jedna nekonečná, šílená, psycho jízda, která vás chytí a už nepustí. První kapitola je jednou z nejlepších začátků knih, které jsem kdy četla a jakmile jsem ji měla za sebou, byla jsem jednoduše ztracená. Musela jsem pokračovat, protože mi to prostě nedalo, a vzhledem k tomu, že je The Labyrinth autorova premiéra, mi to ještě pořád vyráží dech.

Styl je poměrně plynulý a nepřišlo mi že by byl jazykově nějak náročný, vcelku to také všechno velice rychle odsýpá, neustále se totiž něco děje. Také musím vyzdvihnout skvělý smysl pro humor a naprostou nepředvídatelnost, protože až do samého konce nevíte co od tohohle máte prostě čekat. Kniha má také spoustu originálních a netradičních pojetí, které se mi zalíbily a působí svou jedinečností příjemně a svěže. A způsob kterým je děj vypravován také není příliš často k vidění. Vzhledem k tomu, že se týká čtyř postav, se mezi nimi dost často přeskakuje a to třeba i několikrát v jedné kapitole. Pro někoho to nemusí být přehledné a může se v tom asi dost ztrácet, no mě tahleta netradiční rozkouskovatnost nadchla a příspívala k mému většímu napětí. Nemluvě o naprosto perfektní propojenosti. Postavy se sice nacházejí na odlišných místech, ale jste schopni si dané sekvence časově propojit a žasnout jakou si dal autor námahu s tím aby to do sebe všechno pasovalo.

Postavy dokáží zaujmout a všechno o nich, o jejich životě či minulosti se dozvídáme postupně a v malých dávkách, což ale na druhou stranu občas působí lehce protahovaně. Nicméně i přes to, že nejsou nijak zvláš hluboké je poměrně jednoduché se s nimi ztotožnit a soucítit, protože jsou neuvěřitelně lidské. Bohužel vedlejší postavy jsou odsunuty do pozadí a žádný větší přínos příběhu neposkytly. I když ten příběh je tady vlastně to nejdůležitější a nedostatky v charakterech si kniha žehlí právě svou skvělou gradací.

Ale i přes mé ódy a chvály má The Labyrint samozřejmě i nějaké nedostatky. Mohu pominout pár za vlasy přitažených situací které mě svou nelogičností rozesmály ale autora bych za ně rozhodně nelynčovala. Bohužel jsem celou knihu absolutně netušila o co kráčí, co je předmětem děje, co se vlastně řeší a věřím, že to některým lidem může dělat velké problémy. Ono se to sice všechno na konci vyřeší, ale právě až tam, jinak jsme ponecháni v nevědomosti a víme jen to na co příjdou hlavní charaktery. Nějakou chvíli to může být pro děj přínosné, ale ne skrz celou knihu, protože to pro mě začalo být rušivé a měla jsem pocit, že všechno co se děje ten konec a vysvětlení jen zbytečně oddaluje. A když už jsem u toho konce, ten mě bohužel na celé knize zklamal nejvíce. Vůbec nebyl podle mého očekávání, zdál se mi zbytečně urychlený, komplikovaně zamotaný a strašně nemastný a neslaný oproti tomu nářezu který mu předcházel. Což je škoda, protože kdyby to autor trochu lépe vybalancoval mohla by tohle být naprosto perfektní kniha s plným počtem bodů.

Závěrem? Pokud milujete rychlé začátky, infarktní gradaci kdy budete hlavou bušit do stolu abyste už konečně sakra věděli o čem to je!! a nevadí vám vysoká míra originality + poněkud odbytější konec, je tohle kniha přímo pro vás. Já totiž můžu i přes to všechno směle prohlásit, že půjdu do čtení autorovy další knihy (až nějaká bude a doufám že bude) s nadšením.

Hodnocení: 8/10

Za poskytnutí elektronické verze knihy děkuji jejímu autorovi Dorianovi Zarimu.


PS: Jestli se tenhle chlápek vypíše asi si radostí ucvrknu =)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Aires Aires | Web | 17. března 2015 v 18:40 | Reagovat

Parádní recenze:) Tak to vypadá na opravdu výborné čtení, na knihu jsi mě nalákala :) Na Smashwords se dají najít dobrá dílka od začínajících autorů, taky tam ráda hledám nové knížky :)

2 Denisa Kwapulińská Denisa Kwapulińská | E-mail | Web | 18. března 2015 v 15:44 | Reagovat

[1]: Jo jaké štěstí, že jsem na Smashwords a Kobobooks narazila, doma mám jen pár knížek v angličtině a většinu už přečtenou, ale takhle si můžu stahovat ohromnou spoustu knih a zadarmo...
A ti začínající autoři jsou taky fajn, někteří sice nejsou vypsaní, ale srší zajímavými nápady...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama