Upíří deníky (část sedmá)

5. března 2015 v 17:41 | Denisa Kwapulińská |  Knižní

Původní název: Vampire Diaries
Autor: L.J. Smith
Překladatel: Lucie Schürerová
Nakladatelství: Fragment
Typ: Měkká vazba
Žánr: urban-fantasy, Young-Adult, romantika, nadpřirozeno, tajemno, upíři, démoni, magie, andělé, vlkodlaci

Následující dva díly se od sebe snad ani víc lišit nemohou. Zatímco Neviditelné zlo pro mě bylo hořkým zklamáním. Slabé místo mě velice překvapilo a dokonce jsem si ho i užila.Neviditelné zlo

Původní název: The Salvation - Unseen
Počet stran: 301
Datum vydání: 2014 v ČR (2013 v New Yorku)


Elena a Stefan poklidně žijí v Dalcrestu, a zároveň se postupně zbavují všech Prvorozených, mezitím si Damon užívá výlet s Katheryn v Evropě. Zdá se jako by jim všem konečně přálo, Meredith se vdala a Bonnie má svůj vztah se Zanderem, ale Elena i přes to váhá. Má pocit, že se opět blíží nějaké nebezpečí. To se potvrdí když se objevuje Jack se svými přáteli. Tato skupina lovců upírů pase po Prvorozeném, který se usídlil nedaleko a z útrob svého úkrytu narušuje každodenní idylu míru a spokojenosti.

Skrz čtení celé této série jsem prošla různými emocemi, náladami i názory. Od čirého znechucení až po překvapivé nadšení, ale nikdy v životě jsem se při čtení nenudila tak jako když jsem sáhla po Neviditelném zlu, proto si dovoluji ji oficiálně prohlásit za nejnudnější knihu všech dob, protože nic tak zoufalého se mi ještě nikdy nedostalo do ruky. To i ta nenáviděná čtyřka a pětka jsou proti tomuhle záviděníhodné skvosty. Byla to nuda, strašlivá nuda, nuda k uzoufání a k nevydržení. A jsem moc pyšná na to, že jsem ji přečetla, protože to chtělo obrovskou hromadu vůle. Takže hurá do toho a půl je hotovo.

Kniha se rozjíždí neuvěřitelně pomalým tempem a soustředí se na nezajímavé věci. Místo toho aby se víc zaměřila na vzniklý problém v Evropě, se kterým se musí Damon a Katheryn nějak vypořádat, se neustále vrací k poklidnému životu Eleny a jejich přátel. A když už se začne něco dít, hrdinové jen neustále pobíhají sem a tam, honí se za stíny a ničeho se nedopátrají, takže musí začít znovu. Celkově nemá děj co nového a zajímavého nabídnout. Opět se objevuje nový záporák, opět musí najít způsob jak ho zlikvidovat, opět řeší hromadu problémů a všechno je to dost jednoduše předvídatelné.


Postavy taky příliš nezáří. Příšly mi prázdné, nevyužité, nudné a nezajímavé. Zabývaly se nudnými a nedůležitými věcmi, a všechno jako vždy svou hloupostí zbytečně komplikovaly. Z přeslazeného vztahu ElenaxStefan jsem málem dostala cukrovku. Mattovo váhání mě rozčilovalo, stejně jako Stefanovo všeobecné chování, kdy mu najednou záleželo jen a jen na Eleně a ostatní mu byli strašně ukradení, což tak nějak nekorespondovalo s jeho charakterem. Záporák byl snůškou typického klišé, ale i tak dokázal být ještě klišovitější než Klaus a předváděl se mnohem markantněji. Nuda na entou.
Nejvíc to ale kazilo neustálé opakování známých faktů z předešlých dílů, jako kdyby autorka předpokládala, že jsou čtenáři tak hloupí, že si nedokážou zapamatovat pár věcí. Ani nedokážu spočítat kolikrát bylo připomenuto, co Elenu zabije a nezabije, kdy aktivuje neaktivuje své schopnosti, barva očí atd. Nemám problém s krátkým a nenápadným souhrnem (přece jenom Upíří deníky jsou sakra dlouhá série), ale abych o tom musela slyšet minimálně jednou v každé kapitole to už je na mě moc. Je to zbytečné a hlavně strašně otravné.

Závěrem? Ani ten ,,dramatický,, konec mě nenadchl, protože mi byly všechny postavy ukradené. Z Neviditelného zla jde vysloveně cítit snaha jen o to těžit z vlastní úspěšnosti.

Jako vždy se mi nejvíc líbí jedna z anglických verzí (druhá v řadě), je krásně jednoduchá a pak samozřejmě i italská (třetí), na které se mi líbí celkově výběr barev i písma, prostě všechno. Ani ta německá (poslední) není vyloženě špatná. Rozhodně je to lepší než ty naše hrůznosti.


Hodnocení: 1/10 (protože jsem pořád zvědavá jak to dopadne, ne nadarmo se říká, že zvědavost zabila kočku >_<)
Hodnocení obálky: 2/5Slabé místo

Původní název: The Salvation - Unspoken
Počet stran: 295
Datum vydání: 2014 v ČR (2013 v New Yorku)


Ve chvíli kdy už si mysleli, že je vše zažehnáno byl Stefan zabit Jackem, vědcem, který se rozhodl vymýtit upíry tím, že stvoří jejich vědeckou napodobeninu. Elena je zdrcena a společně s Damonem přísahají pomstu. Ale nic nebude jednoduché, nejen že umělí upířy nemají žádné slabiny a je prakticky nemožné je zničit, do toho všeho se musí Elena potýkat se svým dalším strážkovským úkolem. Dokáží najít způsobem jak Jacka zastavit?

Upřímně, po Neviditelném zlu jsem očekávala další těžkou nudu, ale Slabé místo mě naprosto překvapilo. Děj rychle odsýpá a neustále se něco děje, žádný kolotoč nudných etap se nekoná. Stefanovou smrtí jako by byl celý děj nakopnut a směřoval k jakémusi závěrečnému vyvrcholení. Hlavní zásluhu v tom ale měla Meredithina linka, která upoutala mou pozornost a bavila mě. Bylo to napínavé, bylo to zábavné a mělo to smysl.

Postavy se chovají tak jak jim to přísluší a i když udělají nějaké to zaškobrtnutí byla jsem ochotna jim to v rámci série odpustit. Krom toho jsem s nimi po dlouhé době zase soucítila a před koncem mi skoro ukápla slzička.

Celkově vzato, nebýt poslední kapitoly byl by tenhle díl nádherným ukončením série. Byl by to happyend s hořkosladkým koncem a mě by se to tak líbilo. I když okolnosti Elenu natlačily opět k Damonovi, chápala bych, že skrz žal a vzájemné porozumění by nakonec skončili spolu. Takhle měl vypadat konec, jenže... prostě bylo nutné to v poslední kapitole tak hloupě zaonačit, aby to mohlo ještě jednou pokračovat a to mě tak trochu znechutilo. Nebýt toho, myslím, že bych Slabému místu dala šestku, protože mě to bavilo tak, jak mě Upíří deníky už dlouho nebavily.

Opět přehled cizozemských coverů. Jako vždy se mi líbí jednoduchá anglická edice (uprostřed), ale musím tak trochu pochválit i německou verzi (poslední), která má pravděpodobně představovat Solomona, ten chlápek se mi prostě líbí i když nejsem milovník tohohle typu coverů.


Hodnocení: 4.5/10
Hodnocení obálky: 2/5
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama