Etiketa a špionáž

30. dubna 2015 v 19:50 | Denisa Kwapulińská |  Knižní

Původní název: Etiquette & Espionage
Autor: Gail Carrigerová
Překladatel: Pavla Kubešová
Série: Trochu jiný penzionát, 1/4?
Počet stránek: 284
Datum vydání: 2014 v ČR (2013 v U.S.A.)
Nakladatelství: CooBoo
Typ: Tvrdá vazba
Žánr:Young-adult, urban-fantasy, sci-fi, steampunk, vlkodlaci, upíři


Být dámou není lehké, obzvlášť když vyrůstáte jako nejmladší dcera a spíš než etiketa a vyšívání vás baví lezení po stromech a šerm s bratry. Doporučení do penzionátu mademoiselle Geraldiny právě proto přišlo dokonale vhod. Rodiče se tak mohou zbavit vzpurné dcery která se jim nakonec vrátí jako vysněná dokonale vychovaná dáma. Co si o tom myslí samotná Sofronie tak nějak nikoho nezajímá. Naštěstí je penzionát zcela jiný než by mladou dívku kdy napadlo. Nejen že se jedná o poněkud výstřední místo ale ani způsob výuky není tak zcela běžný. Penzionát je totiž místem kde se školí špionky, a tak se vedle správných úklon a způsobného omdlévání učí jak ve správnou chvíli přilákat pozornost, jak se ji naopak vyhnout, jak využít zcela nečekané zbraně jako například vějíř a tak podobně. Sofronii se tak otevírá zcela nový svět ve kterém může konečně naplno využít svého potenciálu.

Styl vypravování je plynulý a jednoduchý, ale mě osobně až tak úplně nesedl. Občas se mi zdál plýtký a nemastný/neslaný, někdy jsem měla problém se díky němu v příběhu vyznat. Nejsem si jistá jestli k tomu jistým dílem přispěl i překlad nebo ne, protože originál bohužel nemám po ruce a nemůžu to posoudit, ale knížka se mi opravdu nečetla dobře. Na druhou stranu se v knize objevuje velice příjemný humor a spousta originálních nápadů, které si mě dokázaly získat (stroje, jak funguje upíří společnost nebo ta vlkodlačí atd.) a udělaly pro mě knihu velmi zajímavou. Co mi vadilo asi nejvíc bylo to jakým způsobem se autorka zhostila vyučování. Školní prostředí v knihách miluju, hlavně kvůli tomu, že je mou srdcovkou Harry Potter a proto jsem v tomhle ohledu měla asi příliš velká očekávání. V téhle knize mi to přišlo neuvěřitelně odbyté a jednotlivé hodiny mě nebavily tolik jak jsem doufala.

Problém jsem měla i s postavami, zdálo se mi, že jim není dán dostatečný důraz. Nebyly vyloženě prázdné ale spíš takové jakoby nedotažené a povětšinou jsem nebyla schopna s nimi jejich příběh prožívat (což je pro mě velmi důležité). Hlavní hrdinka působila na svůj věk docela vyspěle a její osobnost se mi opravdu zamlouvala, byla správňácky iniciativní ale občas v kontrastu s tím i trošičku naivní. Vedlejší postavy se mi pak zdály nedostatečně rozvinuté a to byla škoda, protože spousta z nich měla obrovský potenciál. Od mnohých učitelů až po Sofroniny kamarádky. Mimochodem, většina jmen je neuvěřitelně absurdních (Dimity Plumleigh-Teignmott) a věřím, že se některým nad nimi doslova zavařil mozek, jak se snažili přijít na správnou výslovnost.

Příběh začíná docela zhurta bez žádného vážnějšího vysvětlování, což nemusí každému sedět. Já sice nutně nevyžaduju ty nejmenší podrobnosti o fungování knižního světa, ale trocha toho backgroundu v příběhu nikdy neuškodí a tady ho právě docela dost chybí. Steampunková Anglie v Etiketě je spíš jen tak načtrnuta, i přes to že jsou na každém kroku roztodivné stroje a prostředí mi přišlo hodně kulisovité. Jednoduše řečeno mě do sebe kniha nedokázala vtáhnout. Děj byl na mě mnohdy zbytečně natahován a působil velmi vláčným dojmem. Vlastně velkou část jsem četla jen ze setrvačnosti a až teprve ke konci jsem zjistila, že mě to trochu chytilo.

Závěrem. Kniha rozhodně nabízí netradiční pohled na výchovu mladých dam v zajímavém prostředí a nějaké ty originální nápady. Nemůžu říct, že by mě to nudilo ale určitě to nebyla ani žádná excelentní bomba, nicméně jsem si jistá, že se pustím do druhého dílu.

Hodnocení: 70/10
Hodnocení obálky: 5/5
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Slavka Slavka | E-mail | Web | 1. května 2015 v 9:53 | Reagovat

Pěkná kniha. Podle obálky bych po ni určitě sáhla, školní prostředí mám taky ráda. Tak třeba někdy bude čas. :-)

2 Denisa Kwapulińská Denisa Kwapulińská | E-mail | Web | 1. května 2015 v 13:04 | Reagovat

[1]: Určitě doporučuju, má to hodně zajímavých nápadů, které se mi líbily...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama