Kostičas

20. dubna 2015 v 20:20 |  Knižní

Původní název: The Bone Season
Autor: Samantha Shannonová
Překladatel: Lenka Kapsová
Série: Kostičas, 1/7
Počet stránek: 461
Datum vydání: 2014 v ČR (2013 v Anglii)
Nakladatelství: Host
Typ: Tvrdá vazba
Žánr: urban fantasy, sci-fi, dystopie, romantika, alternativní historie, nadpřirozeno


Paige Mahoneyová je devatenáctiletá dívka, která žije v Londýně budoucnosti. Odehrává se rok 2059 a vidoucí jako je ona jsou ve společnosti menšinou, a jako by to nebylo málo, schopností vidoucích (tedy jasnovidců) se obyčejní lidé bojí a považují je za nakažlivou chorobu. Scion který vládne Anglii proto osoby se schopností komunikovat s éterem zatýká, zavírá nebo zabíjí. Paige má ale štěstí, protože se jí ujala silná skupina lidí mající v podsvětí Londýna velké jméno. Nic ale netrvá věčně. Jednoho dne ji dostanou, ale místo aby ji zabili či odvezli do Toweru se ocitá ve městě Oxford, které by mělo být vymazané z povrchu zemského. Dovídá se pravdu, to, kdo za honem na lidi jako je ona doopravdy stojí. Mocná rasa Refájců je totiž za pravidelný přísun vidoucích ochotna poskytovat nejen ochranu před nebezpečnými masožravými stvůrami ale i mírumilovně koexistovat s obyčejnými lidmi. Dokáže Paige uniknout z otroctví nepřemožitelné rasy?

O Kostičasu jsem toho slyšela hodně, že je neuvěřitelný, že někteří nechápou co na něm lidi vidí, že je to nový Harry Potter. Mě nadchl a vím, že druhý díl si sto procentně přečtu.

Kniha je vypravována v první osobě, která na mě působila hodně přirozeně a svým stylem mě dokázala do příběhu neuvěřiteně vtáhnout. Četlo se to rychle a nemám pocit, že by to někde nějak skřípalo. Popisy a vysvětlení týkající se fungování světa, osob a nových pojmů jsou do příběhu vloženy nenásilnou formou, a i když jich je opravdu hodně, neměla jsem nějak výrazný problém se ve všem zorientovat. Samozřejmě je tu i poměrně objemný slovníček na konci knihy, který rozhodně napomůže.

Hlavní hrdinka Paige mi byla neuvěřitelně sympatická. Není to žádná primadona, ale holka co se musí svým životem těžce probojovávat. Je správně odhodlaná, má dobré srdce, jen tak se nevzdává a má pořádně proříznutou pusu (britský humor a sarkamus, to je prostě moje). Taky to ale není nějaká přehnaná badass drsňačka, která by drtila protivníky už jenom svým pohledem, to ne, proto jsem neměla problém se s ní ztotožnit. Na druhou stranu mi ale nepřišla charakterově tak moc výrazná aby mě zaujala třeba víc než takový Strážce a když už jsem ho nakousla, musím to dopovědět. Strážce je prostě přesně ten typ mužských charakterů, kteří mě na první pohled dokonale okouzli. Tajuplný, nevíte co od něj čekat a to postupné odhalování mě prostě strašně baví. Jaký je? Proč je takový jaký je? Jeho minulost? Chtěla jsem o něm vědět úplně všechno (a pořád chci, jestli nebude v dalších dílech tak vraždím XD), protože pro mě tuhle knihu táhl prostě on. I další postavy jsou zajímavé. Třeba Jaxon Hall, který mi svým postojem lezl na nervy nebo Nashira, což je pěkná svině a doufám, že se ji dostane toho co si zaslouží. Celkově je tady tolik postav, že bych je všechny ani nedokázala vyjmenovat, každá je něčím jiná, každou si oblíbite/neoblíbíte kvůli něčemu jinému. Tohle množství charakterů dodává knize strašně velkou pestrost a živost. Trochu mě ale mrzí, že i přes to kolik jich tu je se toho o nich příliš nedozvíme, zatím spíš jen povrchně, ale to se doufám změní. Stejně jako velikost jejich rolí. Rozhodně tím ale nechci říct, že by byly udělány špatně, to v žádném případě. Hlavně se mi strašně líbí, že lidé ani svět v téhle knize není černobílý, nejsou tu jen zlí a dobří lidé, ale prostě všelijaké odstíny. Jsou tu zbabělci, jsou tu lidé, kteří obětují jiné pro to aby se konečně mohli cítit víceméně volní, jsou tu postavy, které se tváří jako zachránci ale ve skutečnosti jsou to otrokáři.

Příběh samotný mě pak každou chvíli překvapoval a netušila jsem co očekávat, nedá se říct že by byl předvídatelný i když v některých směrech se něco odtušit dá, a to jak se na sebe všechno postupně skládá, jak pomalu cítítě že se bude něco dít, ho činí napínavým. Ani Kostičas se sice nevyhl romantice a vztahům, nicméně tady to je uděláno přirozeně a rozhodně ne na úkor samotného příběhu, je to vlastně spíš taková třešnička na dortu. Co mě ale dostalo nejvíc je originálnost, to množství nápadů, nové bytosti, celý ten svět a rozhodně se nemůžu dočkat toho jakým směrem se to bude vyvíjet, protože konec je jednoduše bombastický.

Závěrem? Fakt, že jsem tuhle 400 stránkovou knihu přečetla za neuvěřitelné tři dny mluví opravdu za hodně. Strašně mě bavila a musím se prostě dozvědět co bude dál.

Cover je prostě tak nádherný, že mi došla slova XD Jsem ráda, že se nakladatelství drželo původní obálky. Mimochodem ta vietnamská (poslední) je taky úžasná a strašně originální.


Hodnocení: 9/10
Hodnocení obálky: 5/5
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama