Trix Solier čarodějův učeň

16. dubna 2015 v 18:32 | Denisa Kwapulińská |  Knižní

Původní název: Nedoťopa
Autor: Sergej Lukjaněnko
Překladatel: Iva Dvořáková
Série: Trix Solier, 1/2
Počet stránek: 422
Datum vydání: 2010 v ČR (2009 v Rusku)
Nakladatelství: Argo a Triton (edice Trifid)
Typ: Měkká vazba
Žánr:urban-fantasy, young-adult, dobrodružství, magie


Trix je synem půlvévody, takže byť není zrovna zdatný bojovník (přesněji řečeno ani neuzdvihne štít) a raději dny proleží v knihách a svitcích, má poměrně bezstarostný život. Což ale samozřejmě nepotrvá dlouho. Vévoda druhé půlky vévodství má už plné zuby toho, že se musí dělit a tak z Trixe udělá sirotka, bezdomovce a psance. Mladý chlapec je rozhodnut se pomstít, ale k tomu potřebuje prostředky, a tak se vydává na zdlouhavou pouť během které v sobě objeví nečekaný dar.

Lukjaněnko je znám především díky své nesmrtelné sérii Hlídek, která si mě postupem času značně získala, proto jsem byla zvědavá jak se popere s fantasy pro mladší čtenáře. Rozhodně mě nezklamal a oceňuji už jenom to, že styl i jazyk vypravování nejsou primitivní, jak to někdy u young-adult literatury bývá. Také se nezdržuje zbytečně zdlouhavými popisy a vysvětlováním, ale ani je nevynechává, spíš je to tak nějak vyrovnané. A pak si mě získal i svým humorem a odkazy na všední věci naši doby, které ale třeba mladší čtenáři tak úplně chápat nemusí, s čímž souvisí i to, že bych knihu doporučovala spíš pro starší. I prostředí knihy je popsáno věrohodně a působí velice živě, rozhodně ne jako obyčejná kulisa.


,,Zápletka hodná pera Gila Gilliana," pokračoval Bambura. ,,Napsal by tragédii. Jako Ruslan a Ludmila! Nebo tragikomedii. Jako Julius a Julie! Nebo komedii. Jako Kleo a Petra!"


Samotné postavy byly velice různorodé a působily značně věrohodně. Vzhledem k tomu, že se jich tu v téhle 400 stránkové knize vyskytuje tak velké množství mě těší i to, že se příběhem jen tak nemíhají ale značná většina z nich má nějakou důležitou roli, třeba i mnohem později. A i když nejsou přímo do detailu propracované a nějak zvlášť hluboké, příběhu to neškodilo, protože nejsou ani vyloženě plýtké. Trix byl například velice zajímavou hlavní postavou jehož úděl i osud mě zaujal, a i přes to, že patřil k šlechtě nebyl vyloženě namyšlený nebo otravný. Mnohdy na mě působil spíš jako obyčejný kluk a nebylo těžké se do něj vcítit nebo se s ním ztotožnit. Je ale pravda, že záporné postavy příliš prostoru nedostaly, což je tak trochu škoda.

Příběh pak ubíhá různorodě. Za začátku to byl neuvěřitelně rychlý postup kdy jsem hltala každou stránku, ale postupně to tak nějak zvláčnělo a zpomalovalo, místy mě to dokonce i trochu nudilo. Ke konci se kniha sice opět trochu vyšvihla, ale mírné zkrouhnutí počtu stran by ji asi neuškodilo.

Rozhodně ale musím vyzdvihnout nápad toho jak funguje magie, hrozně mi to připomínalo Pratchettovu hlavologii v Zeměploše (to znamená: čaroděj musí působit na lidi jako čaroděj aby mu uvěřili, že je schopen čarovat, dokonce i on sám musí věřit a teprve pak se kouzlo podaří) a nebylo to ke škodě. Stejně jako fakt, že se kouzla časem opotřebovávají, což se prostě jen tak nevidí a nápad se mi moc líbil.

Závěrem. I přes občasnou rozvláčnělost a nějaké ty chybky je to skvělá fantasy knížka, která rozhodně potěší i dospělé čtenáře. Mě se moc líbila a strašně mě mrzí že u nás nevyšel i druhý díl.

Covery. No musím říct, že česká verze je naprosto příšerná a ošklivější obálku si snad ani neumím představit. Kdybych si nevšimla jména autora, asi bych bych ji pěkně dlouhou dobu bez zájmu míjela. Za mě jednoznačně vede povedená německá obálka (druhá v pořadí) a i ta italská je navýsost nádherná.


Hodnocení: 80/100
Hodnocení obálky: 1/5
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama