Úklony a úklady

7. května 2015 v 19:53 | Denisa Kwapulińská |  Knižní

Původní název: Curtsies & Conspiracies
Autor: Gail Carrigerová
Překladatel: Pavla Kubešová
Série: Trochu jiný penzionát, 2/4?
Počet stránek: 297
Datum vydání: 2014 v ČR (2013 v U.S.A.)
Nakladatelství: CooBoo
Typ: Tvrdá vazba
Žánr:Young-adult, urban-fantasy, sci-fi, steampunk, vlkodlaci, upíři, romantika


Sofronie úspěšně prochází výukou v penzionátu mademaseille Geraldiny, ale společně se svými kamarádkami zjistí, že tajemná součástka ze začátku jejich školního roku má mnohem význačnější roli. Vlkodlaci a upíří momentálně žijí v míru, ale součástka by mohla povážlivě zamíchat jejich vydobytým postavením. Je jasné, že ani jedna rasa nehodlá tolerovat té druhé jakoukoliv výhodu.

Nevím jestli jsem konečně pronikla do autorčina stylu, zlepšil se překlad a nebo se autorka vypsala, ale v druhém díle jsem oproti tomu prvnímu už neměla problém si příběh užívat. Bavilo mě to, dokázala jsem si to v jisté míře vychutnávat a těšila jsem se co z toho nakonec vyleze. A provedení vyučujících hodin bylo konečně na výbornou, působily mnohem věrohodněji a rozhodně byly zábavnější.

Děj byl napínavější, možná i kvůli tomu, že to co bylo zmíněno do sebe konečně perfektně zapadlo a dávalo to smysl. Jde tu totiž o problém, problém s hloubkou a minulostí, a pokud se nevyřeší je jasné, že to dobře nedopadne. Rozhodně je to vedeno o něco šikovněji a taky to plyne svižnějším tempem, především proto, že dívky konečně využívají to co se naučily, takže se tu objevuje víc špionáže v akci.

Postavy mi občas přišly naivnější než v jedničce, na druhou stranu jim autorka věnovala víc pozornosti. Už nepůsobí kulisovitě, ale vzhledem k tomu, že konečně začaly fungovat vztahy mezi jednotlivými dívkami i postavami, to jejich charaktery prohloubilo a oživilo. S tím jde ruku v ruce i fakt, že některé vedlejší charaktery z jedničky se zde ukáží v jiném světle a mají mnohem větší role. A to je pro mě velké plus. Samozřejmě nesmím opomenout romantickou vložku, která ale vůbec nepůsobila násilně či tlačeně a vzájemné laškování mezi Sofronií a Felixem pro mě bylo zdrojem nejednoho uchechtnutí. Ono taky zapojení chlapců do školy plné dívek byla skvělá volba, nic tak děj neoživí jako vzájemné oťukávání dvou pohlaví XD

Celkově je druhý díl lepším prokračováním toho prvního. Dobře na sebe navazují dějově a i postavy projdou zlepšením. Samozřejmě se nemůžu dočkat až se přeloží trojka.

Hodnocení: 8/10
Hodnocení obálky: 5/5
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Anika Rodriguez Anika Rodriguez | Web | 8. května 2015 v 20:44 | Reagovat

Už když se objevil první díl, měla jsem hroznou chuť si knihu koupit, nakonec mi do toho skočilo zjištění, že se vydá Zom-B a Etiketa a Špionáž se odsunula o dalších pár měsíců dál...:/ Už bych se k ní dostat mohla. :D

2 Denisa Kwapulińská Denisa Kwapulińská | E-mail | Web | 9. května 2015 v 9:17 | Reagovat

[1]: Určitě stojí za přečtení =)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama