Tweety s city

29. června 2015 v 18:42 | Denisa Kwapulińská |  Knižní

Původní název: Tweetheart
Autor: Elizabeth Rudnick
Překladatel: Radka Kolebáčová
Série:
Počet stránek: 270
Datum vydání: 2012 v ČR (2010 v U.S.A.)
Nakladatelství: CooBoo
Typ: Měkká vazba
Žánr: fikce, romantika, young-adult


Claire je beznadějně zamilovaná do Jasona Whitcomba, školního esa, jenže ten si ji nevšímá a ona nemá dost odvahy na to si s ním byť i jen promluvit. Její nejlepší kamarádka Lottie se ji tedy snaží dodat odvahy a příspět i několika nápady. Ani jedna z nich však netuší, že jejich nejlepší kámoš Will už dlouhou dobu Claire tajně miluje a pohled na to jak jeho láska trpí ho neuvěřitelně trápí. Jeho kamarád Bennet ale dostane nápad, proč Claire netweetnout jako její idol a zlepšit ji náladu? Nikoho by ale ani ve snu nenapadlo, že se to na konec může až tak strašlivě zvrtnout.

Hned na začátku knížka určitě upoutá svým zpracováním, nic podobného jsem ještě nečetla a upřímně jsem chtěla vyzkoušet jestli to bude fungovat. A jelikož mám takovéhle netradiční věci ráda v konečném důsledku jsem si to vlastně i užila. Nápad rozhodně zajímavý a jsem ráda že nebyly zahrnuty jen tweety, ale i e-maily, blogové zápisky či příspěvky do školních noviny, celé to hezky doplňuje atmosféru. Nicméně jsem místy měla tak trochu problém se vyznat v tom kdo komu píše a kdo s kým mluví, a jestli danou věc může či nemůže vidět i třetí strana. Možná je to tím že jsem za celý život napsala asi jen deset tweetů, ale i tak by to mohlo být trochu přehlednější. Co musím vyzvednout je humor čili geekovský narážky, jakožto geek osobně jsem si to opravdu vychutnávala a přišlo mi to i milé, chci říct, že se s tímhle v mnoha knihách nesetkávám (prakticky nikde), takže mě Tweety v tomhle dost oslovily.

Ohledně postav, ty by se s přehledem daly rozdělit na dvě části. Tu horší, tedy ženskou část. Obě holky na mě prostě občas řešily až moc triviálních hloupostí a občas něco až moc prožívaly. Chápu že když je člověk zamilovaný dělá hlouposti (taky jsem si to prožila XD), ale od toho jsou tu kamarádky aby dané chování mírnily. A právě Lottie mi místy moc jako ta nejlepší kamarádka nesedla, občas se mi zdála lehce falešná, a měla jsem pocit, že se v něčem dost přetvařuje. A samozřejmě tu lepší část, mužskou půlku. Páni, páni, páni. Jak Will tak i Bennet byli mnohonásobně lépe propracovaní než obě dívky. Jejich humor byl skvělej, jejich rozhovory, jejich myšlenky, vážně mě bavilo číst to co si mezi sebou psali. Bennet byl prostě bůh a ve většině případů mě jeho vtípky rozsekaly. Will mi naopak nevadil i přes ty své zamilované eskapády, přišlo mi to dost normální, uvěřitelné a musím autorku pochválit za to, že se dokázala tak důvěryhodně vcítit do chlapecké duše. Celkově, i když jsem ale některé postavy zpočátku nemusela, skrz příběh mě vlastně zajímalo jak to s nimi dopadne, protože ono je to čím dál tím lepší a lepší. Nad čím mi trochu rozum stál byl ale fakt, že tahle čtveřice se každý den viděla ve škole a přesto tak zásadní problémy neustále řešila on-line, tím chci říct, neměli čas si někam zajít? Pochopila bych to kdyby každý byl v jiným městě nebo chodil do jiné školy, ale když se na to kouknu z reálného hlediska příjde mi to jako dost smutný příklad kamarádství. Ale to už asi moc řeším XD

Dějově. No začátek se jeví jako nudná slaďárna a nenechte se zmílit on to je klasický zamilovaný příběh se spoustou klišé, na druhou stranu je to napsnáno hodně příjemně a nemůžu říct že by mě na tom něco vyloženě štvalo či lezlo na nervy. Příběh se totiž postupem času značně zamotá, zkomplikuje a autorka dokázala zrychlit tempo a navodit správnou atmosféru, tím chci říct, že jsem měla starost s tím jak to dopadne. Jediné co mi pak vlastně vadilo bylo to jak předramatizované bylo to prozrazení o Willovi, z komára se udělal velbloud a to mě opravdu zklamalo. Být to udělané jinak asi bych celou knihu hodnotila lépe.

Závěrem? Ano Tweety nejsou nic složitého, nic světoborného, ale víte co, jako oddychovka je to naprosto skvělé. Tak nevím jestli mě to bavilo proto, že jsem předtím četla tolik detektivek a měla jsem chuť na něco naivního, ale opravdu to nebylo tak hrozné jak jsem očekávala.

Hodnocení: 7/10
Hodnocení obálky: 1/5
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama