Muka

3. srpna 2015 v 15:47 | Denisa Kwapulińská |  Knižní


Původní název: Torment
Autor: Lauren Kate
Překladatel: Jana Jašová
Série: Andělé, 2/4
Počet stránek: 326
Datum vydání: 2011 v ČR (2010 v U.S.A.)
Nakladatelství: Knižní klub
Typ: Pevná vazba
Žánr: young-adult, romantika, nadpřirozeno, andělé, démoni


Po té co se stalo ve škole Meče a Kříže, po té co Lucinda zjistila, že její láska Daniel je padlý anděl, se musí přestěhovat na bezpečnější místo, kterým by měla být Pobřežní akademie. Daniel má bohužel tajné poslání a tak musí novou školu protrpět v osamění a stesku. Ani fakt že má možnost chodit do třídy s nefilimy a zjistit něco víc o své kletbě ji neodradí od silných pochyb a nebezpečného jednání na vlastní pěst.

Hned ze začátku musím říct, že mě Muka dost zklamala, byťi jednička byla místy dost protáhlá a nudná, druhý díl v tom zachází ještě minimálně o jednu úroveň dál. To absurdní protahování děje je zkrátka nepochopitelné. Neříkám, že kniha musí být nabušená akci, ale opakuju, v téhle sérii se většinou prostě absolutně nic zajímavého neděje a to je prostě k pláči. S takovouhle by se totiž dal děj stáhnout možná do jedné knihy a určitě by to vyznělo líp než takovéhle nechutné protahování. Autorka se rovněž snaží o příliš přehnaně tajuplnou atmosféru, která v konečném výsledku vyzní tak neuvěřitelně nuceně, že jsem jí to prostě nebaštila a později mi to dokonce lezlo na nervy. Jistá míra tajemna je fajn, ale všeho s mírou ano? A co mi vadilo asi nejvíc je neoriginalita. Chci říct v prvním díle se přestěhovala do nové školy a bylo zajímavé sledovat jak se s takovou hodně originální školou seznamuje, ale když se pak přemístí do další nové školy a vlastně zažívá to samé akorát v trochu jiném kabátu, no nevím nevím.

Děj, jak už jsem zmiňovala, prakticky neexistuje. Vlastně opět sledujeme jak se Lucinda snaží zapadnout do nové školy a je to tak trochu okořeněno nějakými jejimi novými poznatky o její minulosti s Danielem + sem tam nějaká lepší scéna, ale to je prakticky vše. Nuda, nuda, nuda, zajímavá pasáž, nuda, nuda, ještě větší nuda, zajímavá pasáž, hrozně dlouho jen samá nuda a najednou konec. A jako by to nebylo málo je to dost předvídatelné, takže když už se něco začne dít, většinou jste něco z toho očekávali, takže nijak velké nadšení se nekoná. A závěrečný souboj? Těšila jsem se, konec byl zajímavý a bavil mě ale ty souboje? Bože tahle autorka je vůbec ale vůbec neumí psát a mě se chtělo děsně brečet.

Postavy. No fajn, Lucinda mi v prvním díle opravdu nevadila, ale to co s ní autorka udělala zde to je na zabití. Pořád se chová jak totální tupka a když ji někdo varuje že je něco nebezpečné, just to půjde udělat aby ji někdo musel zachraňovat (výběr chlapců je hold veliký, tak se to musí prostřídat). Neustále si stěžuje a fňuká kvůli svému odloučení, a samozřejmě musí Daniela podezírat, protože dělá něco super tajného, ale pro její bezpečí jí to neříká. No a co že je to nebezpečné, ona to prostě musí vědět a, hrůza, měla jsem chuť ji zabít. Ani ostatní postavy z první knihy si nepolepšily, právě naopak. Daniel pořád tajnůstkaří (asi by ho zabilo ji něco sdělit když s tím ona dělá takové tyjátry), popírá sám sebe, z Cama se stal totálně nudný týpek a nové postavy možná jsou zajímavé ale k srdci mi vůbec nepřirostly. Říkala jsem si že je fajn, že má každý nefilim jiné zvláštní schopnosti, s tím by se přece dalo skvěle pracovat, ale nakonec většina z nich ani není vůbec využita, takže k čemu vlastně jsou? O to horší to je když se do toho přimíchá milostný trojúhelník. Románek Milese a Luce je tak nucený až je to patetické. A vůbec každá kniha se strašně pokazí když na scénu příjde romantika, hlavně u Young-adult, mám pocit, že Daniel tady sloužil výhradně jen k líbacím scénám jinak jeho úloha byla prakticky nulová.

Závěrem, kdyby se to smrsklo, zbytečně se tam neplantala bezúčelová romantika a vypustilo se řešení naprostých kokotin (bééé Daniel měl nějaký známosti přede mnou i po mě! Bééé Daniel mě viděl jak se líbám s Milesem! Bééé proč mi nic neříká?), tak by to mohlo být i docela příjemné pokračování prvního dílu. Takhle jsem to vyloženě protrpěla.

Hodnocení: 55/100
Hodnocení obálky: 4/5
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Sarah's History Sarah's History | Web | 3. srpna 2015 v 15:58 | Reagovat

Super recenze! Knihu jsem ještě nečetla, ale popravdě ani nevím, jestli vůbec chci. Nějak mě neláká.
Jinak nádherný design blogu. :)

2 Elizabeth B. Elizabeth B. | Web | 4. srpna 2015 v 12:59 | Reagovat

Na túto knihu som narazila v knižnici a chcela som si požičať aj prvý diel, no k nemu som sa stále nedostala. I tak som si túto knihu prečítala a musím s tebou súhlasiť. Úplne. Narozdiel od tohto dielu sa mi páčila trojka - Vášeň. Tá kniha bola fakt dobrá, ale Súženie, alebo teda Muka ma vôbec nenadchli.

3 Nagadir Nagadir | 4. srpna 2015 v 16:33 | Reagovat

[2]: Trojka je nejlepší díl ze všech, nejspíš kvůli tomu cestování v čase a i když mi tam Luce pořád vadila, užila jsem si to. Je to škoda, protože kniha měla nápady, mohla být vážně o mnoho lepší, ale hold milostný trojúhelníky pro mě většinou vždycky dobrý příběh zazdí, asi jsem na to stará XD

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama