Vykoupení

24. srpna 2015 v 11:15 | Denisa Kwapulińská |  Knižní

Původní název: Rapture
Autor: Lauren Kate
Překladatel: Jana Jašová
Série: Andělé, 4/4
Počet stránek: 303
Datum vydání: 2012 v ČR (2012 v U.S.A.)
Nakladatelství: Knižní klub
Typ: Pevná vazba
Žánr: young-adult, romantika, nadpřirozeno, andělé, démoni


Lucindu se podařilo zachránit nicméně Lucifer rozjel svůj velkolepý plán ve kterém hodlá restartovat dějiny, takže Luce a Daniel by museli svá muka prožívat znovu, a ani to není tak úplně jisté, jelikož takový zásah by mohl napáchat mnohem větší škody. Společně se zbývajícími padlými anděly se tedy snaží najít tři relikvie, díky kterým budou schopni nalézt přesné místo Pád. Do toho všeho musí bojovat s členy Stupnice, kteří mjí své vlastní plány.

Tahle série je jako na horské dráze, dobré díly se střídají s těmi katastrofálními a to je případ i Vykoupení, pravděpodobně nejhorší zakončení, které jsem kdy četla.

Člověk by řekl, že si za celou sérii zvykne na to jak nechutně a nehorázně je děj protahován, jenže zas a znovu musím kroutit hlavou nad tím kolik zbytečností do toho autorka byla schopna narvat aby to tolik natáhla. A nejhorší na tom je to, jak moc je to očividné. Je to vařené z vody, z ničeho, ze vzduchu, protože suma sumárum, kdybychom ze všech knih scvrkli to nejdůležitější + děj, možná by nám to s odřenýma ušima vyšlo na dvě knihy. Jaký to teda má účel? Asi ze čtenářů vytřískat prachy, protože věřím, že spousta lidí je jako já a i když na nějakou sérii nadávají jsou přece jen zvědaví jak to skončí, popřípadě nemají rádi něco nedokončené.

Postavy se s každým novým dílem zhoršují. Luce je otravnější a otravnější a z jejich nudných poznámek o Danielově úžasnosti jsem skoro měla osypky. Dobře, chápu že je zamilovaná ale opravdu pokaždé když na něj myslí nebo je v jeho blízkosti potřebujeme slyšet jak nádherně vypadá, jaký je skvělý, úžasný, super a podobně? Obzvlášť když tyhle myšlenky najednou zaberou pomalu i víc jak půl stránky? Prostě Lucinda z prvního dílu se vytratila kdo ví kam a nahradila ji nějaká hrůzostrašná napodobenina s mozkem medúzy. Ale i přes to nějakým záhadným způsobem vždycky na ní a jen na ni závisí životy všech ostatních, jen ona je schopna rozluštit, vyřešit, najít, prostě udělat něco co všechny posune dál (Lucinda ex machina, když nevíš jak dál, zeptej se Luce, vyřeší záhady všech druhů, najde neviděné). Ostatní postavy: o nich je těžké mluvit, protože většinou fungují jen jako křoví ústřední dvojici. Příliš mnoho se toho o nich nedozvíme, takže jak se pak o ně mám strachovat či s nimi soucítit, když nemají hloubku? Takový vztah Shelbyho a Milese byl přímo neuvěřitelně skokový, nic nic a pak najednou jsou do sebe děsně zamilovaní, z ničeho nic, přičemž by vůbec nevadilo kdyby se chvíli rozebíral taky někdo jiný než DanxLuc. Vlastně bych to dost uvítala. Daniel sám je pak, nevím, mám pocit, že jeho ústřední role je být sexy, líbat hlavní hrdinku a být objektem její zamilovanosti, protože příliš světlých chvilek taky nemá. A hrozně mě mrzí, že Cam, který byl na začátku zajímavých charakterem s velkou rolí, postupně prakticky zmizel, objeví se jen sem tam a taky toho moc nepředvede (proto taky Kateová píše knihu jen o něm).

Souboje, zas a znovu mě autorka utvrzuje v tom, že je psát prostě neumí. Místo aby byly vzrušující a děsivé na mě spíš působí jako hodně nepovedená parodie. Protože násilí je sice fajn ale taky musí umět být dodáno v pravé chvíli v dobře směřované dávce, bohužel v téhle sérii, je jen účelové a strašně, strašně béčkové (možná i horší).

Děj, o tom jsem se už zmiňovala. Vedle zbytečného napínání (protože všichni stejně víme jak to skončí) je zatížen spoustou věcí, které jsou naprosto nepotřebné a jako by to nebylo málo autorka si občas zničehonic jen tak něco vycucá z prstu a použije to, aniž by to mělo nějaké opodstatnění v předchozích dílech či tam byl alespoň nepatrný náznak. Zde jsou to například Patiny, které do děje přibyly s novou postavou, přičemž doposud o nich nebyla ani řeč ani o samotné postavě, která je používá byť celou skvadru andělů dobře znala. S tím vyvstává otázka: Jestliže patiny dokážou skrýt objekt zrakům ostatních, proč Daniel nevyhledal někoho kdo je tvoří dřív aby tam Lucindu schoval? Nebylo by to jednodušší? Bylo, ale když tenhle nápad tehdy neexistoval, tak se to logicky nemohlo stát. Psát příběh jehož jednotlivé věci jsou dokonale provázané není jednoduché, ale i když si něco později přimyslím, není zas až tak těžké to do příběhu zakomponovat tak aby to působilo, že jsem to plánovala už od začátku. S tím si ale Kateová hlavu očividně nedělá. Takže v konečeném výsledku spousta věcí nedává smysl a je spíš pro smích.

Konec knihy byl, no zajásáním nad tím, že už je to opravdu konec, protože proboha, Luce trvalo celé čtyři knihy než pochopila co vlastně nakonec je, přičemž to bylo velmi očividné už dvě knihy nazpátek. A ono to pak tak nějak už není šokující odhalení, když to víte a strašně vás otravuje jak se to všichni snaží skrývat.

Závěrem. Nesmyslně pateticky dramatické a nevýslovně nudné, asi by to bylo ok kdyby to byla parodie, jenže není. Hahaha...

Hodnocení: 5/10
Hodnocení obálky: 3/5


Dafuck?! vsuvka:
1) K čemu ty relikvie? Proč potřebují relikvie aby nalezli místo Pádu? Proč vůbec ty relikvie vznikly? Nějak to postrádá smysl, protože bez nich by to bylo nejen jeddnodušší ale taky rychlejší, ale zamozřejmě necháme je všechny zapomenout aby se to mohlo náležitě prodloužit nějakou blbostí...

2) WTF? Na Lucindu se zřítí kamenná věž (přesněji řečeno jí přímo na hlavu) a ona si přežije jakoby nic? Chápu, že byla ve vodě, ale ani to vás nezachrání, a jen tak mimochodem, nikdo se nad tím ani nepozastaví...

3) Coca Cola, aspartam. Jako vážně Kateová, opravdu, fakt? To má být nějaká reklama nebo co? Ne vážně, tenhle nápad by v žebříčku stupidnostní byl hodně vysoko...

4) Coincidenception! (Jaká náhoda, že náhdou bylo časotřesení zrovna v té době kdy byli náhodou na místě na kterém zrovna potřebovali být takže Lucinda náhodou zahlédla to co hledali)

5) Vykoupení = tisíc a jeden způsob opěvování andělských křídel. Nemá na tohle autorka nějaký divný fetiš?

6) *obří facepalm* Luce se dobrovlně vystaví nepříteli a zapříčiní tak smrt dvou důležitých andělů, zbytečně, barvo holka, bravo

7) Moment! To tam jako fakt před chvíli umřeli jejich přátelé a oni jakoby nic začnou pořádat na místě kde zemřeli piknik a ještě se starat o to v jakém stavu je jejich oblečení? To jako smrtelně vážně Kateová????

8) Na co jsou andělům jejich křídla, když stejně někam musí šlapat pěšky?

9) O čem vlastně sakra byl celý ten obřad? Proč? Jaký důvod to mělo někoho obětovat? Autorka se jen snažila udělat něco strááášně dramatického, ale nepodařilo se jí to, protože... člověk může darovat až litr krve aniž by mu to ublížilo, tak proč ji zabíjet a proč musela zrovna Lucinda, jak zabití někoho přispělo k tomu, že si vzpomněla? Nedává to smysl (anebo dává, potřebovala se zbavit té ass-pull postavy nějaký krvavým dramatickým způsobem, haha).

10) Autorka pravděpodobně ani neví co píše, protože si postavy strašně protiřečí, jednu chvíli seriózně tvrdili, že členy Stupnice nebudou zabíjet a pak tam Cam udělá vatru a snad půlka jich uhoří. Tak jaký byl důvod toho něco takového říkat a zdrhat před nimi, když je stejně nakonec zapálili? Zdržování co, Kateová, to ti jde moc dobře.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Káťa Káťa | 24. srpna 2015 v 19:23 | Reagovat

Ta kupa negativních recenzí a názorú mě od téhle série odrazovali a po tvých recenzích jsem si 100% jista, že ji číst nebudu. Plus mě odradil aj ten konec, náhodou sem se dostala k spoileru týkajícího se konce této knihy ak je to pravda (POZOR SPOILER tedy to, že se Luce po tom všem pátrání po své minulosti, proč se jí děje co se děje a všem co se stalo, rozhodla sobecky zapomenout na rodinu a přátele) a to se mi vúbec nelíbilo! Podle mě pěkně sobecké a pak, proč potom hledala pravdu, když se opět rozhodla zapomenout? Myslím, že námět není špatný ale (dle tvých i jiných recenzí soudím) spracování zvorané. Řekla bych, že hodně knih (i filmú a seriálu) takhle autoři zazdily, jak se říká. Třebaže byl námět dobrý a zněl zajímavě, tím jak to spracovali to pokazili, například když dali přednost kvantitě a výdělku před kvalitou anebo napodobovali něco úspěšného myslíc si, že aj oni budou mít úspěch (třeba Indiana Jones je dle mě skvělá a místy vtipná dobrodružní trilogie (mimochodem nejradši mám Poslední Křížovou Výpravu, interakce dua Indiana Jones - Harrison Ford & takto Jones Sr. - Sean Connery mě prostě baví, třeba když Connery elegantně sundal nepřátelské letadlo svým parapletem a hejnem ptákú, které se Indiana předtím neúspěšně pokoušel sestřelit bouchačkou) a v době svého vzniku originální, ale všechny ty filmy co ho napodobují jsou mnohdy otřesné, jakoby snad těm tvúrcúm nedošlo, že tudy cesta nevede a byť byl IJ úspěšný to jisté na jiný zpúsob už být nemusí). ;-)

2 Káťa Káťa | 24. srpna 2015 v 19:25 | Reagovat

[1]:A druhé, co mě po tvé recenzy kompletně odradilo je tvá "vsuvka" čiže ty nesmyslnosti až absurdity! Další věcí jsou taky ty nedořešené věci. Ja osobně nemám ráda otevřené konce resp. nevyřešené otázky, prostě mi hodně vadí, když jsem zvídavá na něco jak to tedy je ale rozřešení žádné. Proto jsem také přestala sledovat seriály na DisneyChannel, toho času to byl FoxKids/Jetix. Jako puberťačka jsem tam sledovala animované seriály marveláky Fantastic4, X-Man, Spider-Man ale aj seriály jiného druhu. Moc ráda jsem tehdy měla A.T.O.M. - Alpha Teens on Machines a dost mě naštvalo, že po dvou sériích najednou přestali a přitom na konci ukázali nového záporáka a nebyli zodpovězeny/vyřešeny ani jené "záhady", já to třeba sledovala, protože jsem byla hodně zvídavá jak je to z otcem hlavního hrdiny, který zmizel při explozy bombi, raz to vypadalo, že je naživu a pak zas ne. Holt tehdy jsem měla ten seriál ráda. Ale aspoň to neskončilo jako ten Galactik Football, mega napínákem, kde na konci 3. sérii zmizí několik postav a 4. série už několik let pořád nic (proto jsem z koukáním toho skončila po 1. sérii). A to mají zdá se oba seriály  Chjo, už zase "plácím" něco co z článkem nesouvisí! Když mě holt otevřené/nedořešené konce mnohdy hodně vadí! :-|

3 Káťa Káťa | 24. srpna 2015 v 19:29 | Reagovat

[2]:Ajéje! Tahle tvá recenze mě koukám naladila na kecání/psaní.

4 Káťa Káťa | 24. srpna 2015 v 19:45 | Reagovat

[2]: dokončení: A to mají oba seriály zdáse, alespoň podle všech těch reakcí na které jsem narazila, když jsem se po letech rozhodla zjistit, jestli udělali tvúrci konečně další sérii a jestli jo, o čem to je, A.T.O.M.u, celkem hodně fanoušku, kteří chtějí pokračování. Přestat v nejlepším nebo něco zvorat zhoršující se kvalitou pokračovaní, co má nakonec za následek ukončení/zrušení toho, to je podle mě také častý jev. A taky dúvod proč jsem dost omezila sledování seriálú jakéhokoliv druhu. Jedny zmála co ještě sleduju jsou třeba krimi seriáli jako C.S.I. LV/Miami/NY, Sběratelé Kostí a podobně, prostě ty epizodickejší.
Ale už se vážně musím přinutit přestat! Holt když začnu, ne a ne přestat. Alespoň, že ti to moc nevadí. Setkala jsem se i z takovími blogery, kteří z toho (nebo komentářú nedržících se striktně témy článku) dělali děsnou vědu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama