Stargazer

29. září 2015 v 9:31 | Denisa Kwapulińská |  Knižní

Český název:
Původní název:
Autor: Melanie Matthews
Překladatel:
Série:
Počet stránek: 183
Datum vydání: 2012 v U.S.A.
Nakladatelství:
Typ: e-book
Žánr: sci-fi, dystopie, young-adult, romantikaAva se probouzí v laboratoři aniž by věděla kde se nachází a nebo kdo je vlastně zač, její paměť v tomhle prostě selhává. Okolí se jí snaží přesvědčit o tom, že je Stargazer, mimozemský druh velmi podobný lidem odlišující se pouze fialovou barvou vlasů a oči a nadlidskou silou, jenže Ava tomu nedokáže uvěřit, vždyť je oproti chladným Stargazerům tolik lidská! Bude schopna najít pravdu v novém světě vázáném nepředstavitelně krutými pravidly?

Asi by bylo fér pro začátek říct, že se jedná o práci nezávislého (indie) autora a že je k dostání zdarma, což samozřejmě nemusí nic vypovídat o kvalitě (amatérismums v některých věcech lze v dnešní době bohužel najít i v bestsellerech, smutná to pravda), ale možná by nebylo od věci se na to dívat s mírným nadhledem.

Byť tu máme typické young-adultovské manýry (vypravování v první osobě a složité romantické vztahy), dokáže tahle kniha nabídnout něco co vás jednoduše zaujme. Styl vypravování je velmi dobře propracovaný, hodně se věnuje vnitřnímu světu hrdinky a jejím pocitům, což první osobu dokonalé dokresluje. Autorka také dokázala skvěle zvládnout pozadí svého příběhu, takže působí uvěřitelně a to je na dystopiích důležité, alespoň pro mě. Já potřebuju aby příběh žil, aby byl uvěřitelný, aby politika nebo technologie dávaly víceméně smysl a to Stargazer opravdu dokáže nabídnout. A to je pro indie autora dost dobrá vizitka.

Postavy jsou víceméně dobře propracované a je jím opravdu věnována dostatečná pozornost. Ava je skvělá hlavní hrdinka, velmi sympatická, hloubající a pozorná. Oblíbila jsem si ji doslova okamžitě a není problém se do ní vzhledem ke stylu vypravování vžít. Red Woman je správná mrcha, kterou prostě budete mít plné zuby, John a Victor jsou také zajímaví. Ať už svým postojem k Avě nebo k systému, člověk rozhodně chápe jejich složitá rozhodnutí i chování. Henrietta byla šedá myška, která prodělala úžasný vývin osobnosti a rozhodně to nepůsobila nijak urychleně i přesto jak krátký tenhle příběh je. Samotní Stargazeři jsou takovým tajuplným elementem a rozhodně zaujmou i když mě mrzí, že jim nebyla věnována větší pozornost.

Příběh začíná dobře, otevírá hned několik otázek, na které v závěru odpoví, ale mezi tím, dokáže udržet čtenářovu pozornost. Postupně poodkrývá malé nápovědy, které si můžete vyložit správně, ale i špatně, a i když jsou některé věci od začátku možná jasné, vyústění je docela překvapivé. Samotný dystopický prvek je, jak už jsem zmiňovala, velmi dobrý. Ava se musí nejen vypořádat se ztrátou paměti, ale i se systémem který je jí cizí. Tajemný tyran Pallas, který je pro všechny téměř bohem, ovládá životy všech lidí a kontroluje je přísnými nařízeními. Vše proti řádu je přísně trestáno, existují tu otroci, prostě autorka měla spoustu skvělých nápadů a dokázala je využít. Bohužel samotný konec byl zázděn uspěchaností, jako by autorka chtěla mít celý příběh konečně za sebou, což Stargazerovi škodí. Několik stránek navíc by příběhu určitě jen prospělo, dalo by se rozvést tolik zajímavých věcí, což je opravdu škoda. Ať je to objevení se Stargazerů a jejich konečný vliv na příběh, samotný Pallas a zjištění kdo je zač, smrt několika postav, která byla buď zbytečná (tedy nutná aby příběh mohl pokračovat) a nebo příliš nerozvinutá, takže vás to spíš otrávilo. Je to opravdu strašná škoda, protože jak někteří autoři natahují své knihy ad absurdum, tahle kniha trpí až příliš rychlým závěrečným tempem, nerozvinutím věcí, které by příběh oživily a vzhledem k tomu jak dobře to začínalo, to prostě hluboce zamrzí.

Tempo, které má příběh nastaven, se samozřejmě odráží i ve vztazích. Ava až příliš rychle přilnula k Johnovi nebo k Victorovi a oba zase až příliš rychle přilnuli k ní. Prakticky to bylo okamžitě, což mi opravdu nesedělo, takovéhle věci dle mého názoru potřebují trochu času, rozhodně ne první pohled a prvních pár slov.

Závěrem, kniha s dobrým začátkem, propracovanými postavami a světem, která ale trpí tím, že je všechno tak trochu honem honem aby to už konečně skončilo.

Hodnocení: 6/10
Hodnocení obálky: 3/5
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama