Stealing Mercury

17. září 2015 v 18:47 | Denisa Kwapulińská |  Knižní

Původní název:
Autor: Charlee Allden
Překladatel:
Série: Arena Dogs, 1/?
Počet stránek: 299
Datum vydání: 2015 v U.S.A.
Nakladatelství:
Typ: Měkká vazba
Žánr: sci-fi, akce, romantika, erotika


Mercury se narodil jako otrok, geneticky upravený ArenaDog, a jako takový slouží k zábavě obyvatelstva v aréně, kde mezi sebou bojují jeho lidé, smečka proti smečce. Samantha Devlin je pilotkou na volné noze a jednoho dne přijímá dost speciální zakázku, má přepravit dva ArenaDogy, což je pro ní tak trochu šok. Jenže věci se zamotají, ukazuje se že trojice otroků není takovými monstry jak se jí o tom jejich opatrovatelé snaží přesvědčit, ve skutečnosti jsou velmi věrnými bytostmi a tvoří silná pouta. Sam se rozhodne že trojici pomůže i když tím bude riskovat vše čeho dosáhla.

Autorka má příjemný styl, kterým dokáže naladit čtenáře na správnou notu, a jazyk jejího vypravování je jednoznačně líbivý. Ztvárnění sci-fi světa v knize je rozhodně velmi promyšlené, možná to není úplně originální, ale svým způsobem to v sobě má něco co vás nutí číst dál a určitě vás to zaujme. Ať už jsou to kulturní či politické odlišnosti, prostě jde vidět, že si dala autorka záležet aby měl příběh nějaké pozadí, aby to nebyly jen prázdné slova, ale fungovalo to, bylo to uvěřitelné a dýchalo to svým životem, což oceňuju, rovněž jako velmi realistický pohled na věc. V téhle knize se opravdu nic nemaluje na růžovo, otroctví, zvrácená zábava, týrání a podobné věci jsou v Romě na denním pořádku. Bohužel ten zbytek to naprosto zazdil, ať už špatná práce s postavami, opětovné nudné a zdlouhavé popisy (já sakra nepotřebuju pořád vědět jak velký má svaly a jaký je to samec a bla bla bla!!) nebo vyloženě vynucené žhavé scény, a to je neuvěřitelně velká škoda, protože tohle mělo velký potenciál.

Hlavní hrdinka je nezávislý typ ženy, což ale nutně neznamená že by to byla nějaká superžena, která všechno zvládne a všechno umí. Právě tohle se mi na ní líbilo, nebyla to ani ufňukaná blbka která dělala stupidní rozhodnutí, ale právě ani rambo v ženské sukni. Jednou zachraňovala a podruhé zase potřebovala zachránit, prostě byla na stejné úrovni s mužským osazenstvem. Tímhle mi byla sympatická, nicméně s postupným odhalováním náklonosti k Mercurym se začaly objevovat prvky její osobnosti, které mi až tak nesedly a vyloženě její charakter degradovaly. Záhadná změna názorů, podovolování se, to mi prostě k tomu jak byla na začátku vylíčená vůbec ale vůbec nesedlo. Mercury byl na druhou stranu velmi generický a neoriginální charakter. Drsňák s jemnou duší, který sice nepřátelům dokáže trhat hlavy ale pro svou lásku by udělal cokoliv, bohužel jeho jedinými myšlenkami je sex, chránit, sex, chránit, sex, chránit a s tím se opravdu moc dobře pracovat nedá. Lo je ten typ, ke kterému je těžší se dostat, takže hrdinka se bude muset víc snažit aby si získala jeho důvěru a Carnage, Carnage.... nejzajímavější charakter, nejlépe propracovaný, bohužel má ale tak málo screen-timu, že bych za to zabíjela. Zbylé postavy jsou vedlejší, a to doslova a do písmene, Drake a Resler jsou sice zajímaví, ale autorka jim nevěnovala dostatečnou pozornost takže stejně nakonec za moc nestojí a zbytek je v konečném důsledku dost mdlý, jednoduchý a hodně průhledný, nemají nic pro byste si je zapamatovali či oblíbili. Takže mimo úvodní trojku vás defakto skoro nikdo nezajímá protože za moc nestojí, a vzhledem k tomu, že vztah mezi úvodní trojkou není dobře udělan, to všeobecně stojí za prd.

A když už jsem u těch vztahů, tohle bude opravdu na dlouho, jelikož mi tu spousta věcí nedávala smysl a nebo mě svým způsobem i dost štvala. Sam a Mercury mají na počátku něco jako Kráska a zvíře vztah, což myslím mluví za dost a rozhodně by to nebylo na škodu, bohužel ale mezi nimi neexistuje žádná chemie. Oba se do sebe zamilují na první pohled, oba po sobě okamžitě touží a jsou k sobě přitahování aniž by k tomu byl nějaký důvod. Nepochopitelné. Brala bych to kdyby si spolu něco prožili, kdyby se nějakou chvíli vzájemně oťukávali, ale tohle byl blesk z čistého nebe a to mi na tom vadí, protože takhle to nedává smysl, nemá to v sobě žádnou šťávu, postavy neměly žádnou společnou historii aby k sobě mohly něco podobného cítit, takže mi to bylo ukradené. Ve skutečnosti se vlastně ani o pravou lásku nejedná, tady jde jen o vzájemné fyzické přitahování, touhu a sex, nepostřehla jsem mezi nimi jakékoliv romantické chvilky (akorát něco co se jako romantika snaží tvářit ale moc dobře jí to nejde) a no, zažívat takhle prázdný vztah po celou knihu je dost nuda. Autorka tady vyloženě tlačila na pilu. A aby to nebylo málo, do jejich vztahu se přidá i Lo, ano jako by to nebylo už tak dost špatné, musí se vztahová složka Stealing Mercury ještě o tři stupně zhoršit, paráda! Jediným plusem je pak asi to, že se nejedná o milostný trojúhelník, ale tady veškeré pozitiva končí. Obyčejně by mi vztah ženy se dvěmi muži asi nevadil, tedy pokud by byl dobře popsán, ale tohle, to je katastorfa katastrof a pakliže SamxMercury nevěl odůvodnění, SamxLo pozbývá jakékoliv logiky a vlastně se tak trochu i popírá. Byť je sdílení partnerů z ohledu ArenaDogs normální ze Samathina určitě ne (jelikož v tom nevyrůstala), přesto proti tomu protestuje asi jen pět vteřin a pak se s tím dost rychle smíří (hold sex s dvěma je asi lepší než s jedním), ale co mi vadí asi nejvíc je že oba mužstí protagonisté berou jako fakt, že ona s tím bude souhlasit, neptají se ji na názor, jestli se jí to líbí nebo ne, pro ně to tak je a basta. A vůbec tenhle podivuhodný sociální hokus pokus moc nechápu, sdílení partnerů by možná neznělo tak špatně, kdyby to bylo lépe promyšlené a kdyby to nebyla záminka pro to aby hlavní hrdinka mohla sexovat s dvěma chlapy najednou, což je tak trochu škoda. A teď vám určitě vrtá hlavou, jaký vztah k ní má Carnage když je taky ArenaDogs? Žádný, protože jakousi shodou náhod už svou partnerku má (a v tomhle případě nechápu proč by taky nemohl sexovat se Sam, když jsou tyhlety sexuální vztahy u ArenaDogs tak uvolněné) a vždycky když by mohla nastat nějaká potenciální vzrušující scéna plná sexu je příběhem odklizen někam do pozadí, což je bohužel tak do očí bijící až jsem se tomu musela smát. Tím pádem je nejzajímavější mužská postava téhle knihy dokonale zazděna, a protože se Sam nemůže mít ze svých nějakých důvodů sex vlastně je úplně zbytečný, bravo!!

Příběh, uf, tohle je, jak už jsem zmínila, nejlepší část knihy a nebýt příběhu asi bych to čtení vzdala. Autorka si tu dala záležet, umí zaujmout, vyskytují se tu skvělé akční scény a je to napínavé, prostě chcete vědět jak to dopadne. Jenže bohužel aby mě to donutilo číst dál, musel by se úplně vypustit ten nesmyslný vztahový zapletec, nutná dávka sexu a nesmyslené žvásty postav.

Závěr? Takové lepší porno, protože příběh (yay!), škoda, že autorka plýtvá svým očividným talentem na thrillery a akční věci takovýmhle nesmyslem.

Hodnocení: 55/100
Hodnocení obálky: 1/5
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Aires Aires | Web | 17. září 2015 v 19:03 | Reagovat

Skvělá recenze :) Na první pohled to vypadá dobře, ale jestli tam jsou ty vztahy tak zamotané, tak to žádná sláva asi nebude...:)

2 Káťa Káťa | 18. září 2015 v 14:46 | Reagovat

Souhlasím, recenze je fakt dobrá. Anotace vypadá vážně dobře, ale to jak popisuješ některé věci . . . škoda, že autoři některé aspekty knihy vytvoří skvěle ale dalšími to totálně zazdí. Třeba jak to co píčeš v téhle recenzi, příbě a pozadí skvělé ale práce z postavami a vztahy hrúza. Už se mi několikrát stalo, že anotace/obálka vypadali skvěle ale kniha byli nic moc a naopak anotace/obálka nic moc ale kniha mě svým obsahem příjemně překvapila. Z mého pohledu je to škoda, protože takhle podle mně múže kupa dobrých knih uniknout pozornosti čtenářú.

Mimochodem, našla jsem náhodou Zakázanou Hru od L.J.Smithové (tu, co na první díl máš recenzi tady na blogu) všechny tři díly v angličtine v PDF formátu a volně/zadarmo dostupné. Jestli chceš, múžu ti sem dát linky/odkazy. Cosi jsem na netu hledala a nalezla to. Už se mi několikrát stalo, že jsem takhle našla nějakou knihu, asi se v angličtině někdy dají najít.

3 Denisa Kwapulińská Denisa Kwapulińská | 18. září 2015 v 16:14 | Reagovat

[1]: Právě bohužel, vyhrála jsem ji v Goodreads Giveaways, protože jsem se o ni přihlásila jelikož mě zaujala anotace a když mi přišla tak jsem se těšila, ale nakonec tohle, jediné štěstí, že jsem za ni nic neplatila, jinak bych asi byla naštvaná XD

[2]: O tom to je, nalákat lidi anotací a přinutit je si tu knihu koupit, hold marketing, naštěstí já většinou hodně dlouho přemýšlím než si nějakou knihu koupím, vyloženě špatnou knihu jsem ještě nekoupila, horší nějaké budou ale není to v takovém množství aby mi to trhalo srdce =)
Knihy se v angličtině dají najít v pohodě, já sama znám stránku kde se ilegálně dají knihy stahovat, ale osobně to moc propagovat nechci, protože nemám ilegální stahování ráda. Sice přiznávám, že si něco sem tam stáhnu, ale většinou se jedná o díly sérií které mám doma a nedokážu vydržet na český překlad, který si stejně tak jako tak koupím, takže žádný škoda nebyla napáchána =)

4 Káťa Káťa | 18. září 2015 v 18:46 | Reagovat

[3]:Ani já nijak nijak neholduju takovému stahování či už v Aj, Cz nebo někdy aj v Sk (ty linky na PDF knihy Zakázaná Hra jsem ti nabýdla protože jsi v recenzi psala, že se ti ta kniha líbila a pokud vím, další dva v češtině ještě nevyšli, propagovat pirátské stahování rozhodně nechci). Uchyluji se k tomu, když se my nechce dát peníze za něčo o čem nevím, jestli to bude dobré, resp. to kdy dočtu. A když se mi to líbí, a je to k dostání, tak si to koupím (takovým případe byla aj Zakletá Ella od G.C.Levinové, natolik se mi líbila, že jakmile je k mání v češtině, hned jsem si ji koupila). Jediný další dúvod, kdy se ktomu uchýlím je, když to není v k mání v tištěné podobě ani v knihovně. Ostatně, já jsem zastáncem klasických papírových knih. E-knihy se mi nečtou moc dobře, pro mě totiž ke čtení patří šustění převracených stránek, dotek přebalu knihy a tak (a navíc ráda čtu večer v posteli, neumým si představit, že bych tak četla e-knihu).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama