Když zraje tráva

2. ledna 2016 v 14:59 | Denisa Kwapulińská |  Knižní
Původní název:
Autor: Jaroslav Kuťák
Překladatel:
Série:
Počet stránek: 217
Datum vydání: 2015 v ČR
Nakladatelství: Moba
Typ: Pevná vazba
Žánr: detektivka


Tajuplné vraždy staříků nad hrobem jsou rozhodně neobvyklé, brzy se ale ukáže že existuje dost zásadní provázanost. Vyšetřování se tak stane bojem s časem, protože vrah nehodlá skončit dokud nedokoná své dílo.

Spisovatelův styl mi byl velmi příjemný, všechno působilo dostatečně realisticky a několik rovin vypravování také nebylo na škodu, i když právě ty roviny nebyly vždy střídany s plynulým přechodem, což občas vedlo k lehké chaotičnosti. Ale vedlo to k detailnějšímu zaměření se na všechny důležité postavy a to oceňuji. Nicméně, občas jsem měla pocit, že je autorovo vyjadřování lehce strohé či osekané a opravdu by mi nevadilo kdyby přibalil trochu té výplně.

Postavy byly velice svébytné, hlavně duo Danoušek a Zdeněk. Jejich vzájemná interakce, vypravování ze života, i samotné pátrání, všechno s nimi mě prostě bavilo a klidně bych si o nich četla dál. Zbytek charakterů za nimi, co se věrohodnosti týče, nezaostával, akorát mě mrzí charakteristika samotného vraha. Čekala jsem něco víc originálnějšího, napínavějšího, svěžejšího, a tahle postava mě tak trochu zklamala.

Samotný děj byl konstruován dobře, postupné odkrývání hlavního pachatele i jeho motivu bylo dávkováno v míře, která mi sedla tak akorát. Tempo prostě nebylo ani příliš rychlé nebo pomalé a udrželo si mou pozornost, což je u detektivky zásadní. Je pravda, že samotné jádro případu nebylo kdovíjak originální, ale podání mi vyhovovalo a byla jsem schopná si knížku užít. Největší problém jsem nakonec měla jen se završením příběhu, které mi přišlo nedostatečné vzhledem k tomu, že to na mě celou dobu působilo jako by tam toho muselo být mnohem víc.

A rozhodně musím pochválit minipovídky v téhle knížce, hlavně Dívku od stolu, což byl geniální příběh se skvělým zakončením. Psychologická nota mi skvěle sedla, krom toho knížky v knížkách miluju a tenhle prvek mi čtení celé knihy velmi osvěžil. Takže rozhodně velké plus za tenhle neotřelý pokus.

Závěrem, poměrně zdařilá detektivka se skvělými postavami a vlastními minipovídkami, akorát ten konec neměl takové grády k jakému to směřovalo, protože to tak trochu vyšumělo do éteru.

Hodnocení: 7/10


Za poskytnutí tohoto výtisku děkuji nakladatelství Moba
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama