Insurgent

14. února 2016 v 13:50 | Denisa Kwapulińská |  Knižní
Český název: Rezistence
Původní název:
Autor: Veronica Roth
Překladatel:
Série: Divergent, 2/3
Počet stránek: 525
Datum vydání: 2012 v U.S.A.
Nakladatelství: Harper Collins
Typ: e-book
Žánr: sci-fi, dystopie, young-adult, romantika, akční


V předchozí knize se Tris a jejím přátelům podařilo uniknout před nebezpečenou frakcí Sečtělých, kteří systematicky vyvraždili členy Odevzdaných. Teď jim nezbývá nic jiného než sebrat síly, najít spojence a vrátit úder. Nic ale nebude tak jednoduché. V časech kdy veškeré zažité konvence padly nebude jednoduché věřit ostatním, když mnoho jejich přátel tak zásadně změnilo směr myšlení či dokonce stranu. Tris tak musí řešit pocity viny, Čtyřku v jejichž vztahu je objevují problémy vzájemné důvěry a plány Sečtělých, které jsou mnohem zákeřnější než se zdálo. Chikago se ocitlo ve válce a do toho všeho má Tobiasův otec, Markus, v držení tajemství, které by mohlo všechno zásadně změnit.

Tris pro mě vždycky byla hodně nepříjemnou hrdinkou s kterou jsem se jaksi nedokázala ztotožnit a to víceméně pokračuje dál. Pořád se snaží tvářit jako kostka ledu, chci říct, je to šestnáctiletá holka sakra, z toho všeho co zažila by měla být řádně sesypaná a vyděšená, ale z jejích popisů není cítit vůbec nic. Vstala jsem, přišel, pokecali jsme, brečela jsem, usnula jsem. Bože i robot by to dokázal odvykládat procítěněji!! Pořád dělá tak naprosto hloupé a nelogické věci, které vedou k tomu že umírají lidé a její blízcí, že jsem absolutně nechápala jak může mít aptitudu k Sečtelým, když očividně nemá žádný mozek. Pořád je jakékoliv její prožívání bolesti naprosto nereálné, tahle teenagerka byla postřelená a přesto si skrz celou knihu pobíhá jako by se nic moc nedělo, nemluvě o tom že utrží další větší či menší zranění ale nijak vážně se to na ní neprojevilo. A to mi fakt dost vadilo, z těch šoků a zranění by nejspíš skrz celou knihu permanentně omdlívala a nepromenádovala se kolem jako nějaká superžena. Krom toho je neuvěřitelně sobecká. Dobře, trocha sobeckosti je pro postavu normální, ale Trisina sobeckost zachází na můj osobní vkus až moc daleko. A jako by Trisiny úžasnosti ve všem nebylo málo, vždycky jako jediná příjde se správným řešením, protože i když má mozek medůzy, bohužel jsou na tom ostatní postavy mnohem hůř, takže si bez ní nedokážou dát ani dvě jednoduché věci dohromady. A to je sakra smutné. Na druhou stranu se po půlce knihy udála jakási podivuhodná změna (sérum pravdy?) a Tris se začala chovat mnohem lidštěji a její pocity byly mnohem opravdovější, takže i když jsem ji pořád nedokázala přijít na jméno, dokázala jsem s ní příběh přece jen konečně prožívat. Na můj vkus byla sice její proměna až příliš rychlá a nebyla tu žádná rovnoměrnost mezi roboTris a ubrečenou Tris. Buď byla jedno nebo druhé, ale jak říkám ke konci přece jen byla lidštější, takže mě už tolik neobtěžovala.

Čtyřka se naopak v pokračování choval jako úplný debil. Ne že bych na něm něco v Divergent viděla, protože je to jen další vygenerovaný borec pro hlavní hrdinku, ale v Insurgent mi občas lezl na nervy víc než Trisnátor a to je co říct. Celou dobu si nehorázně masíroval ego, protože to byl prostě zakoplexovaný chudáček, chci říct zahrát před Neohroženými divadýlko ve kterém mlátil svého otce? Z jakého důvodu tohle udělal? To se nedokázal Neohroženým zpříma podívat do tváře a říct jim co si o nich myslí? Pro mě je to prostě zbabělec nad zbabělce. A za co bych ho asi nejvíc uškrtila byly obvinění typu že nemůže Tris věřit když se mu nesvěřuje a podobné kecy a já přesně tenhle typ nesnáším. Ten typ lidí co vám řeknou, že děláte něco špatně, že jste jim něco zatajili, že neděláte co by jste měli ale přitom oni dělají to samé!! Pokud chcete někoho poučovat, zameťte si před vlastním prahem ano?! A do toho se promítá i vzájemný vztah obou křepeliček, protože si oba nemůžou věřit, protože si navzájem zatajili soukromé věci (proč je z toho proboha taková věda???), tak se chvíli hádají aby chvíli byli zase ok, pak si něco vyčítali a celý jejich vztah ve dvojce je jeden velký kolotč na profackování.

Zbytek postav nic moc. Chci říct, buď se objeví jen na chvíli a pak hned vzápětí zemřou, takže k nim stejně ani nedokážete přilnout a nebo je Rothová zazdí nějakým úplně jiným způsobem. Spousta postav která tedy měla potenciál zemřela naprosto idiotským způsobem a zcela zbytečně, popřípadě se postavy chovají tak stupidně, že jsem se mnohdy ptala jak mohli přežít tak dlouho. Nemluvě o takové hromadě klišé, stereotypů a předvídatelnosti, že je to k pláči. Aby to nebylo málo každou chvíli nějaká postava změní stranu, nebo je nám alespoň předkládáno že stranu změnili a když je každou chvíli někdo zrádce a pak není, jak pak mám k jakékoliv postavě cítit důvěru a vůbec se o někoho zajímat když jsou to jedny velké škatulata hejbejte se?

Co se linky týče ta je na jedno brdo. Tris a přátelé příjdou k nějaké frakci, pokecaj, zjistí něco nového, zaútočí Erudite, pár lidí pomře a tak putují dál. Takhle je to celou knihu s různými většími či menšími obměnami. Místy to tak bylo dost zmatený a až směšně moc zauzlovaný, nemám nic proti komplexním příběhům, právě naopak, ale musí to dávat smysl abych si to užila. Na druhou stranu to přece jen dělalo z knihy akčnější záležitost a dalo se to snést víc než to nudné fackování v jedničce. Pořádně se kniha rozjede až po půlce, kdy se naplánují útoky, podkrývají se různé záměry a tajemství, Tris přece jen prokazuje nějaké city. Vlastně mě kniha několik posledních kapitol vážně pohltila, protože se zaměřila na několik hlavních a důležitých otázek, přičemž se na některé opravdu odpovědělo. Závěrečný twist sice nebyl nijak velkým překvapením protože no, že se tohle stane jsem zmiňovala už v předchozí recenzi a spíš se divím, že k tomu nedošlo dřív, ale opravdu mě zajímá jak to bude pokračovat dál a to je asi to hlavní. Takže postavy sice na zabítí ale příběhově se to vyvíjí a graduje.

Závěr. I přes to, že mě postavy štvaly a celá kniha má tolik děr že by ementál záviděl, mě to zaujalo. Mnohem víc než jednička a dokonce se na pokračování tak trochu těším.

Hodnocení: 7/10
Hodnocení obálky: 4/5


BONUSOVÝ MATERIÁL: Nelogičností ráj

- kam uteču když jsem v nebezpčí? K Amity přece! K nejmírumilovnější frakci, což je nejlogičtější místo kde bych odpadlíky hledala jako první. Mimoto, to je nenapadlo, že tímhle celou frakci ohrozí??
- hloupost lidí je do nebevolající, aneb Amity jim sdělí ať odloží zbraně ale ani se neobtěžují aby je prohledali, jo takže jakýkoliv zrádný psychouš by je tam mohl nádherně vykosit, ach jo... degeneration in this one is really strong
- no, takže Amity vlastně podvádějí, protože svý lidi drogují aby byli permanentně šťastní, to si fakt myslí, že jim takhle ta společnost vydrží? jedni dorgováni ke štěstí, druzí pod hrozbou séra pravdy aby furt mluvili pravdu???
- jak se nejlépe zamaskovat? obléknout si jiné šaty, protože podle obličeje vás zákonitě nikdo nepozná, to Erudite nerozdali fotky nebo své vojáky nenechali sledovat záznam? to si opravdu říkají Sečtěli?
- místo toho abych se tiše zdáchla se vytasím se zbraní a začnu na přesilu střílet abych je zákonitě vyprovokovala k masakru, jo to je mi logika!!!
- Čtyřka řve na Tris že se konečně chovala jako normální bytost a ztuhla strachy, hej chlapče v jejím věku by to bylo normální, vlastně by bylo normální kdyby se absolutně nervově zhroutila, ale to by na Rothovou bylo asi až moc reálné
- typický rodiný konflikt: Čtyřkova máma žije, ale Čtyřka je na ní nasraný protože ho nechala s jeho tyranským otcem i když to prý dělala v jeho zájmu, ale to Čtyřku nezajímá protože je to debil, takže jejich vztahy teď budou zákonitě nabroušené a zákonitě ji bude Tris obhajovat aby ji potom co se s ní Čtyřka usmíří zase haněla, ach jo Tris, rozhodni se co vlastně chceš... telenovela hadra
- obchůzka všech frakcí aby je nejspíš Erudit mohli patřičně prostřílet, jinak si to vysvětlit nedokážu, že si prostě jen tak napochodují do nějaké frakce, místo toho aby někde ve skrytu plánovali guerillovou válku, která by byla nejlogičtější
- velitel Candoru rovněž nemá mozek, protože obviňil Tris ze zločinů proti lidskosti asi jaksi pozapomněl nato Eruditské vyvražďování, nemluvě o tom, že se nakonec spolčí s Erudite což bylo dost očividné, vzhledem k jeho nelibosti nad Dauntless
- tragédie, Tris a Čtyřka si navzájem zatajili pár velmi osobních věcí, protože ve vztahu je normální že své polovičce řeknu každou věc i to jakou mám stolici, takže něco zatajit? bože nepřípustné!!! to mám mít tenhle vztah ráda, to je mám shipovat a fandit jim, když se místo toho aby se v takové situaci podpořili jen navzájem obviňují? Nope!
- Tris ovládla simulace, Tris ovládla sérum pravdy, Tris je prostě superman v sukni a nic ji nezastaví, jak tohle všechno dělá je záhadou, asi tajné Divergent síly, které ale ovládá jen ona sama a jiní Divergent bohužel ne
- přepadení, jak nečekané, zase všechny povraždí a oni zase utečou jinam? není tohle tak trochu, hm, opakující se? kdo zemře tentokrát? a zase z toho bude tak chladná? Bože tohle je tak předvídatelné!!
- jako vždy Trisino rozhodnutí dělá všechno jen a jen horší, holka ty prostě válíš
- faktu že ze sebe Tris dělá vojáka a při tom je to jen děcko co se někde pár měsícú válelo po žíněnce se musím jen smát, tohle nemůžeš myslet vážně Rothová, že ne
- hlidačí stojí za starou belu, protože i když je Tris zraněná a jeden Dauntless ji míří pistolí na krk, stejně nějakým záhadným způsobem vytáhne nůž a zraní jim Erica, jak vůbec všichni dokázali přežít tak dlouho???
- Logika, chci testovat Divergenty a proto si vezmu jen dva subjekty a zbytek zabiju, jo to je nanejvýš logické, protože abych mohla udělat správný vědecký rozbor a výzkum, nepotřebuju pokud možno co největší variabilitu, stačí mi dva lidi, protože všichni lidi jsou asi úplně stejní, jasně, nové léky se taky testují na dvou lidech...
- samozřejmě, že když pořádám útok nezabezpečím všechny únikové východy, protože jak by potom ti hodní vyhráli že? jak vůbec mohli Dauntless fungovat tak dlouho když je to taková banda bezmozků??
- po tom všem co se stalo si lidé pořád naivně myslí, že život ve frakcích je stále možný, mimoto se pořád ukazuje, že lidé doopravdy nemají jen jednu charakteristiku tak jak jim sakra to rozčlenění do frakcí mohlo tak dlouho fungovat??? jedině že byli něčím nadrogování jinak si to vysvětlit nedokážu
- jak typické: když hlavní hrdina mluví pravdu o plánu záporáků nikdo ji nevěří, jak jinak, nic proti tomu, že by jim mohla předložit očividné důkazy, nic proti tomu, že určitě kruci nebyla jediná kdo si všiml, že po nich stříleli ty divné věci, které do nich vstříkly kdo ví co, ale nu což, lidi jsou tu tupí, očividně se musí mezi sebou začit střílet aby pochopili že na tom něco bylo i když to sakra měli celou dobu před očima! bože, to si toho fakt nikdo jiný než SuperTris nevšiml? Come on!!
- i když je řešení tak primitivní že by na něj přišlo desetileté dítě, všichni stejně pořád čekají až jim tu očividnost Tris přednese na stříbrném podnose, protože ona jediná tady má očividně nižší debilitu než ostatní
- jak docílit toho aby umíralo méně lidí? tím že se Tris dobrovolně vydá Erudite, jenže! tenhle rádoby hrdinský akt je ve skutečnosti tupost největší, protože díky tomu, že se jim rozhodla předhodit budou mít možnost testovat na ní nové séra a vyvinout takové kterým nebudou schopni vzdorovat ani Divergenti, takže tímhle svým rádoby hrdinským činem ohrozí úplně všechny, sobeckost nade vše...
- Caleb zradil protože je Erudite, protože inteligence je největší zlo, protože prostě, musím zmiňovat jak předvidatelné, klišoidní a tupé tohle bylo?
- další hromada naprosto zbytečných smrtí, ale proč? Aby to šokovalo? Jak mě to má šokovat když je mi většina postav nesympatická a ukradená?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Monis Monis | E-mail | Web | 14. února 2016 v 14:14 | Reagovat

Tak teda nevím, ale dle tvé recenze jsem čekala, že knize dáš tak max. 1 bod z 10, ale 7?! To je trochu matoucí :-) Protože dle tvých slov mám pocit, že ty postavy fakt nenávidíš..., k tomu dějová linka na jedno brdo, ale přece jen se na pokračování těšíš?! :-D To mi nějak nejde do hlavy, ale ok, jen po takovém zatracování celé knihy jsem čekala doporučení knihu rozhodně nečtěte :-D

2 Denisa Kwapulińská Denisa Kwapulińská | 15. února 2016 v 16:04 | Reagovat

[1]: No, možná jsem se s těmi chybami prostě tak nějak smířila, ale konec mě fakt chytil, mělo to spád, postavy (hlavně Tris) na sebe přestaly roztouženě hledět a tak podobně.
Prostě od začátku tak do třičtvrtin 6/10 a pak ten konec byl na 8/10, tedy suma sumárum 7/10 XD Co se týče mého hodncoení jsem docela no, hodná a jelikož mě dvojka bavila víc než ejdnička které jsem dala 6 a půl musela jsem tomuhle trochu zvednout hodncoení =)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama