Červen 2016

Picnic

22. června 2016 v 10:22 | Denisa Kwapulińská |  Books in my thoughts/Knihy v mých myšlenkách

Původní název: Picnic
Autor: Lee Brait
Překladatel:
Série: Oil to Ashes, 1/3
Počet stránek: 72
Datum vydání: 2014
Nakladatelství:
Typ: e-book
Žánr: akce, tajemno, thriller, kraťas


1. Proč jsem si vybral/a právě tuto knihu?
Jednak mě upoutala obálka, pak fakt že je to krátké čtení no a hlavně to, že to bylo zdarma

2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
Brutální akce

3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Nepanikařit

4. S jakou postavou bych se ztotožnil/a, případně kým bych chtěl/a nebo naopak nechtěla být.
Těžké! S hlavním hrdinou bych se asi nedokázala ztotožnit. Teda vzhledem k tomu, že se z něj stal doslova Rambo, kdy zachránil dívku v nesnázích, utekl svým pronásledovatelům a cestou je ještě stačil vyzabíjet XD Nechtěla bych být těma bezmozkama, copak chlapci neví, že když už chtějí dělat špatné věci, musí na to jít chytře?

5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno positivum.
Opravdu skvělá akce a moc dobře popsaná, i to jak a co hrdina prožíval, na takový kraťas opravdu dobré.

6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba i v chování postav.
Začátek byl lehce zmatený a nesouvislý, trochu taky nudný. Možná semtam uspěchané.

Hodnocení: 7,5/10
Hodnocení obálky: 5/5

Allegiant

22. června 2016 v 9:37 Knižní

Český název: Aliance
Původní název:
Autor: Veronica Roth
Překladatel:
Série: Divergent, 3/3
Počet stránek:
Datum vydání: 2012 v U.S.A.
Nakladatelství: Harper Collins
Typ: e-book
Žánr: sci-fi, dystopie, young-adult, romantika, akční


Factionless ovládli Chikago, a je jasné že Tris ani Tobias to nehodlají nechat jen tak, ale kde najít podporu? Mimoto se pomalu ale jistě dostávají k hrozivé pravdě, která může jejich úsilí zásadně změnit. Jak se s kopanci osudu oba mladí lidé poperou tentokrát?

Pro závěrečnou knihu trilogie si autorka vymyslela střídání úhlů pohledu mezi Tris a Tobiasem, což by byla naprosto fajnová změna, kdyby ovšem neselhala na celé čáře. Aby totiž tohle střídání fungovalo musí tu být alespoň nějaký rozdíl v myslích protagonistů, jenže ať už se jedná o Tris nebo Tobiase, jejich úhel pohledu má naprosto stejné charakteristiky (ať už je to způsob mluvení, jednání či myšlení), takže po chvíli absolutně nevíte o koho se jedná, i když to má každá kapitola napsáno v záhlaví, a to je pořádný fail. Nemluvě o jejim špatném vypisování pocitů, v čemž se sice v případě Tris v minulé knize dost zlepšila, ale pokud se vrátíme k Tobiasovi je z něj chladná kostka ledu jaká byla z Tris na začátku. Takže místo RoboTris tu máme RoboČtyřku, a rozhodně to není změna kterou bych si nějak vychutnávala. Nevím jestli Rothová prostě nedokáže udržet víc jak jednu postavu s alespoň nějakými lidskými city najednou, ale tohle celé trilogii prostě neprospívá.

Na to jaká je Tris jsem si během těch dvou knih už tak nějak zvykla, krom toho přece jenom roztála a začala projevovat nějaké city, ale to že zmršila Čtyřku, který i přes to že jsem ho nijak moc nikdy nemusela měl potenciál, to je na mě prostě trochu moc. V předchozích knihách se alespoň choval jako namachrovanec, byť blbeček, ale byl to chlap i když občas srab, ale to že jsem si v Allegiant v jeho úhlu pohledu četla jak zbožně se na Tris dívá, jako by to byla nějaká bohyně nebo co, z toho se mi chtělo zvracet. Totálně to podkopalo jeho charakter, protože proboha, občas jsem měla pocit, že nemá daleko k tomu aby ji postavil nějakou modlu. Rozhodně ne typ chlapa nad kterým bych měla roztávat. Dokonce jsem se těšila na každý návrat k Tris, protože i když jsem ji nikdy neměla ráda, pořád byla lepší postava než ta hrůza co vznikla z Tobiase.
Do toho jsme nuceni sledovat hrůzostrašné vztahové drama ústřední dvojce, kdy se k sobě chovají jak naprostí idioti. Jednu chvíli se cicmají aby se pak mohli vzájemně obviňovat kvůli zcela zbytečným prkotinám, jako napřílad já ti to říkala, protože všechno vím a všechno znám, tak ses měl podle toho zařídit. Tris je prostě Drama Queen na entou, všude je samý problém, všichni ji zrazují, všichni jsou zlí a celý svět se proti ní spikl. Já být Tobiasem tak ji dávno uškrtím a je klid, protože ty její angst plky se fakt nedaly číst.
Pak je tu Evelyn, která s lehkými obměnami, aby se neřeklo, kopíruje svou předchůdkyni. Je to stejná mrcha, usiluje úplně o to samé i když proti tomu bojovala. To fakt dává smysl. A taky je tu skoro nulová originálnost, co se záporáků, nebo alespoň těch proti kterým hrdinové bojují týče. Jediné plus je pak její zainteresovanost a změna na konci, tím si své skóre přece jen trochu vylepšila. A vůbec mám pocit, že na konci se Rothová opět probrala a nebo ji někdo profackoval, protože příběh nabral grády, napínavost a podobně a konečně se to dalo číst. Škoda že jí to vždycky tak dlouho trvá než se nastartuje.
Další postavy pak většinou ani nestojí za řeč, buď umřou tak rychle že k nim ani nestačíte jakkoliv přilnout, nebo jsou zmršeny nějakým jiným hrozným způsobem. Rothová prostě válí.
Zmiňovala jsem i blbost všech postav? Protože někdy jsou tak hloupí, že pochybuji o tom, že by byli schopni v takovém světě přežít tak dlouho jak to dokázali (utikám v noci, tajně, a proto si sebou vezmu baterky aby jejich světlo bylo lehce spatřitelné = facepalm).

Příběh. Ach jo. Zmršenost na druhou. Chci říct, to super duper odhalení pro mě bylo spíš obrovským zklamáním. Takže celé Chikago bylo jen projekt nějakých pohlavárů, kteří potřebovali čisté nezmanipulované geny, protože svět venku byl hezky zmršenej, nemluvě o tom, že je tu opět rasismus vůdči jedné skupině, což v tomhle případě nejsou factionless ale ti s nečistými a upravenými geny = vzpoura na obzoru. Vždyť je to úplně to stejné jako v Chikagu akorát se skupiny jmenují jinak, mají jiné velitele a bojují za věc kterí se jmenuje jinak, ale je to to stejné. Celé to působí hrozně překombinovaně, nedotaženě, únavně a hlavně hloupě, protože všechno za co se bojovalo je zbytečné. Fajn, v jiném podání by mě asi popadla depka a soucítila bych s postavami, jenže to by bylo jiné asi tisíckrát lepší podání, které by mělo smysl. V tomhle podání jsem se tak akorát vztekla nad tím jaká kravina z toho vznikla. Těch děr v ději je jak ementálu a někdo jako já, kdo má rád příběh který je hezky pospojován do sebe a dává smysl, z toho trpí.
Taky jsem zapomněla na autorčinu úchylku na to zbavit se všeho co dýchá a žije jakýmkoliv způsobem, byť je to nehorázně zbytečné. Nejspíš pro ni bylo příliš složité věnovat se více než dvěma či třem postavám. So kill them all...

Závěr, po konci druhého dílu, který byl opravdu dobrý (tedy na tuhle trilogii velmi dobrý), tak trochu zklamání. Konec si to sice zase vylepšil ale celkově tahle trilogie za moc nestála. Měla sice spoustu zajímavých nápadů, ale nedotažených. Hlavní postavy spíš na zabití než k oblíbení a ty vedlejší smrtka kosila jak při žních i když měli storkát větší potenciál než Tris nebo Tobias. Nevím co tím autorka chtěla říct, ale svým spisovatelským (ne)umem si může směle potřást rukou s Lauren Kateovou.


Poznámkovník, aneb myšlenky na děj v nezkreslené (a necenzurované) podobě

Yep, factionless jsou jen další Erudite v jiném hávu, chtějí vládnout svému malému městečku a nikoho nepustit ven, jak překvapivé...
Takže ano, Tris je i jako Divergent výjimečná, protože dokáže jako jediná čelit séru pravdy, sakra musí být ve všem úžasná?
Ok, tahle výměna záporáku je docela nuda, vždyť jinou ženskou nahradila další, která je prakticky úplně stejná jen má jiný jméno, trocha originality by neuškodila, nějaký překvapivější a závažnější zvrat, např...
Ok, zase ta stejná nuda, pokud postavy jen kecají a není tu akce, je to fakt o ničem, protože postavy mi k srdci nepřirostly, doufám, že se to brzy přenese skrz tohle nicnedělání
Aha! Takže je tu nová skupina Allegiant, která chce uniknout z města, protože už tam není co dělat když to přezval někdo jiný a chtějí jít o kus dál a zase založit svou frakční společnost, jejda, hold lidi a jejich výsostná blbost
Evelyn chce Allegiant vyvraždit, to si myslí že se nějak liší od Jeanine? Ach bože, ti záporáci jsou tady tak nudní!!
Na druhou stranu, společnost teď jedná víc reálně, jsou tu skupiny které se chtějí držet starého, skupiny které jsou pro nové, skupiny které si nejsou jisté, Tobiasovy myšlenky ohledně tohohle mišmašu jsou také velmi věrohodné, netuší co má dělat. Pořád se cítí Dauntless (i když podle mě je to stejně zbabělec) i když je teď víc uvolněný, protože ho to svazovalo
Rande, které se zase zvrhne v obviňování? Jen to doufám že ne, ale oni jsou ohledně toho tak únavní, bla bla bla, nemůžou to pustit z hlavy? Nakonec si to ujasní, žádný lži ano, ale jsem si jistá, že Tris určitě ohledně něčeho lhát bude a Čtyřka pravděpodobně taky, jak jinak
Usmiřovací sex bez sexu? Alespoň ta jejich scénka měla takový nádech...
Nudný incident, kdy factionless taktéž nepřemýšlejí, místo toho aby na to šli s rozumem na to jdou silou (jako Erduite) to se nepoučili? Kdyby vyzdvihli factionless jako nový způsob života a lidem vymyli mozky mohli by vyhrát. Sice by to trvalo déle ale úspěch zaručen, ach jo, lidi...
Edward mrtvý, hloupým způsobem, opět nic necitím, opětovně napůl usmiřování Tobias a matka
Trisin bratr má být popraven ale ona níc necítí, ok zradil ji, ale asi proto že ho Jeanine překecala a myslel si že dělá správnou věc, nemusela by nad tím tak moc zlomit hůl
Jakto že tu všemu velí ženy? To tak trochu nedává smysl, chci říct, nemělo by to být alespoň trochu rozčleněné? Předtím byla velitelka Erudite žena, teď je velitela factioneless žena a velitelky Allegiant jsou taky ženy... cítím feminismus na sto honů!
Čtyřka se snaží čelit svým strachům, ale je to bez citů, špatně popsané, ach jo Rothová, ach jo
Utíkají se světly v ruce ve tmě, jestli to mělo být tajné, tak si rozhodně nepomohli, to je nenepadalo že zeď bude možná někdo hlídat? A určitě si jejich baterek všimne? Já nevím, ale když plánuju tak vždycky pokud možno zahrnu co nejvíc možností a ty nejhorší jako první... Samozřejmě další zbytečná smrt, Tori, protože byli tak blbí a neběželi v úplné tmě, ach jo...
Opět studené jak psí čumák, tak nevím nevím, zatím fakt nic moc, a přitom bych měla být napjatá jak svícen, hold styl Rothový stojí za bačkoru, hrozně dlouho ji trvá než se rozhoupe, pokud vůbec
Ok, dostali se ven a potkali skupinu lidí, která byla s Edith Prior co pomáhala založit městečko a frakce, a o čem to tu bude? Krom toho jestli je za zdí všechno zničené, jak to že to nedošlo k Chikagu? Je to blízko, pokud byla nějaká pohroma měli by tam mít milión uprchlíků, kterým se by neubránili
Bla bla bla, takže vlastně lidi v tom městě byli geneticky upravení, jejich geny odebrány, proto zařazení do frakcí, ti bez strachu Dauntless apod. Protože se kdysi USA snažila lidi geneticky vylepšit ale nepovedlo se to (jasně bez strachu nemáte pud sebezáchovy že jo, to je ale pitomost, to by napadlo každého!!), takže udělali tohle. Sice to frakce a jejich tak trochu na hlavu postavený smysl jakž takž vysvětluje, ale pořád je to děsná pitomost. Divergent jsou tedy lidé co mají normální, čistý gen, ale jak říkám, kdyby v předchozích knihách bylo víc jakože nápověd, a ne tahle zčistajasna věc, nevím nijak mě to jakože nepřekvapilo, doufala jsem v něco víc. Žádné wow, prostě jen hmm, to je vše? A co dál?
Bla bla bla, takže Tobias má pořád poškozené geny a Divergent není, a má z toho chudák takovou depku jako kdyby nevím co. A jako co jako? Vždyť je to furt on, krom toho mám pocit že ta ženská něco kuje, válka proti čistogeným? Doufám že ne, to by bylo moc předvídatelné, ach jo, je to o ničem... Sžívání se s novým prostředím, ale je to dost nudně udělané... nic moc se neděje
Proč Marcuse nezabila, jaká sakra bude jeho další role? Bože už mě to otravuje a nudí, pořád se nic neděje a to je poslední kniha trilogie, jako jak to skončí? Ti s poškozenými geny zničí laboratoře a zruší se Chikago nebo co sakra?
Vztah Tris a Tobias je fakt únavný, cicmají se a pak se hádají, neudůvěřují si, je mezi nimi nepříjemné nápětí... takovému vztahu mám fandit?
Upřímně, tyhlety sračky o genech jsou pěkná nuda, nebaví mě to, jen samý kecy...
Bla bla bla, proč se kruci neusmíří s bratrem? Ona je taková děsná Drama Queen, je to únavné a pak se zase muchluje se čtyřkou, o čem tenhle díl vlastně je? Jen o kecech a muchlování a Trisině rozhořčení, nuda
Takže ti s poškozenými geny zbrojí proti vědátorům, určitě budou chtít zaútočit, a Tobias ten debil jde s ní a samozřemě o tom neřekne Tris, bože proč jsou všichni tak tupí? Určitě z toho bude katastrofa
Jen tak mimochodem, celý compound je střežený jak něco, ale hlavně že opomenuli bývalý únikový východ pro případ nouze, jasně proč ne, kdokoliv by jim tam mohl vlézt a vystřílet je, ach jo, lidi jsou tu fakt tupí
Já nevím, už mě to nudí jak jsou tu všude nějaké problémy, v Chikagu byly hned dvě problémové skupiny, převraty, teď tady zase nespokojenost. Je to hrozně překombinované
Bla bla bla, zase nesmyslná hádka, aby si to pak vyčítali nebo co? To je tak trapný, ježiš a jestli zase bude mít Tris pravdu tak tuhle knihu veřejně spálím!!
She is always bitching around, bože zase mi leze na nervy, furt musí být všechno hrozné, furt ji všichni zrazují, pořád je všude nějaký problém a všichni jsou zlí, celý svět je zlý, bože to je drama jak hadra.... Jistěže Tris měla pravdu, bože tohle je jedna velká konspirační teorie o zlých tyraneh a vládě
Zase umírá někdo zbytečně, ježišikriste, už mě to nebaví, útok jen tak, zničehonic asi aby to bylo šokující, nuda
Jen mě zaráží, že tak přísně střežený místo s tolika kurva strážci a ozbrojenci může být poražený tak rychle, že to musí zachraňovat 16letá holka kurva!!!!
Když už si Tris hraje na vojáka, zůstane jen tak čučet jak dopují Davida aby jim všechno vyžvanil a ještě ji prozradil místo toho aby kurva jednala
Tris zase sobecká sviňa, paní všechno vím, všechno umím a ve všem mám právdu, bože proč? Proč????
Tobias depkaří
Ok, prostě mi vadí, že všechno co se stalo v jedničce a dvojce teď vlastně vůbec není podstatné, není to důležité, zmuchlalo se to do koule a zahodilo a tohle nesnáším, když se obejví nějaká vyšší moc a řekne: jo tak ono to vlastně nebylo tak jak to bylo, všechno jsou to lži a co jste dělali je zbytečnost, úžasný!
Jaké má Tris právo být na Čtyřku naštvaná že neudělal co mu řekla i když nemusela mít pravdu!! Jako WTF? Že ona vždycky dělala co ji řekl, že? Hlavně že její nerozvážná jednání taky zabila spoustu lidí ale to jí nevadí, proboha proč postavy musí být takoví kokoti???
Bože, lidi jsou tu nejen tupí ale i sakra naivní, jo žádné války před tím než lidi měli zničený geny určitě nebyly protože jinak by nám to vláda řekla ne? Bože proboha jak jen... to je prostě totálně na hlavu
Yay!! Tris a Tobias se usmířili, no radost z toho asi dlouho mít nebudou, protože asi nastane nějaký konflikt, že?
Proč nenechat vymazat paměť lidí v Chikagu? Nijak jim to neublíží ne? A zastavilo by to tu šílenou situaci co tam vládne a která povede jen k dalšímu násilí! Ale hm, očividně Tris musí udělat něco co zas povede k ještě větší katastrofě, jak jinak
Takže Tris hodlá otevřít zbraňovou laboratoř násilím i když jí to zabije, no a co že jsou tu lidi kteří se o ní strachují, no a co že určitě nic nevyřeší prostě musí být ta správná Drama Queen, nesnáším ji
Cože takže počkat, ona se obětuje když k tomu není důvod a je to tupé, ale když je šance aby se obětovala a zachovala se jakž takž hrdinsky tak chce aby se obětoval Caleb, bože marjá, takže se furt chová jako kravka. Proč ne ona může zemřít když chce a nesmí zemřít když nechce, taková kráva, fakt, už aby chcípla!
Takže tu byl sex mezi ní a Tobiasem nebo nebyl, ty jejich neuchopitelné náznaky mě fakt otravují!!!
Jak jim ale pomůž že jim vymažou paměť když je to jen malá skupinka lidí? Když nebudou reportovat vládě, ta se o to určitě začne zajímat a někoho tam pošle ne? A pak zarazí Chikago experiemtn ne? Nebo cokoliv, tak kde je smysl?
A taky mě kruci zajímá jak se to během těch pár stránek všechno vyřeší, to prostě ani není možné, otevřené konce mi nevadí, ale musí tam být nějaký smysl, musí se to dopracovat k něčemu, k nějakému výsledku, ale tady si vážně nejsem jistá
Upřímně se už nemůžu dočkat konce, protože jsem unuděná k smrti!!
Konec, jakmile se Tris rozhodla zemřít, nebo čelit smrtícímu séru opět je lidská, bože proč taková nemohla být pořád?
Tobias se taky zbrchlil, dobře, doufám, že jeho usmíření s matkou opravdu proběhne
Bla bla bla, Tris zase nedokáže popsat svá zranění věrohodně, proč mě to pořád štve, když je to v téhle knize normální???
Tobias usmířen s matkou aniž by ji vymazal paměť, hmm, dopadne to špatně? Zabije ji někdo sotva co se usmířili?? XD
Tris mrtvá, Tobias zdrcený, ale vážně jde vidět že to autorka prvně chtěla psát jeho pohledem, už jenom tím jak to končí, už jenom tím, že Tris umřela, už jenom tím, že Trisin úhel pohledu a Tobiasův jsou nerozlišitelné, bohužel i když se to rozhodla předělat, tak to neudělala moc dobře
Hm, takže konec jo? Všechno víceméně dobrý, lidi žijí v Chikagu, Bureau, factionless, ti co byli ve frakcích i ti z fringe, sice některým z poškozenými geny se pořád situace nelíbí a chtěli by válku, ale Tobias rozhodně o násilí už nestojí, vlastně je to tak trochu smutný, teda jeho pocity jsou tu dobře vypsány, fakt, kdyby celá kniha byla napsána jeho pohledem asi by to bylo mnohem lepší
Konec je vlastně dost dobrý, takový velmi nostalgický, ach jo, kéž by to bylo z Tobiasova pohledu, no bitch Tris umřela, konečně XD


Hodnocení: 6/10
Hodnocení obálky: 3/5

Omluva

22. června 2016 v 9:27 | Denisa Kwapulińská |  Oznámení

Zdar lidičky,

možná jste si za tu dlouhou dobu neaktivity mysleli, že jde tenhle blog do kopru. Ne nejde. Jen jsem hold měla spoustu práce jinde (založila si channel v angličtině na youtubku), ale teď jsem se rozhodla vrátit zpět a doufám, že už žádná tak dlouhá přestávka nebude.

Takže hurá, jdu to rozjet!!!